5.4 C

Pobjeda Dinama uz problematično suđenje osječke sudačke trojke

100822-dinamo-m

Dinamo je pobijedio Slavena Belupa u 5. kolu Prve HNL. Zasluženo, jer je bio bolji. No, suđenje Vučemilovića i društva bilo je sramota za nogomet: sudio je kao da stanuje u Maksimirskoj. Konačni rezultat Slaven Belupo – Dinamo 0:2 (0:1).

DOSADAŠNJI SUSRETI

Nakon ove utakmice statistika međusobnih susreta je ovakva: Slaven Belupo i Dinamo sastali su se 33 puta, Dinamo je pobijedio 23 puta (15 puta u Zagrebu, osam puta u Koprivnici), pet neriješenih utakmica odigrano je u Koprivnici, a Slaven Belupo pobijedio je pet puta (četiri puta u Koprivnici i jednom u Zagrebu).

LIJEP POSJET

Stadion se lijepo popunio. Bilo je i ljudi koji su stajali na rubovima, ali i na tribini asfaltiranog rukometnog igrališta, tako da je procjena da je utakmicu gledalo više od 3500 gledatelja. Ni u Koprivnici nije bilo organiziranih navijača Dinama, već su u rezerviranom prostoru bili tzv. domaći navijači plavih, njih nekoliko desetaka.

Pri izlasku na teren pljesak je dobio novi trener Vahid Halilhodžić, koji je i sam uzvratio pljeskom prema tribinama.

MINUTA ŠUTNJE ZA STJEPANA BOBEKA

Prije utakmice minutom šutnje gledatelji i sudionici utakmice odali su posljednju poštu preminulom velikanu hrvatskog i europskog nogometa Stjepanu Bobeku. Stjepan Bobek ostao je starijim generacijama u sjećanju kao vrstan strijelac i kasnije trener, između ostalog i zagrebačkog Dinama.

POČELO JE POLUPRIGODAMA

Već u 1. minuti driblingom je priprijetio Sammir, ali je obrana domaćih izbacila loptu. Prvu intervenciju Rodić je imao u 9. minuti. U 10. minuti Bušić je zakasnio na ubacivanje Delića s lijeve strane. Uzdah u gledalištu: Bušiću nikako da pođe. Onda je u 12. minuti opet posla imao Rodić. I to kakvog! Etto je iz blizine pucao jednu odbijenu loptu, ali je Rodić u paradi izbio loptu lijevom rukom.

Slaven Belupo bio je u defenzivi, bez obzira što je sredinom 1. poluvremena naoko imao inicijativu. Možda je bilo rano za reći, ali vuče, vuče Vučemilović lagano za goste. No, to sigurno nije bilo odlučujuće u izglednim situacijama, već su to bile procjene na sredini terena.

U 36. minuti tajac: Sammir je ubacio u for Badelju, koji je izbio sam pred Rodića, međutim, nije bio dovoljno brz, pa je uspio pogoditi samo vanjski dio mreže. Vučemilović je u 40. minuti dao prvi žuti karton Puriću. Iza toga pao je gol.

RUKAVINA 0:1

Ibanez je u 40. minuti nabacio, Rukavina je ušao pored Rogulja, koji ga je samo gledao i Dinamo je golom Rukavine glavom pogodio u donji lijevi golmanov ugao. Rodić nije kriv za gol, Slavenova obrana je bila nonšalantna.

Petković je već uočio probleme sa stoperima (slučaj Split), a to se na Slavenovu žalost ponovilo i u Koprivnici. Ostavljanje Rukavine samog s loptom ravno je samoubojstvu. Dakle, Slaven Belupo – Dinamo 0:1.

DRUGO POLUVRIJEME POČELO PRIGODAMA DINAMA

U 49. minuti Bišćan je pucao glavom pokraj gola, a malo zatim Rodić je obranio udarac Rukavine, odbio, a lopta je, nakon malo nedoumice igrača i u napadu Dinama i u obrani Slavena, izbačena. U 53. minuti Badelj je opalio s 34 metara, Rodić se morao dobro ispružiti i spasiti loptu da ne uđe u donji desni ugao. I

onda nešto za statistiku: prvi udarac Slavena Belupa prema golu uputio je u 55. minuti Milardović. Doduše, otišla je 20 metara od gola, ali dio publike ipak je zapljeskao: barem nešto. Maras je u 58. minuti dobio žuti karton zbog prigovora. Potom i Etto kod Dinama radi povlačenja. Vučemilović ne sudi ruku Dinama u napadu, ali zato sudi Vojnoviću, a isti slučaj, isti položaj ruke…

Maras je u 62. minuti isposlovao slobodni udarac na polovici crte šesnaesterca s lijeve, bočne strane. Vojnović je bez veze pucao pokraj gola. Valjda nije zapamtio da je Dinamo slab iz prekida na nabacivanja.

