18.7 C

Brojni uspjesi koprivničkih sportašica i sportaša obilježili su 2011. godinu
B

Brojni su bili uspjesi koprivničkih sportašica i sportaša u posljednjih godinu dana.

Na međunarodnoj razini valja izdvojiti četiri svjetske medalje kuglačice Ane Jambrović, broncu ronioca Vladimira Šoštarića i srebro sportskih ribolovaca Hrvoja Kuzmića i Zdravka Jurjevića, a bilo je tu i brojnih uspjeha unutar hrvatskih granica.

Rukomet: Dva naslova državnih prvakinja

Osim što su Podravkine seniorke osvojile prvenstvo i kup, državnim su se odličjima okitile i mlade rukometašice koprivničkog kluba. Mlađe kadetkinje Podravke, rođene 1996. godine i mlađe, osvojile su pod vodstvom trenera Branka Krajačića i Mate Matijevića državno rukometno prvenstvo u Čakovcu, s 21 pobjedom u isto toliko utakmica.

Podravkine djevojčice, rođene 1998. godine i ranije, također su postale prvakinje Hrvatske na završnici odigranoj u Labinu, a vodile su ih trenerice Snježana Petika i Đurđica Zečević.

Valja naglasiti da je Podravka Lino, druga ekipa RK Podravka, s trenerom Matom Matijevićem osvojila prvo mjesto u Drugoj HRL-sjever, dok je naslov prvaka Treće HRL-sjever osvojila ekipa Podravke 3, koju je vodio trener Branko Krajačić.

Kuglanje: Četiri velike medalje Ane Jambrović

111231-jambrovicDarovita kuglačica Podravke Ana Jambrović osvojila je čak četiri medalje na Svjetskom prvenstvu za mlađe juniore koje je održano u Sarajevu. Mlada Podravkina kuglačica vratila se kući sa zlatom, srebrom i dvije bronce, što je fantastičan uspjeh kojeg nitko nije očekivao. Mlada Ana tako je na sjajan način najavila da koprivničko žensko kuglanje nakon Željke Orehovec dobiva još jednu veliku igračicu.

I dok Podravka nije ostvarila značajniji prvenstveni uspjeh, njena kuglačica Đurđica Lukač osvojila je drugo mjesto i srebrnu medalju na pojedinačnom prvenstvu Hrvatske održanom u Plitvicama i Zadru.

Bodybuilding: Sjajni Pero Tomas

111231-tomas_peroKoprivnički bodybuilder Pero Tomas, član kluba Fitness Activ, osvojio je naslov juniorskog prvaka svijeta na Svjetskom prvenstvu u bodybuildingu i fitnessu po IBFF međunarodnoj federaciji održanom u listopadu u slovenskom gradu Kopru. Uz svjetski juniorski naslov, Tomas je osvojio i treće mjesto u seniorskoj kategoriji „Mr. Bodybuilding middle”.

Prije toga, krajem prošle godine Tomas je u Engleskoj osvojio titulu Mr. Universe u juniorskoj konkurenciji, a uz to i naslove svjetskog juniorskog prvaka u tri različite federacije. Sve to mladi je medicinski tehničar zaposlen u koprivničkoj bolnici uspio bez značajnije novčane pomoći sponzora, uz višemjesečnu dijetu, veliki trud i odricanje.

Streljaštvo: Ivana Babić kadetska prvakinja

Ivana Babić iz Streljačkog športskog kluba Podravka osvojila je u Solinu naslov državne prvakinje s novim državnim rekordom od 199 krugova u disciplini ISSF – standard zračna puška. S novom sezonom ova darovita sportašica prešla je u juniorsku kategoriju, u kojoj je nedavno osvojila treće mjesto u Hrvatskoj, potvrdivši status najperspektivnije juniorske reprezentativke.

