16.3 C
Koprivnica
Petak, 29. oĆŸujka 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Svijet čuda Kreơimira Vujčića

FOTO/VIDEO Hrvatski branitelj pronaĆĄao mir u carstvu minijaturnih vlakova, kreativnost i detaljnost njegovih djela ostavlja bez daha
F

Iskreno, mislim da ovo nikada neće biti dovrĆĄeno. Uvijek se moĆŸe neĆĄto dodati, joĆĄ neĆĄto napraviti i doraditi. Znam jednog maketara iz Zagreba koji danas ima 70 godina i 50 godina se bavi time, kaĆŸe nam KreĆĄimir Vujčić.

Ne propustite

Čekali smo vlak na stanici okruĆŸenoj idiličnom prirodom, drvećem, slatkim ĆŸivotinjama i mjeĆĄtanima koji su se bavili svojom uobičajenom dnevnom rutinom. Konačno smo ugledali vlak kako se pribliĆŸava stanici, no nije usporavao – samo je projurio kraj nas i nestao u tunelu.

Srećom, ovo nije jedna od anegdota vezanih uz Hrvatske ĆŸeljeznice, radi se o nečemu mnogo bezazlenijem i mnogo zanimljivijem. Opisani prizor moĆŸe se vidjeti u maloj dvoriĆĄnoj kućici KreĆĄimira Vujčića iz Đurđevca, ranjenog branitelja iz Domovinskog rata i bivĆĄeg pripadnika Puma te strastvenog sakupljača maketa vlakova.

Na njegovom velikom stolu stoji maĆĄtoviti prizor. Vlak prolazi kroz usjekline u planinama, kroz ĆĄume i ravnice, nestaje u tunelima i opet se pojavljuje s druge strane i onda opet to čini ispočetka, koliko god puta ĆŸelite. Vjerne replike vlakova KreĆĄimir je izradio svojim rukama i precizno ih obojio, a vlastitim trudom napravio je i sve ostalo – planine su od stiropora i gipsa, kroĆĄnja drveća obojena je vata, a kućice su od kartona i drveta. Tu je i pogon na struju, koji je također morao sam napraviti.

Na mjestima je razina detalja fascinantna. Zavirite među malo drveće i vidjet ćete minijaturnu ovčicu. Pogledate li na deblo maloga bora, tu vas čeka vjeverica veličine zrna graĆĄka. Naravno, ispod drveta su gljive muhare toliko sitne da ih ne moĆŸete niti ubrati rukom.

Detalji na instalaciji zaista su nevjerojatni // Foto: Matija Gudlin

Takva posvećenost detaljima, preciznost i kreativnost nije doĆĄla ni od kuda. Maketama vlakova “zarazio” se već kao dječak, a sada kada je u mirovinu, iskra se ponovno zapalila.

– Ovo sam počeo izrađivati prije sedam godina – govori nam dok nam pokazuje ĆĄto joĆĄ sve ĆŸeli napraviti u svom malom svijetu vlakova. Sve je izrađeno točno u omjeru 1:87, odnosno 87 puta je umanjeno u odnosu na prirodnu veličinu. Ćœelio je izraditi i repliku ĆŸeljezničke stanice u Đurđevcu, no upravo mu omjer zadaje probleme jer za nju jednostavno trenutno nema mjesta.

– Maketarstvo me oduvijek zanimalo. Kada sam imao oko 10 godina, tata mi je kupio prvu maketu. Nisam joĆĄ izrađivao ovakve stvari, bio sam klinac, stavio sam prugu na pod i igrao se. To se s godinama nekako sve izgubilo i pomalo sam i zaboravio na makete, no onda su me poslali u vojnu mirovinu 2003. i malo-pomalo sam opet ozbiljnije počeo. NaĆĄao sam nekoliko starih kompleta i sa svojom starijom kćerkom počeo skupljati i izrađivati, kao neku vrstu hobija. Ona je izgubila zanimanje za to, ali priključio sam se maketarskim forumima i tamo naĆĄao ljude koji se također time bave – prisjeća se.

Kao ĆĄto nam otkriva, njegov komplet je skroman u usporedbi s nekim drugim kolekcionarima u Hrvatskoj, no ipak ima neĆĄto ĆĄto nikad nije vidio kod nikoga drugoga.

Pečenje rakije, to nitko drugi nema. Ove male kotlove sam isto sam napravio – uz smijeh nam pokazuje nekoliko figurica na livadi okupljenih oko kotla.

