Dobrović obišao mjesto požara na Piškornici: “Poduzeće jako dobro živi od naplaćivanja otpada i to ih je ulijenilo”

0
Slaven Dobrović // Foto: Valentina Blažek
- Oglas -

Moramo sustavno sanirati odlagališta, no ponajprije se moramo osloboditi prakse odlaganja otpada. Hrvatska se može u dvije godine preporoditi u tom smislu, rekao je Slaven Dobrović.

Ministar zaštite okoliša i prirode Slaven Dobrović danas je obišao odlagalište otpada Piškornicu kako bi iz prve ruke pogledao posljedice jučerašnjeg požara i razgovarao s direktorom Piškornice Mladenom Jozinovićem o mogućim rješenjima kojima bi se takvi incidenti u budućnosti spriječili.

– Ovdje možete vidjeti dokaz višegodišnjeg neodgovornog ponašanja u gospodarenju otpadom. Postoji i apsurdna situacija u kojoj odlaganje otpadom postaje oblik poduzetništva, da se stvaraju prihodi od gomilanja materijala, a da se ne ide prema sustavnom rješenju. Radilo se o neugodnoj situaciji, stvarao se metan koji je sklon samozapaljivanju, a gorio je papir i plastika. To je ozbiljna situacija jer ovdje postoje vrlo toksične tvari. Požar je saniran i to je kratkoročno rješenje, a dugoročno rješenje je ono za što se Ministarstvo zalaže, uspostava ekološki osnovanog gospodarenja otpadom. Ako bismo taj materijal kompostirali kod kuće, nema od čega nastati metan, ako bismo odvojili plastiku i papir u lokalnim centrima, nema što gorjeti. Uhodane politike koje idu za tim da se ovaj sustav nadogradi tako da se obrađuje ovako pristigli otpad je nešto što trebamo maksimalno smanjiti. Imamo veliki potencijal u našem društvu da popravimo ekološku i resursnu učinkovitost i to je velika odgovornost – izjavio je Dobrović.

Trenutne probleme s odlagalištima, prema njegovom mišljenju, treba rješavati promjenom načina razmišljanja o otpadu.

Piškornica // Foto: Valentina Blažek
Piškornica // Foto: Valentina Blažek
- Oglas -

– Moramo sustavno sanirati odlagališta, no ponajprije se moramo osloboditi prakse odlaganja otpada. Hrvatska se može u dvije godine preporoditi u tom smislu, može se odlagati samo inertni otpad, biootpad kompostirati, a papir, plastika i metali reciklirati. Problem bi već time bio bitno manji – rekao je Dobrović.

Mnogi građani koji žive u naseljima u blizini Piškornice jučer su bili zabrinuti za svoje zdravlje zbog dima i isparavanja tijekom i nakon požara. Ministar je istaknuo da bi bilo neodgovorno kod bilo kakvog izgaranja otpada tvrditi da nema opasnosti po zdravlje, ono je u takvim slučajevima uvijek prisutno.

– Monitoriranje zraka može biti na jednom kraju, a dim će otići na drugi kraj. Moramo biti svjesni da se radi o ozbiljnoj opasnosti za zdravlje ljudi i prirode – upozorio je Dobrović.

Također je izrazio nadu da se ovakvi prizori kao što je ogromno brdo otpada na Piškornici za pet do sedam godina više neće moći vidjeti u Hrvatskoj, no istovremeno da treba biti svjestan da se ovakva situacija može dogoditi na bilo kojem odlagalištu u državi.

Mladen Jozinović zahvalio je ministru na posjetu i rekao je da se ispričava svim građanima koji su se uznemirili radi požara.

Slaven Dobrović // Foto: Valentina Blažek

– Tretirat ćemo mjesto požara bioalgenom kako bi se spriječio dotok kisika i pospješila razgradnja. Jedino pravo rješenje je da na ovakva odlagališta, kada ona jednom budu u funkciji, dolaze što manje količine otpada prije izgradnje pogona za obradu, kakvi god da će biti. Za to vrijeme ćemo izgraditi mjernu stanicu koja će mjeriti kakvoću zraka, a njeni podaci bit će javno dostupni – rekao je Jozinović.

