Potpuno je drukčiji ugođaj između okretanja termostata i gledanja žara i pucketanja vatre u kaminu, to nikakav radijator ne može zamijeniti, kažu u obitelji Bojić.
Kada se prije nešto više od deset godina moja obitelj preselila iz Koprivnice u Reku, jedna stvar nam je svima zapela za oko već pri prvom razgledavanju kuće – kamin koji je dominirao dnevnim boravkom.
Nakon mnogih godina provedenih u stanovima s plinskim grijanjem, korištenje kamina bilo je nešto kao iz starih filmova – vatrica lagano pucketa dok su vani temperature u minusu, a vi baš za inat ubacujete još jednu kladu u nju. Naravno, nije trebalo mnogo da odlučimo da će se u tih nekoliko mjeseci u godini za grijanje kuće prvenstveno koristiti drva, iako kuća ima i mogućnost grijanja na plin.
Kao i kod mnogih koji se griju na drva, to ima svoje dobre i loše strane. Dobra je svakako ušteda novca, a loša je što ipak treba više truda nego samo za okretanje termostata na željenu temperaturu.
– Za grijanje nam godišnje treba oko 15 metara drva. Imamo dobru izolaciju na kući, a kada su jako niske temperature, kupaonice dogrijavamo pomoću radijatora. Što se tiče novaca, drva platimo oko 3500 kuna, no ušteda u odnosu na to da se grijemo samo plinom je sigurno oko 4000 kuna. Istina, ima nešto više posla s pripremom, spremanjem i samim loženjem, ali to nije ništa strašno – slaže se obitelj Bojić.
Procedura je već godinama ista: drva nabavljamo u proljeće tako da se stignu dobro osušiti na zraku, a tijekom ljeta ih spremamo u drvarnicu gdje čekaju sezonu grijanja. U pitanju je uglavnom tvrdo drvo kao što je bukva i grab, koje daje dugotrajniju i kvalitetniju vatru.
Treba napomenuti da u kući ne postoji sustav centralnog grijanja na drva, što je vrlo popularno rješenje u našim krajevima. Cijelu kuću grije upravo kamin koji se nalazi u dnevnoj sobi, a široki dimnjak svojim stijenkama zagrijava sve prostorije. Isto tako, zbog postojanja plinskog sustava voda se grije u bojleru tijekom godine tako da je količina potrebnih drva sigurno manja nego u kućanstvima koja se griju isključivo na drva.
– Vidjeti vatru u kaminu je pravi gušt, imaš osjećaj da je toplije, da nije sterilno. Malo fizičkog rada oko drva, piljenje, cijepanje i spremanje je isto zdravo, a za nas kuća bez ognjišta nema dušu. Potpuno je drukčiji ugođaj između okretanja termostata i gledanja žara i pucketanja vatre u kaminu, to nikakav radijator ne može zamijeniti. To je možda i veći razlog zašto grijemo na drva od same uštede novca – zaključuju.
Naravno, iznimno se važno pridržavati savjeta za sigurno grijanje koji smanjuju rizik od raznih nesreća. Tako i našu kuću jednom do dva puta godišnje posjećuje dimnjačar koji temeljito provjeri cijeli sustav, a bez toga nema uživanja kraj zimske vatrice.