Foto: Matija Gudlin

Iako netko na spomen maketa vlakova koji se voze minijaturnim krajolikom moĆŸe pomisliti da se radi o običnim dječjim igračkama, kada to vidi na djelu, jasno mu je da se ipak radi o nečemu ozbiljnijem.

– Bilo je puno ljudi ovdje, iz raznih dijelova Hrvatske i raznih zanimacija, i svima odmah privuče pozornost. Neke zanima viĆĄe, neke manje, ali nema komentara tipa “malo dijete, igra se igračkama” – uvjerava nas KreĆĄimir.

To, uostalom, pokazuje i cijena. Maketarstvo nije jeftino, ali s vremena na vrijeme uĆĄtedi dovoljno da si priuĆĄti neĆĄto novo. Tako se s vremenom nakupio pun ormar maketarskih kompleta, a tu su i neki primjerci replika vojnih vozila koje KreĆĄimir, poput pravog kolekcionara, niti ne vadi iz ambalaĆŸe.

– Skup je to sport, jedna od ovih lokomotiva koĆĄta i po 100 eura. Komplet s tri vagona i tračnicama se penje do 1300, ovisi o proizvođaču. Meni je to uz moju mirovinu jako puno, tako da ne mogu kupiti baĆĄ sve ĆĄto bih htio – priznaje nam.

NajdraĆŸi i najstariji primjerak koji ima je replika industrijske lokomotive stara 25 godina, a ambicija mu je osposobiti je za rad, budući da trenutno nije funkcionalna.

Najstarija lokomotiva koju posjeduje // Foto: Matija Gudlin

Njegova obitelj prihvatila je tu pomalo neuobičajenu zanimaciju, starija kći je s njime svojevremeno počela raditi makete, a danas mlađa 6-godiơnja kći odmah sjeda za tatin radni stol kada na njemu vidi makete.

– Supruga također nema problema s tim, dokle god nikome niĆĄta ne fali. Istina, ne priznam joj baĆĄ sve ĆĄto kupim – kaĆŸe nam uz smijeh i dodaje da nije nikada zbrajao koliko je dosad potroĆĄio na svoj hobi.

– Bolje ne, barem ne pred ĆŸenom – smije se KreĆĄimir.

U Hrvatskoj postoji klub entuzijasta koji se okuplja u Zagrebu, a pokrenut je proơle godine i u Virovitici, no većinom se nalaze na specijaliziranim internetskim forumima gdje raspravljaju o svom hobiju.

Iako je riječ o aktivnosti koja zahtijeva preciznost i strpljenje, za Kreơimira je to čisto opuơtanje.

Dođem ovdje navečer, kad je mirno, stavim povećalo na glavu, sjednem za stol, kist u ruke i pomalo… – opisuje nam svoju rutinu opuĆĄtanja.

KreĆĄimir u trenucima opuĆĄtanja // Foto: Matija Gudlin

Jedna od najboljih stvari u vezi KreĆĄimirova hobija je da zapravo nikad ne moĆŸe doći do kraja.

– Iskreno, mislim da ovo nikada neće biti dovrĆĄeno. Uvijek se moĆŸe neĆĄto dodati, joĆĄ neĆĄto napraviti i doraditi. Znam jednog maketara iz Zagreba koji danas ima 70 godina i 50 godina se bavi time. Treba poznavati elektroniku, građevinu, biti multitalentiran – smatra on.

Zato mu je i ĆŸelja imati veći prostor na kojemu bi mogao proĆĄiriti svoju instalaciju i postaviti ĆĄto viĆĄe vlakova gdje im je i mjesto, na prugu. Isto tako, trenutno nema mogućnosti za inovacije u svijetu modela vlakova, a to su pokretne figurice u okoliĆĄu ili upravljanje vlakovima putem aplikacija na pametnim telefonima. No, i ovo ĆĄto ima nedvojbeno mu čini svaki dan mnogo veselijim.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naơe uvjete koriơtenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

U NAĆ U ĆœUPANIJI STIGLO 13 MILIJUNA EURA ZA DVA PROJEKTA

INVESTICIJE U Goli će se graditi riječna marina i interpretacijski centar Bolenov dravski put, u Rasinji dvorac Inkey dobiva novo ruho

U Ministarstvu turizma i sporta odrĆŸano je svečano potpisivanje ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava za projekte Interpretacijski centar „Bolenov...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×