11.3 C
Koprivnica
Četvrtak, 20. ožujka 2025.
No menu items!
- Oglasni prostor -
Gdje je jeftinije kupovati?

FOTO Otišli smo u kupovinu u Hrvatskoj i u Njemačkoj, cijene nekih artikala su nas šokirale
F

Također je velika razlika i u cijeni omekšivač za rublje Lenor koji kod nas košta 5.65 eura 1,2 litre, dok u Njemačkoj redovna cijena 1,4 litre je 3,75 eura.

Ne propustite

Jedna od nezaobilaznih tema razgovora s dragim prijateljima i rodbinom koja živi u Njemačkoj, ali i drugim europskim zemljama, jest ona o cijenama živežnih namirnica i ostalih proizvoda.

Tako je i u obitelji autora ovog članka, koji baš kao i većina ljudi u Hrvatskoj, nažalost ili nasreću, ima brojne prijatelje i članove obitelji u inozemstvu. I sam sam nekoliko mjeseci živio u raznim dijelovima Njemačke. Nedugo nakon odlaska u Njemačku shvatio sam zašto svaki “tetka i tetak iz Njemačke” imaju arhetipsko ponašanje kupnje slatkiša, i to onih “skupih”, kada dolaze u Hrvatsku na godišnji odmor. Ne zbog toga jer su toliko bogati, već zato jer je su tamo ti slatkiši “bagatela” čak i za hrvatske plaće.

“Gore” se u prosjeku bolje živi

Da se “gore” bolje živi, to je u prosjeku točno. Standard je kudikamo veći, kao i kupovna moć te plaće. No ono što vjerojatno najviše boli, jest cijene na policama trgovačkih lanaca koje su barem u Njemačkoj u prosjeku iste ili niže u usporedbi s Hrvatskom. Tek pokoji artikli u Hrvatskoj su skuplji, no usporedimo li minimalne plaće u ove dvije zemlje, tada dolazimo do vrlo obeshrabrujućih brojki. Barem za nas koji smo ostali u “Lijepoj našoj”.

Provjerili smo kolike su zapravo cijene proizvoda i to u Lidlu. U pomoć kod pisanja uskočila mi je Ana-Marija Hajm Telebar, koja živi u općini Weitnau u Njemačkoj. Općina je to smještena 40-ak kilometara od Memmingen, u srcu Alpa. Pokušali smo usporediti cijene u Hrvatskoj i Njemačkoj, ne bi li i sami se uvjerili gdje je jeftinije. Moramo naglasiti kako smo pokušali uspoređivati najsličnije proizvode koje smo mogli naći u ovom trgovačkom lancu, no kod nekih proizvoda postoji razlika u proizvođaču ili gramaži. Tako da imajte na umu prilikom gledanja slika u nastavku, da proizvodi nisu u potpunosti isti u Hrvatskoj i Njemačkoj.

Šok usporedbe higijenskih potrepština

Ana, rodom iz Slavonije, kazala nam je kako joj se u prosjeku čini da je u Njemačkoj jeftinije, izuzev nekih proizvoda kao što je meso koje je ipak malo skuplje. Godišnje u Hrvatsku sa svojim mužom i djecom dolazi nekoliko puta. I sama je do prije nekoliko godina živjela u Hrvatskoj te su joj poznate hrvatske cijene. Ipak, govori, poprilično se šokirala kad je vidjela cijene higijenskih potrepština, posebice dezodoransa koji je u Njemačkoj čak tri puta jeftiniji. Također je velika razlika i u cijeni omekšivač za rublje Lenor koji kod nas košta 5.65 eura 1,2 litre, dok u Njemačkoj redovna cijena 1,4 litre je 3,75 eura. Ako imat Lidl plus aplikaciju tada cijena u Njemačkoj pada na svega 2.69 što je i više nego duplo jeftinije nego kod nas.

Sve skupa usporedili smo nekih 20-ak proizvoda, a uz navedeni dezodorans, najveću razliku u cijeni primijetili smo kod maslaca od kikirikija kojem je redovna cijena više od jednog eura viša u Hrvatskoj, baš kao i pekmezu od šljiva. Tu je i pakiranje muesli od 750 grama koje je u “gore” jeftinije za čak 1,20 eura. Također tu je i pivo koje je u Njemačkoj kudikamo jeftinije pa tako pola litre Paulainera “gore” je jeftinije više od 70 centi.

Ono što je skuplje gore, barem iz primjera koje smo mi pronašli jest osim spomenutog meso, mliječni proizvodi te krema. Ona je u Hrvatskoj jeftinija za 50 centi.

Kupili pet proizvoda, što mislite gdje je bio veći račun?

I prije nego što smo otišli oboje u trgovine, dogovorili smo se da kupimo pet proizvoda kako bi na kraju usporedili račune. Proizvodi su bili mlijeko, kruh, mandarine, maslac i čokolada. Otišli smo u Lidl, s obzirom na to da ga imamo u obje države, a i proizvodi su uglavnom slični. Kupovinu u Hrvatskoj sam platio 14,22 eura, dok je u Njemačkoj taj isti račun bio gotovo jedan euro skuplji, odnosno koštao je 15,25 eura.

Tako da i nije baš istina, kao što svi govore, da je u Njemačkoj sve puno jeftinije. No uzmemo li u obzir da je minimalna satnica u Njemačkoj od 1. siječnja 12,82 eura, onda i tih jedan euro što je bio niži račun u Hrvatskoj i nije baš neka utjeha.

Cijene lidl hrvatska - njemačka

 

Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka Cijene lidl hrvatska - njemačka

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Oprezno

Na poznatom koprivničkom rotoru zanimljiva poruka. Vrag je u detaljima

Iako je već krenulo vrijeme političkih poruka putem jumbo plakata, jedan koprivnički šalje mnogo ozbiljniju poruku. "Draga djeco, vratite...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×