5.4 C
HT PRVA LIGA

FOTO Direktni crveni zbog udaranja, preokret Slavena i, za kraj, izjednačenje Hajduka u 96. minuti

Glavni sudac današnjeg ogleda bio je Goran Pečarić. Pomagali su mu Anto Marić i Ivan Mihalj, dok je uloga četvrtoga suca pripala Dariju Kulušiću. U VAR sobi smjestili su se Fran Jović i Igor Krmar.

Dinamo i Osijek vode borbu za naslov. Gorica, Rijeka i Hajduk hrvaju se za pozicije koje će ih odvesti u europska natjecanja. Ostatak HT Prve lige? Ostatak lige naguran je u sedam bodova razlike, što znači da nitko od njih ne može mirno broditi kroz devet posljednjih kola. Pa tako ni Slaven Belupo koji je danas, u sklopu zaostalog susreta 21. kola, gostovao u Splitu, na Poljudu.

Na dobrome su tragu, stoga, prilikom najave susreta bili trener Hajduka Paolo Tramezzani i branič Mario Vušković, rekavši kako se njihov protivnik bori za prvoligaški život.

A njihov protivnik bili su trener Tomislav Stipić i sastav koji je u smiraj utakmice s Varaždinom došao do boda, premda su prvo poluvrijeme bili užasni. Probudili su se u nastavku, stvarali prilike i pogađali vratnice. U konačnici, nagradilo ih je prvijencem Ivana Delića čime su izbjegli dodatno zakomplicirati situaciju u kojoj se nalaze. Bilo kako bilo, s nizom od osam utakmica bez poraza atmosferu je teško nazvati pobjedničkom, neovisno o tome što trener u izjavama zvuči itekako motivirano i zadovoljno prezentacijama svoje momčadi.

Tomislav Stipić // Foto: NK Slaven Belupo

Svi oni donosili su odluke u situacijama u kojima se našla Stipićeva početna jedanaestorka, a koju su činili vratar Filipović, zatim Prce, Paracki i Božić u posljednjoj liniji, Goda i Bosec na lijevoj i desnoj poziciji krilnih bekova između kojih se, još jednom, našao van Bruggen, nominalno stoper u ulozi zadnjeg veznog. Povjerenje ulijeva vezni par Glavčić-Lulić ispred kojega su startali Krstanović i Knöll u napadu.

Tramezzani je nabrojanim igračima suprotstavio vratara Kalinića, Mujakića, Simića i Dimitrova u defenzivnoj liniji, Čolinu i Todorovića na stranama veznoga reda u čijoj su sredini biili Atanasov i Fossati. Napadačku trojku činili su Livaja, Kačaniklić i Umut kao najistureniji igrač.

Pogodak Umuta i direktan crveni karton Mujakića.

Do 19. minute nije bilo ozbiljnijih prilika ni s jedne strane. Zapravo, nije ni tada jer Prce nije kako treba zahvatio loptu ubačenu od strane Glavčića.

Polovicu prvoga dijela Slaven je proveo igrajući s visoko postavljenom zadnjom linijom, pri čemu je vidljivo bilo postavljanje Božića što bliže Livaji kao najopasnijem igraču domaćina. Čini se kako je povremeni hrvatski reprezentativac to prepoznao, udaljivši se na drugu stranu terena gdje je u 22. minuti primio loptu, ubacio je u kazneni prostor, pronašao Umuta, a turski je napadač pospremio u mrežu za 1-0.

Ništa se nije događalo do 40. minute kada su se, nakon korektne igre obiju ekipa, zakačili Lulić i Mujakić. Naizgled se običan duel do kojega je došlo uz aut-liniju, kada je lopta napustila teren, u trenutku pretvorio u nagurivanje. Povlačili su se za dresove i podijelili par, vjerujemo, ne baš ugodnih riječi. Ali, prema odluci suca Pečarića, Mujakić je pretjerao kada je rukom udario Luća. Brzinski pokazani crveni karton Hajdukovu braniču potvrđen je pregledavanjem VAR sobe. Slaven je, dakle, imao igrača više, ali je i takav oslabljeni Hajduk na individualnu kvalitetu kreirao priliku koju je spriječio Bosec.

Krstanović pokazao kako nije za staro željezo. Nažalost, ni to nije bilo dovoljno.

Drugi dio otvoren je podjednakim posjedom lopte. Ipak, Bili su se malo povukli, prepustivši posjed gostima koji su u 65. minuti nahrupili na Krstanovića dok je prekaljeni napadač HNL-a držao dres s brojem 99 usmjeren prema jednoj od kamera. Naime, Goda je probio lijevu stranu, ubacio slično onako kako je to učinio Livaja u prvome dijelu, samo što ovoga puta pogodak nije postigao Umut već Krstanović. Kao da je skidanje dresa bila poruka kako je još uvijek tu, kako nije za staro željezo i kako Iličić – koji ga je kao starter zamijenio u posljednjih nekoliko kola – od njega itekako ima što naučiti.

Ako simboličnom proslavom nije dotaknuo gledatelje, pratitelje, navijače i simpatizere, nitko na lik i djelo Krstanovića nije ostao slijep u 65. minuti kada je zbog njega još jednom promijenen rezultat na poljudskom semaforu. Odbijenu loptu s dvadesetak metara nije imao vremena smiriti, odigrati, pronaći rješenje. Opalio je, u bloku pogodio jednoga od Hajdukovih braniča pa je lopta promijenila putanju i prevarila Kalinića. Slaven je, u svega četiri minute, došao do potpunog preokreta.

Da i završnica bude zanimljiva pobrinula se smušenost klupe Slavena čiji je stožer pogriješio u tempiranju zamjena kojih može biti pet, ali podijeljenih u trima navratima, nešto što nije ispoštovano. Utakmica je, potom, produljena za šest minuta.

Spomenuli smo osam utakmica dugi niz bez pobjede Slaven Belupa. Posljednji trobod ostvaren je krajem siječnja kada je na Gradskom stadionu Ivan Kušek Apaš savladan Varaždin. Nažalost, on večeras nije prekinut jer je Umut, opet na asistenciju Livaje, zabio za 2-2.

Napravljeni prekršaj na, otprilike, 25 metara Hajduk je iskoristio za dogovorenu akciju. Kratka lopta s mjesta slobodnoga udarca kratko je proslijeđena do Livaje koji ju je atraktivno petom proslijedio do Umuta, prepolovio obranu gostiju. Turski ju je napadač nekako, možda ni sam ne zna kako, tapnuo tek toliko da se otkotrlja pokraj zaleđenog Filipovića za konačnih 2-2.

Ovakvim je raspletom, za kojim Stipić itekako može žaliti, a Tramezzani uzevši sve u obzir biti zadovoljan, Slaven Belupo došao do 26 bodova u 27 susreta čime se nalaze na sedmoj poziciji. Hajduk je, pak, peti s 40 bodova.