Karate: Tanacković treći u Hrvatskoj

111231-tanackovicLovro Tanacković, mladi karatist Podravke, ostvario je odličan uspjeh na Prvenstvu Hrvatske za kadete održanom u Rijeci. Tanacković je u kategoriji +70 kg osvojio treće mjesto, a jedini poraz doživio je od kasnijeg osvajača državnog naslova.

Uspješni su bili i mladi članovi Karate kluba Koprivnica, koji su na državnom prvenstvu za učenike u Jastrebarskom ekipno osvojili prvo mjesto. Najveći pojedinačni uspjeh postigao je Petar Rod, koji je u kategoriji do 34 kilograma osvojio prvo mjesto i zlatnu medalju.

Boks: Vujasinoviću dvije medalje i peto mjesto u Europi

Koprivničanac Željko Vujasinović, član boks kluba David, osvojio je peto mjesto na Europskom prvenstvu za juniore u Irskoj. Na Juniorskom prvenstvu Hrvatske u Varaždinu, Vujasinović je osvojio brončanu medalju, kojom se okitila i njegov klupska kolegica Jelena Talan.

111231-vujasinovicU koprivničkoj gimnazijskoj dvorani ove godine održano je i Prvenstvo Hrvatske u boksu, u odličnoj organizaciji Boks kluba David, čiji su članovi osvojili čak tri odličja. Srebrnu medalju osvojio je Neven Janjić, dok su bronce uzeli Željko Vujasinović i Hrvoje Pečarić.

Karting: Povijesni uspjeh Konrada Mulvaja

Na najvećem karting natjecanju na svijetu, Rotax Max Challenge Grand Finals održanom u Italiji, Mulvaj je osvojio 18. mjesto u klasi Max DD2 Masters. Iako nije osvojio odličje, rezultat ostvaren u konkurenciji od 252 najbolja vozača svijeta iz 62 zemlje sa 6 kontinenata, koji se natječu u 4 klase, čini ovaj Mulvajov uspjeh najvećim u povijesti koprivničkog karting sporta.

Karting klub Koprivnica osvojio je pak drugo mjesto u ukupnom poretku devet klubova koji su se ove godine natjecali u Prvenstvu Hrvatske lige za sjevernu regiju. Prvak u klasi Mini 50 postao je mladi koprivnički kartingaš Jan Tisaj.

Plivanje: Svjetska bronca Vladimira Šoštarića

110919-sostaricČlanovi Ronilačkog kluba Šoderica Luka Đurđ, Dominik Đurđ, Marko Sremec, Alen Milek te Vladimir Šoštarić kao natjecatelj i trener, osvojili su 40-ak medalja, uglavnom zlatnih, na Državnom prvenstvu u plivanju perajama i brzinskom ronjenju održanom u Rijeci. Uz to su postigli i tri nova nacionalna rekorda uštafetama, te su sad svi juniorski i seniorski rekordi u štafetama u „vlasništvu” Šoderice.

Na Prvenstvu Hrvatske u daljinskom plivanju perajama održanom na jezeru Šoderica, Ronilački klub Šoderica obranio je naslov prvaka, a uspješni su njegovi članovi bili i na Svjetskom kupu u podvodnoj orijentaciji u Fužinama, gdje su u ekipnom poretku zauzeli četvrto mjesto, a u bodovanju za Kup Hrvatske prvo mjesto. Pojedinačno je Šoštari
ć bio prvi, Nestić drugi, a Sremec treći.

Vladimir Šoštarić postigao je i najveći uspjeh koprivničkog ronjenja osvajanjem brončane medalje u disciplini paralel na Svjetskom prvenstvu u podvodnoj orijentaciji održanom u Njemčakoj. Bio je to najuspješniji nastup u povijesti hrvatskog ronilaštva.

