6.2 C
Koprivnica
Četvrtak, 25. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
U Đuri Esteru Dan oživljavanja srca

FOTO S 30 pritisaka na prsni koš i dva upuha u usta u ritmu pjesme Stayin’ Alive čak i dijete može spasiti život
F

Ne propustite

Učenici medicinske škole su učenicima petih i osmih razreda demonstrirali, a potom im i pružili priliku da se i sami okušaju u reanimaciji na namjenskim lutkama.

Hrvatsko društvo za reanimatologiju četvrtu godinu zaredom obilježava Europski dan oživljavanja srca odnosno Pokreni srce, a koji pada na 16. listopada. Moto ovogodišnje akcije, u organizaciji Europskog vijeća za reanimaciju, koja se održava u više od 20 europskih zemalja, jest Djeca spašavaju živote.

Današnju akciju u OŠ Đuro Ester provodili su volonteri petih razreda koprivničke medicinske škole zajedno sa svojim profesorima, liječnicima i sestrama koprivničke bolnice.

Ondje su učenicima petih i osmih razreda demonstrirali, a potom im i pružili priliku da se i sami okušaju u reanimaciji na namjenskim lutkama, kako masažom srca i umjetnim disanjem, tako i automatskim vanjskim defibrilatorima, od kojih se jedan nalazi na gradskim bazenima.

– Kroz taj program pokušavamo educirati laike odnosno djecu o osnovama reanimacije tj. oživljavanja kako bi od najranije dobi mogli pomoći svojim bližnjima, a isto tako mogu podučavati i svoju obitelj, prijatelje i susjede. Neke europske zemlje čak su uvele dva obvezna sata reanimacije godišnje u školski kurikulum – ispričao nam je kirurg traumatolog u koprivničkoj bolnici dr. Nenad Teufel, kao član upravnog odbora Vijeća za reanimaciju.

Dr. Teufel predan akciji prenosi svoje znaje // Foto: Matija Gudlin
Dr. Teufel predan akciji prenosi svoje znaje // Foto: Matija Gudlin

U Hrvatskoj godišnje 9000 ljudi doživi srčani zastoj te, kako kaže, ako im pružimo pomoć u roku tri do pet minuta, unesrećeni ima šanse da preživi, jer je u igri mnogo manje vremena, nego što prođe do dolaska Hitne pomoći. Nakon tog vremena mozak odumire pa mu se smanjuje mogućnost normalnog života.

Zbog toga, kako statistike pokazuju, danas od deset žrtava srčanog zastoja preživi samo jedna, no građani mogu uvelike pomoći promjeni nabolje, jer su oni čak u 60 do 80 posto slučajeva svjedocima srčanoga zastoja.

Upitali smo našeg sugovornika, nisu li djeca premala i nije li im pojam smrti preapstrakatan u tom razdoblju, a time sve zajedno i previše traumatizirajuće.

– Nisu premladi. Istraživanja su pokazala da su djeca već od šeste godine sposobna naučiti provoditi oživljavanje, a od 11. godine imaju dovoljno snage da svojom težinom obave funkcionalnu reanimaciju. Činjenica je da osobe najčešće dožive arest u krugu svojih najbližih te je manji stres djetetu da zna pomoći svojem članu obitelji, nego da bespomoćno stoji sa strane – pojasnio nam je sugovornik i ispričao konkretan primjer.

Dvorana je bila puna znatiželjnih učenika // Foto: Matija Gudlin
Dvorana je bila puna znatiželjnih učenika // Foto: Matija Gudlin

– Dječak i djevojčica u Njemačkoj postali su pravim zvijezdama, idolima i promotorima edukacije o reanimiranju zbog njihovog slučaja. Kad je imao 11 godina, dječak je na satu tjelesnog doživio srčani zastoj, a jedino mu je 13-godišnja kolegica znala pružiti reanimaciju. To je radila do 10 minuta dok nije došla hitna pomoć i na taj mu način spasila život – ispričao nam je liječnik priču sa sretnim krajem, u kojoj dječak danas vodi normalan život bez posljedica.

Isto tako, istaknuo je da građani u Hrvatskoj nisu dovoljno educirani o tome kako pružiti prvu pomoć, jer jedino znanje koje smo stekli eventualno je iz auto-škole, a i to s vremenom zaboravimo.

– Potrebno je što više akcija poput ove, gdje nam je cilj podučiti što više djece i tinejdžera, kao što ih se uči i voziti bicikl tako da im to ostane usađeno do kraja života – zaključio je dr. Teufel i prepričao situaciju u kojoj se našao na putu s posla kući.

– Prije dvije godine na trgu, jedan je gospodin doživio arest. Slučajni prolaznik mu je htio pomoći, ali nije bio siguran što treba učiniti, tako da smo nas dvojica uspješno oživjeli gospodina – podijelio je s nama svoju priču liječnik, rekavši da je gospodin koji je bio laik, uz dva lagana savjeta bez problema odradio masažu srca i obavio odličan posao.

Za kraj, podsjećamo građane da je potrebno 30 pritisaka u predjelu prsnog koša i dva upuha u usta, što ponavljamo dok ne dođe hitna pomoć ili pacijent ne pokaže znakove života. I to sve, kako letak kaže, u ritmu pjesme “Stayin’ Alive”.

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Učenički dom

FOTO Novo koprivničko čudo arhitekture uljepšat će vizuru Kolodvorske, kako vam se sviđa?

Samim pogledom na idejni projekt, ovo čudo arhitekture u Koprivnici jasno je kako će, osim svoje funkcije, uljepšati vizuru...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×