Napomenuo je i da tvrtka koju on vodi posjeduje ovo odlagalište tek od prošle godine, a da je većina otpada, pa tako i ovaj koji se zapalio, stariji od toga te da su ga oni samo naslijedili. Apelirao je i na građane da odgovorno odvajaju otpad kako bi se on čim manje miješao.

– Sva odlagališta, pa i ovo, na maksimumu su svog kapaciteta. Slažem se s ministrom da ovaj sustav treba što prije zatvoriti zakonom i podzakonskim aktima. No, sav otpad koji se odlaže ovdje obrađuje se sukladno zakonima i uvjeren sam da do požara nije došlo zbog novog otpada koji pristiže – rekao je Jozinović. Potvrdio je i da je od prošle godine dovezeno oko 20 tisuća tona novog otpada.

Jozinović je istaknuo da će Piškornica kao društveno odgovorno poduzeće učiniti sve što može da sustav gospodarenja otpadom funkcionira, pa tako ne odbacuje mogućnost privremenog prestanka dovoza otpada ako to nadležna tijela budu tražila.

Činjenica da se otpad ovdje dovozi, naplaćuje i da od toga poduzeće jako lijepo živi sasvim sigurno uljenjuje upravu u tome da razvija sustav onako kako bi ga trebalo razvijati – dodao je ministar Dobrović. Mladen Jozinović na to je ponovio da će tvrtka poštivati svaki plan koji donese ministarstvo, kao što je i dosad radilo.

Projekt Piškornice ne stoji, on se samo smanjuje i prilagođava europskim regulativama. Mijenjam sustav onako kako ga treba mijenjati, a to će i skratiti vrijeme jer se puno brže i lakše izgrađuju reciklažni centri u odnosu na jedan megalomanski centar kao što je ovdje zamišljeno – zaključio je Dobrović.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

  1. Jozinovic nije zelio odgovoriti niti na jedno konkretno pitanje. Kao papagaj ponavljao je ono sto su mu piarovci rekli. “Mi smo drustveno odgovorna firma”, “ne znam koliko smo smeca zaprimili” “mozda”, “vidjet cemo” “razmotrit cemo” itd.

    Gradjanska inicijativa „Koprivnica kakvu zasluzujemo ponovno upozorava javnost na zbivanja oko Piškornice.
    Ponovno je došlo do požara na Piškornici i na stvaranje neznano kojih sve po zdravlje opasnih plinova. Ovaj put smatramo da je glavna odgovornost na direktoru, g. Jozinoviću, i na ogromnim količinama smeća koje se u stotinama šlepera dovoze na odlagalište.
    Na taj način g. Jozinović i oni koji ga podržavaju izravno ugrožavaju naše zdravlje i našu ekonomiju.
    U svojoj izjavi gospodin Jozinović rekao je: … da je sve to posljedica toga što nemaju mogućnost na pravilan način zbrinjavati otpad
    Stoga se pitamo: Zašto onda i dalje dovozi toliko smeća, ako nema mogućnosti da ga na pravilan način zbrinjava?
    Tražimo od Ministarstva da odmah zaustavi daljnje odlaganje smeća na Piškornici dok se ne napravi potpuna sanacija područja koje je gorilo.
    Također tražimo od Ministarstva da preispita dozvolu za odlaganje otpada koju je dobila tvrtka Piškornica – sanacijsko odlagalište j.d.o.o. na količinu od 137.000 tona godišnje.
    Od župana četiri županije i načelnika Koprivničkog Ivanca, koji su suvlasnici Piškornice d.o.o. te i tvrtke kćeri Piškornice – sanacijsko odlagalište j.d.o.o., zahtjevamo da preispitaju dosadašnji rad gospodina g. Jozinovića i da ga, ukoliko se nađe razloga, smijene s obzirom da nije osigurao uvjete za pravilno zbrinjavanje otpada, a sklopio je cijeli niz ugovora kojima je na Piškornicu odlagao ogromne količine nerazvrstanog otpada.
    Također inzistiramo da se prije ponovnog početka rada Piškornice postavi uređaja za mjerenje kvalitete zraka, vode i tla na odgovarajućim mjestima i to na teret tvrtke Piškornica –sanacijsko odlagalište j.d.o.o.!
    U Koprivnici 03.09.2016. godine
    Miodrag Maričić
    Siniša Bosanac
    Nino Hat

