Hrvatska mlada reprezentacija na koprivničkom je Gradskom stadionu podijelila bodove s reprezentacijom Švedske. Za konačnih 1:1 pogađali su Cibicki za Švedsku i Perica za Hrvatsku.

Nakon muške i ženske A nogometne reprezentacije, Koprivnicu je prvi puta ove godine posjetila i mlada, odnosno U-21, muška reprezentacija.

Izabranici Nenada Gračana u kvalifikacijskom susretu za Europsko prvenstvo 2017., koje će se održati u Poljskoj, ugostili su Švedsku, izravnog konkurenta za prvo mjesto u šestoj kvalifikacijskoj skupini.

Bio je to prvi međusobni ogled ovih dviju momčadi, a 10. listopada odigrat će i drugi, ujedno posljednji u ovom kvalifikacijskom ciklusu. Mladi Hrvati s 18 su bodova vodeći na ljestvici, no Šveđani su udaljeni samo dva boda, ali imaju i utakmicu manje. S jednakim brojem susreta kao i Švedska, treća je s 13 bodova Španjolska, koja danas igra protiv San Marina.

Dvotjedni reprezentativni ciklus još su jučer započeli nogometaši nacionalne A momčadi koji su prijateljskim ogledom upriličili rođendan najstarijeg hrvatskog kluba Segeste, a za četiri dana u Maksimiru će protiv Turske krenuti u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo 2018. u Rusiji.

Mlada reprezentacija Švedske na prošlogodišnjem se Europskom prvenstvu u Češkoj okitila naslovom prvaka, svladavši u finalu Portugal boljim izvođenjem jedanaesteraca, no najbolji pojedinci s tog natjecanja više nisu u sastavu.

Mladi Vatreni na koprivnički travnjak nisu istrčali u najavljenom sastavu, a uzrok tome bila je nesretna ozljeda Ivana Fiolića, kojeg je netom prije početka susreta zamijenio Filip Krovinović, čineći tandem zadnjih veznih s kapetanom Pavičićem. Napadačku trojku veznih igrača činili su Dinamov Čorić, Hajdukov Vlašić te novopečeni član talijanskog Napolija Marko Rog. Ispred njih započeo je Mirko Marić iz Lokomotive.

Hrvatska je bolje otvorila susret te većim dijelom prvoga dijela imala loptu u svome posjedu, no Šveđani su imali više razloga za žaliti.

Milić i Krovinović prvi su okušali udarce, a nakon početnih dvadeset minuta prilike su počeli nizati gosti. Prvo je Tankovic, nakon sjajna proigravanja Moberga-Karlssona, tukao ravno u Livakovića, a samo minutu kasnije poigravanje Benkovića umalo je iskoristio Strandberg. Ponovno je na mjestu bio sigurni Dinamov vratar.

Nesigurnost domaće obrane, ovoga puta Ćalete-Cara, u 32. minuti nanjušio je švedski napadač Olsson. Šveđanin je hrvatskom stoperu oduzeo loptu, sjurio se prema domaćim vratima, no Livaković je bio spreman i na taj pokušaj.

U drugo poluvrijeme obje su momčadi krenule bez izmjena, a Hrvatska se ponovno mogla pohvaliti nešto većim posjedom. Udarac je u 51. minuti okušao Marić, no preslabo da bi ugrozio Erlandssona.

Šveđani su strpljivo čekali, a u 57. minuti i dočekali pravu priliku, ali i pogodak. Na gostujućoj polovici krivo dodavanje Čorića presjekao je lijevi branič Švedske Konate, iskoristio prazni prostor ispred sebe i odnio loptu sve do hrvatskog kaznenog prostora. Livaković je izašao s gola zaustavio udarac, a lopta se odbila prema švedskom natrčalom igraču. Hrvatski vratar ponovno je pokušao izbiti loptu, no ovoga puta stigla je do usamljenog napadača Cibickog kojem nije bilo teško pogoditi gotovo prazna vrata.

Hrvatska je nakon 0:1 bila vidno poljuljana, samo dvije minute nakon primljenog pogotka švedski veznjak Tankovic sjajnim je udarcem iz daljine pogodio gredu.

Šveđani su nakratko preuzeli kontrolu igre, a Hrvatska je nekih dvadesetak minuta djelovala izgubljeno.

Sve to promijenio je u 78. minuti Perica, koji je ušao umjesto Marića. Igrač talijanskog Udinesea za dlaku je izbjegao zaleđe i sjajnu Rogovu loptu pospremio pored vratara Erlandssona.

Samo minutu ranije pogodak je umalo postigao asistent Rog, no sa samo dva metra od gola glavom je pogodio gredu.

Koprivnička publika stala je na noge i u posljednjim minutama nosila hrvatske nogometaše koji su ponovno imali posjed.

Sve bolji Krovinović i strijelac Perica zaprijetili su Erlandssonu, ali bolju priliku ponovno su neočekivano stvorili gosti. Jak udarac Strandberga ukrotio je raspoloženi Livaković.

Hrvati su i dalje pritiskali te pokušavali ubačajima pred gostujuća vrata, no Perica je prečesto ostajao jedini domaći igrač u kaznenom prostoru.

U posljednjim trenucima utakmice ponovno je u akciji, ovoga puta spornoj, bio Perica. Švedski stoper Dagerstal izbio mu je loptu, no prema domaćim igračima i navijačima, to je učinio rukom. Njemački sudac Dankert ostao je tih.

Bio je ovo prvi hrvatski i drugi švedski neriješeni ishod u ovim kvalifikacijama, stoga je bodovna razlika ostala na dva. Hrvatska je ostala vodeća, sada s 19, dok su Šveđani drugi sa 17 bodova. Sljedeći kvalifikacijski dvoboj Vatreni igraju već za pet dana, 6. rujna u Gruziji, protiv reprezentacije koja je prošle godine gostovala u Koprivnici. Hrvatska je tada slavila s 1:0.

KVALIFIKACIJE ZA U-21 EUROPSKO PRVENSTVO 2017:

HRVATSKA – ŠVEDSKA 1:1 (0:0)

KOPRIVNICA – Gradski stadion. Gledatelja: 2789. Glavni sudac: Bastian Dankert (Njemačka). Pomoćnici: Jan Sidel (Njemačka) i Rene Rohde (Njemačka). Četvrti sudac: Harm Osmers (Njemačka). Kontrolor: Bertrand Layec (Francuska). Delegat: Jan Damgaard (Danska).

HRVATSKA (4-2-3-1): Livaković – Bartolec, Ćaleta-Car, Benković, Milić – Krovinović, Pavičić – Rog, Čorić (od 60. Tudor), Vlašić – Marić (od 64. Perica). IZBORNIK: Nenad Gračan.

ŠVEDSKA (4-4-2): Erlandsson – Wahlqvist, Larsson (od 74. Brorsson), Dagerstal, Konate – Moberg-Karlsson (od 62. Gustafsson), Hallberg, Olsson, Tankovic (od 81. Lundqvist) – Cibicki, Strandberg. IZBORNIK: Hakan Ericson.

STRIJELCI: 0:1 Cibicki 57′, 1:1 Perica 78′

ŽUTI KARTONI: Rog 35′, Marić 55′, Moberg-Karlsson 59′, Ćaleta-Car 60′, Krovinović 80′