Sportski ribolov: Novi uspjesi Hrvoja Kuzmića

111231-kuzmic_jurjevicKoprivnički sportski ribolovci Hrvoje Kuzmić i Zdravko Jurjević nastupili su u Italiji na Svjetskom prvenstvu u ribolovu pastrva varalicom s obale, u sklopu trećih Svjetskih ribolovnih igara, i s hrvatskom reprezentacijom osvojili odlično drugo mjesto u konkurenciji 16 ekipa.

Član koprivničkog ŠRK Šoderica Hrvoje Kuzmić je osvojio i naslov prvaka u ovogodišnjoj sezoni Hrvatske spin lige.

Ženska ekipa ŠRK Koprivnica bila je najbolja u ligi seniorki, dok je članica ŠRK Koprivnica Tatjana Štajduhar bila pojedinačno najbolja.

Biciklizam: Vrhoci srebrni među veteranima

Član Biciklističkog kluba Koprivnica Tihomir Vrhoci osvojio je drugo mjesto i srebrnu medalju u kategoriji Veteran B na Državnom prvenstvu u vožnji na kronometar, održanom na stazi između HE Dubrava i HE Varaždin. Tim uspjehom Vrhoci je ostvario do sad najbolji rezultat BK Koprivnica na državnim prvenstvima.

Šah: Srbiš i Ostović peti u Europi

Dvojica mladih koprivničkih šahista nastupili su u sastavu juniorske reprezentacije Hrvatske, koja je osvojila peto mjesto na Europskom šahovskom prvenstvu u Rumunjskoj. Matija Ostović imao je četiri pobjede i jedan remi u sedam kola, a Jurica Srbiš je zabilježio dvije pobjede i četiri remija.

IZDVOJENO: Hrvači za primjer

111231-hrvaciHrvački športski klub Podravka već godinama odlično radi s mladima, što je rezultiralo iznimnim uspjesima i brojnim odličjima. Koprivnički hrvači sezonu su otvorili na turniru Zlatni pijetao u organizaciji kluba, na kojem su bili ekipni pobjednici s osam osvojenih medalja.

Bila je to najava uspješne godine u kojoj su Podravkini mladići bili dominantni u svojim uzrastima. Tako su na Prvenstvu Hrvatske u hrvanju grčko-rimskim načinom za mlađe dječake naslov prvaka osvojili Ivan Špernjak u kategoriji 90 kg i Nikola Horvat u kategoriji 49 kg. U konkurenciji starijih dječaka Filip Vusić je prvak Hrvatske u kategoriji 47 kg, dok jee Luka Mihalec naslov prvaka osvojio u konkurenciji kadeta 50 kg.

U drugom dijelu godine uslijedila su i natjecanja slobodnim stilom. Na PH za mlađe dječake prvaci Hrvatske postali su Filip Picer u kategoriji 28 kg, Nikola Horvat u kategoriji 54 kg i Ivan Špernjak u kategoriji 90 kg, a brončanim medaljama okitili su se Darko Svalina u kategoriji 36 kg, Mirko Šaš u 75 kg i Srđan Ostoić u +75 kg.
Na PH za starije dječake Podravke je ekipno osvojila peto mjesto, a državni prvaci postali su Filip Frankol u kategoriji 42 kg i Filip Vusić u kategoriji 47 kg.

Sandro Frankol postao je hrvatski prvak u juniorskoj konkurenciji u hrvanju grčko-rimskim načinom (55 kg) te u hrvanju slobodnim stilom. Na Prvenstvu Europe u Zrenjaninu Frankol je u kategoriji 50 kg zauzeo deseto mjesto, a po prvi put je na velikim natjecanjima nastupio i Luka Mihalec u konkurenciji kadeta. Na Europskom prvenstvu u Varšavi osvojio je 14. mjesto, dok je na Svjetskom prvenstvu u Mađarskoj bio 22.

Ivan Lončarić osvojio je srebrnu medalju na seniorskom Prvenstvu Hrvatske u kategoriji do 55 kg, a u finalu ga je na bodove tijesno porazio reprezentativni kolega Ivan Lizatović.