KAZALIŠTE NA OTVORENOM VUČEMILOVIĆA I OSJEČKOG SUDAČKOG DRUŠTVA

Petković je počeo s izmjenama, u 64. i 66. minuti napravljena je izmjena Delić-Poljak i Mujanović-Tepurić. Slaven Belupo napada, ali nema završnicu.

Onda je Vučemilović pokazao da bezočno navija za Dinamo. Etto je pregazio, faulirao, srušio Milardovića, Osječanin nije ništa sudio, Dinamo je nastavio napad i zabio gol: Sammir je pucao s 18 metara i zabio gol za vodstvo Dinama u 67. minuti. 0:2.

Tako je Etto umjesto drugog žutog i isključenja postao slavodobitnik. Hrvatski nogometni mulj izlio se na koprivnički stadion. Klupa Slavena Belupa oštro je reagirala, a Vučemilović i pomoćni Conjar sada su udarili kontru iizbacili Petkovića s terena, po prvi put u 28 godina njegove trenerske karijere!

Slaven nije dobro igrao, ali nije zaslužio takvo podcjenjivanje. Lončarić je u 75. minuti početnički prihvatio loptu dobačenu nogom od suigrača i dosuđen je indirektni udarac za Slaven Belupo na desnom rubu peterca. Nastalo je navlačenje, jer igrači nisu htjeli stati na gol-crtu, bili su bliže od devet metara. U općoj gužvi lopta je odbijena, a Cufré je legao i uštopao vrijeme.

Čim je živahan ušao u igru Cufré je opet legao na teren. Skratio je utakmicu za četiri minute, a onda ušao teren još živahniji. U 81. minuti Conjar i Vučemilović su se razotkrili do kraja: nisu sudili čisto zaleđe Rukavine, kada se sam sjurio prema golu, a nakon toga nisu sudili igranje rukom u obrane Dinama u šesnaestercu.

Fer publika pljeskom je ispratila izmjenu Sammira u 84. minuti.

U 86. minuti slobodni udarac Milardovića iz daljine završio je u naručju Lončarića. Veliki pljesak dobio je kod izmjene Ante Rukavina. Vučemilović je dodao na drugo poluvrijeme pet minuta. Lončarić se u dodatku malo borio s jednim ”visuljkom” na crti gola, ali je uspio loptu izbaciti u korner. I to je sve. Dinamo je osvojio sva tri boda. Halilhodžić nastavlja uspješan niz Dinama.

U UTORAK U SESVETAMA

Slaven Belupo u utorak, 24. kolovoza u 17,30 sati igra prijateljsku utakmicu s NK Croatia Sesvete.

UTAKMICA 5. KOLA 1. HRVATSKE NOGOMETNE LIGE

SLAVEN BELUPO – DINAMO 0:2 (0:1)

KOPRIVNICA – Gradski stadion. Gledatelja: 3500. Sudac: Ante Vučemilović-Šimunović, pomoćnici Dalibor Conjar i Miro Grgić (svi Osijek).

SLAVEN BELUPO: Rodić – Purić, Kokalović, Rogulj, Maras – Milardović – Gregurina, Vojnović, D
elić (od 64. Poljak) – Mujanović (od 66. Tepurić), Bušić. TRENER Mile Petković.

DINAMO: Lončarić – Vrsaljko, Bišćan, Cufré, Ibanez – Ademi, Badelj – Etto (od 71. Chago), Sammir (od 84. Calello), Dodo – Rukavina (od 90. Sivonjić). TRENER: Vahid Halilhodžić.

STRIJELCI: 0:1 Rukavina (40′), 0:2 Sammir (67′).

ŽUTI KARTONI: Purić, Maras (Slaven Belupo), Etto (Dinamo).

ISKLJUČENJE: Petković (trener, Slaven Belupo) u 68′.

IGRAČ UTAKMICE: Jorge Sammir (Dinamo).