Općina Novigrad Podravski kupila je nekretninu koja se nalazi u širem središtu Novigrada Podravskog, pored Malog parka, odnosno između Koprivničke ulice i Ulice Braće Radić.
Nekretninu, koja je više godina izložena prodaji, Općina je kupila zato što je, prema načelnikovim riječima, ova zgrada sačuvan i nimalo devastiran primjer tipične arhitekture na prijelazu između 19. i 20. stoljeća.
– Radi se baš o tipskoj arhitekturi seoske kuće, gdje je ruralna sredina pokušala imitirati urbanu i takvih kuća ima dosta na našem području, samo su “prepravljene za sadašnjost”. Ova je iz 1906. godine – pojasnio je načelnik Zdravko Brljek.
Cijelo imanje sastoji se od stambene zgrade, gospodarskih i pomoćnih zgrada, dvorišta s bunarom ograđenog ogradom od ulične strane i opslužnog zemljišta ograđenog betonskom ogradom.
– Restaurirat ćemo kuću, to nam je plan i potom bismo ju pretvorili u etno muzej. To ne bi bio klasični muzej koji bismo otvorili jednom u tjedan dana, već bi bio dostupan svima svakodnevno. Preselili bismo tamo i Udrugu Likresa, dakle ne bi bio samo izložbeni muzej već i interpretacijski centar – pojasnio je planove Brljek.
Uobičajeno je da svaka kuća koja ima vrt, većinom se nalazi iza kuće, no ovo imanje proteže se prema Malom parku, a nakon tog parka nalazi se vrt, dakle s bočne strane kuće.
– Mi bismo sav taj prostor razgradili i pretvorili ga u nastavak Malog parka, a dio terena bismo pretvorili u edukativno informativni turistički sadržaj te bismo kroz table i info pultove građane i turiste podučili povijesti Novigrada Podravskog – rekao je Brljek te dodao kako bi u toj kući bili postavljeni autentični predmeti koji bi predstavljali etno stranu Novigrada Podravskog.
Neizgrađeno zemljište, koje se nalazi na sjevernoj strani, može postati prostor u kojem bi se organizirao dodatni reklamno edukativni pristup dvorištu, te bi se izgradilo parkiralište od strane Ulica Braće Radić.
Općina je kuću i čitavo zemljište platila 140 tisuća kuna, a kupila ju je u veljači prošle godine. Za sam kraj, Brljek je podijelio s našim portalom još neke planove koje ima, a vezani su uz kupljenu kuću, mještanima poznatu kao kuću Šinkovac.
– U dijelu stambene zgrade namjerava se formirati izložbeni prostor vezan uz rad i djelovanje Društva hrvatskih književnika na ovim prostorima preko ostavštine i radova Ivana Viteza Trnskog, Mladena Trnskog, Nade Kumrić, Katarine Franjo i drugih, a osim što bi se u dijelu zgrade osigurao prostor za rad Udruge Likresa, općina namjerava i osigurati prostor za rad i djelovanje KUD-a, a naročito u likovno kreativnom, književno medijskom i sličnom segmentu – zaključio je Zdravko Brljek.