6.3 C
Koprivnica
Srijeda, 24. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
USPJEH MLADOG GIMNAZIJALCA

Fabian je državni prvak u astronomiji: Nadam se da još negdje ima pametnog života s kojim bismo mogli komunicirati i voditi debate
F

Mama mi je od malena pričala priče o svemiru, pokazivala neke fore s fizičke strane i to me jako zanimalo, kaže Fabian

Ne propustite

Fabian Perošić, učenik je drugog razreda koprivničke Gimnazije Fran Galović i novopečeni državni prvak u astronomiji. Ovu titulu izborio je na nedavno održanom Državnom natjecanju iz astronomije u Đurđevcu, a organiziranom od strane Agencije za odgoj i obrazovanje.

Njegovim uspjehom zadovoljan je i ponosan mentor Danijel Kolarić, koji je u kratkim crtama objasnio tri faze natjecanja kroz koje je njegov učenik morao proći.

– U prvoj je fazi bilo školsko natjecanje gdje se piše pismeni ispit, nakon toga slijedilo je županijsko natjecanje gdje nakon pismenog morate predati praktični rad na recenziju, koji prethodno mora biti odobren od državnog povjerenstva i ako je odobren ide sljedeći korak, a to je recenzija dva neovisna znanstvenika bez imena i prezimena. Fabian je bio najviše ocijenjen nakon prvog kruga. Na državnom je trebalo napisati pismeni ispit i predati recenziranu verziju radnje, prezentirati je i na nju odgovarati na pitanja – objasnio je mentor ponosan da se u koprivničkoj Gimnaziji nastavlja s uspjesima kada je astronomija u pitanju, a posljednje četiri godine, koprivnički su gimnazijalci tri puta osvajali titulu državnih prvaka.

Fabian Perošić
Fabian i mentor Danijel Kolarić // Foto: Ivan Balija

– Velik je gušt pobijediti zagrebački i splitski MIOC kao i zvjezdarnice koje imaju uvjete koji su nemjerljivi s našima. U radu nam puno pomažu Ivan Gašparić i Marko Posavec iz koprivničkog Astronomskog društva i da nije bilo njih ne bi bilo ni preduvjeta za sve to – kaže Kolarić koji ove školske godine vodi grupu od 20 učenika zainteresiranih za astronomiju.

– Interes je dosta velik, ali većina ih je tu više radi trenutnih istraživanja i grana astronomije koje su popularne, poput svemirskih putovanja, različitih misija, egzoplaneta. To je više popularizacijska nastava u kojoj učenici otkrivaju i prezentiraju što im je zanimljivo, malo ih je koji bi se odlučili na ozbiljan dio i težu verziju za koje je potrebno veliko predznanje matematike i fizike. Da se dobro napiše pismeni ispit treba znati računske zadatke, teorijski dio, pak, dolazi iz udžbenika koji imaju po tisuću strana i treba poznavati tisuću pojmova. Upravo to Fabian usvaja od osnovne škole, a bez te podloge, teško bi na brzaka nadogradio svoje znanje – objašnjava mentor.

Mamine priče iz djetinjstva

Fabian je isto tako i mladi član Astronomskog društva Koprivnica. Za njegovu ljubav prema prirodnim znanostima zaslužna je mama Željka, profesorica fizike i kemije.

– Mama mi je od malena pričala priče o svemiru, pokazivala neke fore s fizičke strane i to me jako zanimalo. Volio sam gledati SF filmove Star wars i to se nekako prenijelo u stvarni svijet pa i proširilo ljubav na astronomiju – priča Fabian koji je podlogu, osim preko mame, stekao kao polaznik koprivničke OŠ Đuro Ester.

Fabiana je oduvijek vodila znatiželja, a intrigira ga i sam način istraživanja svemira.

– Primjerice, pomoću teleskopa možemo otkriti puno informacija o galaksijama i samom svemiru, njegovoj starosti, kako se razvija. Uglavnom, razumijemo ovo što nas okružuje, a ono daleko, još nam je nepoznanica – veli nam.

Dodaje kako ga uz to zanima i inženjering u astronomiji, više od svega novolansirani James Webb teleskop kojim je napravljen velik iskorak prema novim inovacijama i novim tehnologijama, a upravo se u budućnosti zamišlja kako radi u tom području.

Fabian Perošić
Foto: Ivan Balija

Mentor Kolarić objašnjava kako je Fabian pripadnik Artemis generacije. Naime, američka svemirska agencija NASA ima program putem kojeg zapošljava astronaute, odnosno istraživače svemira, a koji je stvoren s ciljem da se do 2024. godine na Mjesec spusti prva žena te idući muškarac kojih je do sada na Mjesecu bilo 12. Posljednja dvojica koja su hodala površinom zemljinog satelita bili su Gene Cernan i Harrison Schmitt 1972. godine

– To je projekt koji rade svi znanstvenici svijeta. Cilj je napraviti bazu na Mjesecu s koje će krenuti lansiranje prema drugim planetima, najvjerojatnije Marsu gdje se uspio sintetizirati kisik iz njegove atmosfere, što je korak do toga da dođete gore i možete disati – priča mentor, a Fabian o svojoj budućnosti optimistično kaže:

– Samo nebo je granica!

Život u svemiru

Za ovogodišnje natjecanje tema mu je bila magnituda zvijezda.

– Slikao sam uz pomoć Marka Posavca i s tim slikama i programom Iris odredio magnitude zvijezda na slici i tako sam dobio prave magnitude. Koristio sam metodu koja se zove fotometrija, to je korisna metoda s kojom se može doznati jako puno detalja – objašnjava nam u kratkim crtama.

Za kraj, mladog i perspektivnog zaljubljenika u astronomiju pitamo ima li po njegovom mišljenju života u svemiru.

– Osobno se nadam da još negdje ima pametnog života s kojim bismo mogli komunicirati i voditi debate, ali za sada još ništa nije otkriveno. Uvijek postoji nada iako stručnjaci govore da to baš ne bi bilo dobro za nas, no to je dosta komplicirana tema – kazao nam je Fabian na kraju.

Fabian Perošić
Foto: Ivan Balija
Fabian Perošić
Foto: Ivan Balija
Fabian Perošić
Foto: Ivan Balija
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Špica

Kako dobar look! Sviđa nam se sve na njoj, hlače i jakna su top, a jedan detalj obara

Iako je subota prošla u znaku sivih oblaka, sramežljivo sunce u prijepodnevnim satima pokazalo je svoju moć i "namamilo"...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×