    • Prema svemu skupa koliko su prenijeli mediji, zapalilo se neko prastaro smeće – zašto je za to kriv Jozinović u čijoj je nadležnosti odlagalište unazad koliko – godinu dana?
      Mislim da je krivica svih političara koji se miješaju i predugih procedura.. Da nije toga, možda bismo već imali RCGO ili nešto slično, što i dalje smatram da trebamo.. Naravno da je cilj što više odvajati otpad, ali što s otpadom koji se jednostavno ne može reciklirati – hoćemo li ga odlagati i čekati nove požare ili ćemo ga određenim postupcima obrade radije stabilizirati/prevesti u inertni pa odložiti.. Mislim da smo svi svjesni da se dio otpada u današnje vrijeme na kraju ipak mora odložiti.

  2. Prema svemu skupa koliko su prenijeli mediji, zapalilo se neko prastaro smeće – zašto je za to kriv Jozinović u čijoj je nadležnosti odlagalište unazad koliko – godinu dana?
    Mislim da je krivica svih političara koji se miješaju i predugih procedura.. Da nije toga, možda bismo već imali RCGO ili nešto slično, što i dalje smatram da trebamo.. Naravno da je cilj što više odvajati otpad, ali što s otpadom koji se jednostavno ne može reciklirati – hoćemo li ga odlagati i čekati nove požare ili ćemo ga određenim postupcima obrade radije stabilizirati/prevesti u inertni pa odložiti.. Mislim da smo svi svjesni da se dio otpada u današnje vrijeme na kraju ipak mora odložiti..

    • Prema pisanju Podravskog lista problem je nastao kad je novo smece (ovdje moramo govoriti o smecu a ne o otpadu) zastopalo cijevi s kojim ase metan iz dubine provodi van. Prema izjavama prije pozara doslo je do eksplozije vjerojatno nakupljenog metana. Odgovornost Jozinovica jest sto je u zelji za zaradom sklopio mnostvo ugovora te na piskornicu dopeljava mjesecno skoro koliko je nekada bilo godisnje. To smece natrpavao je na staro te je uzrokovao ovaj pozar.

      Obzirom na svu lazljivost jozinovica ne vjerujem da ce bez ozbiljnog nadzora poduzeti sve potrebne mjere za sanaciju odlagalista i sprijeciti ponovne nastanke pozara a mozda i eksplozija. P.S. Jedan podsjetnik:

      Eksplozija divljeg smetlišta u Meksiku sa zemljom sravnila više od 100 kuća

      NAJMANJE stotinu kuća sravnjeno je sa zemljom ili je teško oštećeno u
      eksploziji divljeg odlagališta otpada u gradu Chimalhuacanu u Meksiku,
      objavili su lokalni mediji.

      Obzirom na nacin upravljanja Piskornicom nema bitne razlike izmedju Piskornice i divljeg smetlista osim u tome sto je Jozinovic zaradio milijune kuna.
      Eksploziju nakupljenog opasnog plina metana, koji nastaje razlaganjem i
      truljenjem otpada na smetlištima, potaknule su velike vrućine koje
      vladaju u Meksiku, a detonacija je izazvala rušenje i oštećivanje kuća u
      obližnjoj sirotinjskoj četvrti Chimalhuacana. U eksploziji, na sreću,
      nitko nije ozlijeđen, a vatru koja je izbila nakon detonacije brzo su
      ugasili vatrogasci.

      No eksplozija je otvorila krater širok oko 150 metara i dubok oko tri
      metra, a smeće koje je odletjelo u zrak razasuto je u okoliš. Policija
      osigurava mjesto eksplozije.

      • Naravno da se mora sortirati, ali nažalost i uz najbolju volju sav otpad ne možete sortirati i reciklirati. I mnogo razvijenije sredine od nas recikliraju tek 40-50% otpada. Što s ostatkom? Zašto ga ne bismo iskoristili – proizveli iz njega gorivo, na tome zaradili i sačuvali okoliš od odlaganja svog otpada koji se ne reciklira? Mislim, realno, mišljenja sam ako nećemo mi – netko će drugi, a mi ćemo izgubiti priliku za zaradom koja se mogla (bar djelomično) ulagati u razvoj kraja….

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version