Vremena kada su se videoigre smatrale čistom razbibrigom i zabavom već su neko vrijeme iza nas. Provedene su mnoge studije koje su dokazale kako igranje videoigara donosi mnoge benefite, od psihološkog i fizičkog razvoja pa do oporavka od bolesti.
Iako mnogi misle kako su videoigre rezervirane za djecu i tinejdžere prema statističkim podacima čak 74 posto igrača stariji su od 24 godine, a 49 posto njih stariji su od 35.
Ovi podaci govore nam kako radno sposobno stanovništvo zapravo voli videoigre, a njihov angažman oko njih moguće je kanalizirati u izvršavanje svakodnevnih zadataka.
Nekima će se zbog ove činjenice dići kosa na glavi, no u svijetu postoji trend spajanja videoigara i redovitog obavljanja zadataka. Ovaj termin nazvan je gejmifikacija, a primjenjiv je u gotovo svim sektorima.
Sam naziv gejmifikacija (engl. gamification) skovan je još 2002. godine, no do otprilike 2010. nije korišten na način objašnjen u ovom tekstu. Zabava, angažiranost i konkurentnost na interaktivan se način ubacuju u posao. Korisnik za svoj trud skuplja bodove, nadograđuje svoj virtualni avatar i osvaja nagrade.
Ovakav način poticanja zaposlenika pokazao se vrlo učinkovitim, dok produktivnost raste, sami zaposlenici, koji su u ulozi igrača, postaju zadovoljniji.
Gejmifikacija nije rezervirana samo za tvrtke i korporacije koje kreiraju vlastite sustave. Svakodnevne obaveze, treniranje pa čak i učenje kroz mnoge aplikacije možemo gejmificirati i učiniti zabavnijima.
Mnogo mladih ovih dana zbog ekonomske situacije u državi trbuhom za kruhom odlazi u inozemstvo. Jedna od najvećih prepreka je strani jezik, kojeg vrlo vjerojatno ne znaju dovoljno dobro za svakodnevnu komunikaciju. Duolingo je besplatna aplikacija koja u vrlo kratkom roku omogućava učenje stranog jezika primjenom metoda gejmifikacije.
Svaki korisnik kreira vlastiti profil, a učenje jezika podijeljeno je na razine od osnova do poslovnog jezika. Prolaženjem razina učite jezik, a vaš profil postaje sve jači. Prema nezavisnoj studiji, 34 sata Duolinga jednako je cjelovitom semestru jezičnog obrazovanja na prosječnom američkom sveučilištu.
Habitica je mobilna aplikacija koja će vam pomoći u građenju navika i produktivnosti, također kroz igru. Svoj avatar razvijate uspješnim obavljanjem zadataka, a kaznama koje štete profilu pokušava vas motivirati. Aplikacija je, naravno, povezana s društvenim mrežama tako da svoje rezultate možete podijeliti s prijateljima. Moguće ju je koristiti za posao, školu, poboljšanje zdravstvenog života ili svakodnevne zadatke.
Bitno je napomenuti kako se korištenjem ovakvih metoda sam sadržaj ne pretvara u igru, već se određenoj radnji pridaje igrači karakter. Kroz elemente igre korisniku se na zabavan i interaktivan način plasira sadržaj.