HT PRVA LIGA

FOTO Dinamo nije dopustio novo iznenađenje, već je rutinski slavio protiv Slaven Belupa

Glavni sudac utakmice bio je Dario Kulušić.

Pomalo nestvaran start na klupi Slaven Belupa imao je Dean Klafurić. Sada već bivši trener koprivničkog prvoligaša svoj je mandat započeo 0:2 pobjedom na Maksimiru u 1. kolu HT Prve lige. Par tjedana kasnije pokazalo se kako klupska Uprava nije bila toliko fascinirana povijesnim trobodom da Klafuriću nakon poraza od Hrvatskog dragovoljca ne bi uručila otkaz. Prerano ili ne, sada je bespotrebno i komentirati. Tu smo gdje smo.

Klupu je preuzeo Zoran Zekić, i premda je igra postala ofenzivnija, pobjeda u iduća dva kola nije upisana, čime je prvi ciklus zaključen jednom pobjedom uz tri neriješena rezultata i pet poraza. Dinamu je, pak, posrtaj na domaćem travnjaku protiv podravskog kluba bio jedini.

Danas su se ta dva suparnika ponovno našla na travnjaku, onome Gradskog stadiona Ivan Kušek Apaš, u 10. kolu.

Kocijan u prvih 11

Ono što je osobito razveselilo domaću publiku – koja je, čini se, u rekordnom broju stigla na tribine – jest uvrštavanje domaćeg dečka, Kocijana, u prvih 11. Podsjetimo, protekli je tjedan, u remiju s Istrom 1961, upisao debi u Slavenovu dresu. Uz Kocijana, u prvih 11, složenih u 3-4-1-2, nalazili su se vratar Čović, defenzivci Zirdum i van Bruggen, a u sredini Goda, Caimacov, Marina i Bogojević. Malo više slobode imao je Glavčić odmah iza Krstanovića, kapetana, i Grgića koji se opet izvlačio uz liniju.

Trener Damir Krznar odlučio je kako će vrata čuvati Livaković, u obrani stajati Franjić, Lauritsen, Theophile i Ristovski iza Mišića i Baturine. Petković je nedavno dobio Dinamovu desetku pa ga evo sada i na mjestu koje odgovara tome broju, ali i njegovu stilu igre koji podrazumijeva traženje lopte između linije i stvaranje prostora za suigrače iza svojih leđa. Na lijevome krilu bio je Oršić, na desnome Ivanušec, a u vrhu Jurić.

Glavni sudac utakmice bio je Dario Kulušić, a njegovi pomoćnici Vice Vidović i Alen Jakšić. U VAR sobi nalazili su se Zdenko Lovrić i Marjan Tomas.

Oršić je postigao prekrasan pogodak, ilustriravši razliku u individualnoj klasi dvaju suparnika // Foto: Mateo Alečković
Jurić i Oršić poništili solidnu igru Slaven Belupa

Prvu najbolju priliku vidjeli smo u 19. minuti. Loptu u prostor za Grgića uputio je Bogojević, a bivši igrač Osijeka povratnom loptom u sredini pronašao Krstanovića. Nedovoljno precizan udarac zaustavio je Livaković.

Svega četiri minute kasnije, Dinamo je poveo. Lijepo podvaljenu loptu Mišića s jedne na drugu vratnicu poslao je 18-godišnji Baturina, gdje ju se primio Jurić i silovito zakucao za 0-1. Iako je pogodak provjeravan u VAR sobi, odluka se nije promijenila.

U narednih 15-ak minuta nismo vidjeli ništa osobito zanimljivo, ali smo zato čuli pjesmu Bad Blue Boysa. Tihom koprivničkom stadionu tako je uneseno barem malo navijačkog života.

Opasnost po gostujuća vrata ponajprije je činio tercet Bogojević-Grgić-Krstanović. Uz prepričanu priliku iz 19. minute, imali su još par solidnih prolazaka, potom i povratnih lopti te ubačaja, kao onaj u 40. minuti kada je Kocijan glavom ubačenu loptu poslao Krstanoviću, da bi on pogodio vratnicu.

Prekrasan pogodak, dokaz individualne klase koju Dinamo posjeduje, vidjeli smo u 43. minuti do koje je, valja naglasiti, Slaven Belupo pružio solidan otpor. Tada je vanjskim dijelom kopačke s lijeve strane Petković dodao loptu Oršiću. Krilni napadač primio ju je lijevom nogom i prije no što je dotaknula travu iz voleja puknuo desnom u mrežu nemoćnog Čovića. 0:2.

Bad Blue Boysi pjesmom su oživjeli inače tihi Gradski stadion Ivan Kuše Apaš // Foto: Mateo Alečković
Petković ranim pogotkom zaključio utakmicu

Pet minuta igre, prva akcija gostiju, bila je dovoljna za novi pogodak. Strijelac je sada bio Petković kojemu je loptu kao na pladnju, nakon što je probio sredinu, poslužio hitri Ivanušec. Utakmica je u tome trenutku praktički bilo završena.

Na atraktivnu obranu natjerao je opet Krstanović reprezentativnu jedinicu u 67. minuti. Strijelac 111. pogodaka u HNL-u jednu je svijeću zahvatio punom nogom, pogodio obrambenog igrača Dinama, a nezgodno odbijenu loptu u zrak izbio Livaković.

Već nakon Petkovićeva pogotka, tempo je znatno pao, što ne čudi.

Razliku u kvalitetu možemo ilustrirati zamjenama. Tako je Dinamo u drugome dijelu, primjerice, ubacio Ademija i Čopa. Upravo je nekadašnji hrvatski reprezentativac u 76. minuti zabio četvrti pogodak Dinama.

Da je i Dinamo ranjiv pokazalo se u 80. minuti. Zapata je uposlio Grgića koji je iskoristio prazan prostor u sredini, sjurio se prema kaznenom prostoru i zabio pokraj Livakovića za smanjenje vodstva i, pokazat će se, počasni pogodak Farmaceuta.

Uz mrvicu više sreće i, dakako, preciznosti, mogli su dvjema prilika Krstanovića u prvome dijelu uvući Dinamo u još jednu neugodnu utakmicu. Međutim, kada protiv nominalno najboljeg ligaškog sastava ne zabiješ, moraš biti siguran kako će on stvoriti prilike i neke od njih realizirati. Zekić tako još nije ostvario prvenstvenu pobjedu otkako je došao. Vidjet ćemo hoće li do nje doći u Kranjčevićevoj, gdje će gostovati idući vikend.

Slaven je pretposljednji sa šest bodova. Ukoliko Hrvatski dragovoljac u ponedjeljak nadigra Istru, koprivnički prvoligaš past će na samo dno.

Poruka uoči Uskrsa

Velečasni Marijan Kovačić: Žalosno je što su pisanice, čokoladni zečići, slatkiši i šunka prve asocijacije na Uskrs, postali smo zaokupljeni materijalizmom

Uskrs je najvažniji kršćanski blagdan kad vjernici slave Kristovo uskrsnuće. Oni vjeruju da je Isus trpio, umro na križu...