-1 C
Koprivnica
Ponedjeljak, 13. siječnja 2025.
No menu items!
- Oglasni prostor -
CROCUBE

FOTO Prvi hrvatski satelit u svemiru na sebi nosi ime Koprivničanca Vedrana, ispričao nam je sve o tome
F

Ideja je da se na neki način otvori svemirsko tržište kod nas

Ne propustite

Mnogi od vas sigurno su nekada pomislili kako bi to bilo uputiti se u svemirsku avanturu, što ima tamo gore i razmišljali o onom svevremenskom pitanju, jesmo li sami? Korak dalje u tom razmišljanju otišao je Vedran Slukić, Koprivničanac koji je radio na prvom hrvatskom satelitu koji je lansiran u svemir.

CroCube, kako se zove, ne samo da će njemu i njegovoj ekipi slati informacije iz svemira, već zanimljivo, na svom kućištu nosi i njegovo ime. Puno je to razloga za provjeriti s Vedranom kako se našao u ovoj priči i kako je protekao period od ideje do lansiranja.

– Pokretač ove ideje je tvrtka Spacemanic u suradnji s Društvom za edukaciju van okvira, a rodila se negdje 2021. godine. Razgovarali smo kako bi bilo dobro otići do nekog fakulteta i upoznamo ih s našom idejom. Plan je bio da se i Hrvatska uključi u nešto takvo jer smo tada bili jedina zemlja u okruženju koja nema svoje svemirsko tijelo u orbiti – opisuje nam same početke ove priče.

Cilj lansiranja je učenje i razvoj svemirskog tržišta

Ovaj nanosatelit, čiju putanju i sami možete pratiti, mase je tek oko jednog kilograma, a kako nam Vedran pojašnjava, neće samo slati slike najsitnijih detalja na planeti, već je lansiran zbog učenja.

prvi hrvatski satelit
Jedan od testnih CroCube satelita / Foto: Denis Košćak

– Ideja je da se na neki način otvori svemirsko tržište kod nas. Cro Cube je nastao kao suradnja većeg broja tvrtki, a kada bi se to češće događalo, takvo tržište bi potaknulo ekonomiju – govori.

Mogućnost da se ovaj satelit lansira pojavila se i pojavom SpaceX-a Elona Muska, koji je ponudio višestruku jeftinije lansiranje u odnosu na konkurenciju.

– Moja je uloga u izgradnji CroCube satelita bila da budem element prijenosa znanja s obzirom na to da sam surađivao sa Spacemanicom i poznajem njihov kod. Našim sam inženjerima prenosio kako zadati komande, kako koji softverski modul funkcionira, a onda su oni dalje sami radili na tome – kaže.

Na projektu je radio velik broj ljudi, a Vedran kaže kako ih sve i ne poznaje.

– Komunikacija se uglavnom odvijala online putem, imali smo druženja u Tehničkom muzeju u Zagrebu kojem moram zahvaliti jer su nam ustupili prostor. Tamo smo se okupljali i dodatno razrađivali cijelu ideju. Riječ je o crowdfunding projektu za koji su se prikupljale donacije, odnosno taj proces prikupljanja još uvijek traje – pojašnjava.

prvi hrvatski satelit
Vedran Slukić (prvi desno) i CroCube tim / Foto: Ustupio Vedran Slukić

Od ideje do realizacije protekao je određeni period, a onda je CroCube trebalo pripremiti za lansiranje što nije išlo nimalo lako.

– Samo lansiranje odgađano je tri puta. Postoji proces integracije jer se u isto vrijeme lansira veći broj satelita, a svi su smješteni u istom prostoru, zamislite to kao jednu kutiju. U tom se procesu rade jako strogi testovi, jer ako postoji problem na jednom, može se dogoditi da on uništi preostalih deset koji se tamo nalaze – govori.

Upravo je njihov satelit u jednoj dimenziji bio za svega par mikrona prevelik.

– Bilo bi možda potrebno da samo jače stegnemo jedan šaraf i to bi bilo tih par mikrona. Nažalost, nije bilo vremena da se ponovno prođu svi testovi i tu je lansiranje propalo – opisuje proces u kojem se ništa ne prepušta slučaju.

Kao na filmu, satelit pratili iz podruma

Iako je pravilo da SpaceX dva mjeseca ranije pošalje obavijest o datumu lansiranja, oni su tu informaciju primili svega dva tjedna prije.

– Kratak period rezultirao je time da nismo imali pripremljen prostor iz kojeg ćemo slati komande satelitu i pratiti ga. Taj prostor nudila nam je jedna firma, ali nismo to stigli realizirati, pa smo na kraju završili u improviziranom prostoru u podrumu voditeljice projekta. Ispada tako da je prvi hrvatski satelit pušten u pogon iz podruma – kroz smijeh će.

prvi hrvatski satelit
Kao na filmu, praćenje satelita iz podruma / Foto: Ustupio Vedran Slukić

Iako poslovi vezani uz svemir često izgledaju poprilično spektakularno, zanimljivo je da je praćenje ovakvog satelita povezao s radio amaterima širom svijeta.

– Postoji stranica koja ih okuplja, a riječ je o ljudima koji imaju neka tehnička znanja i primjerice u svom dvorištu imaju antenu. Kada ju ne koriste za svoje potrebe, kako postoji mogućnost digitalizacije, ona kada uhvati signal kroz oznaku koju satelit odašilje, sprema podatke koje je poslao. Tako možemo pratiti gdje se satelit nalazi i koje je podatke prikupio – govori te dodaje da je ono što sada očekuju slika Hrvatske koju bi im CroCube trebao poslati u narednom periodu.

Šok nakon prve fotografije iz svemira

Sam proces lansiranja dugo je trajao, lansiran je iza podneva, a tek u večernjim satima počeli su komunicirati s njim. Prva fotografija koju je satelit poslao, iznenadila ih je.

– Satelit ima, nazovimo ga prekidač, koji nakon lansiranja započinje proces paljenja. U tom procesu on izbacuje antenu, pali radio i počinje slabijom snagom slati takozvani ping, kojim ga možemo locirati. Kada je prošao prvu kontrolnu točku nije se pojavljivao i tu smo se malo zabrinuli – opisuje nam.

Nakon nekog vremena i nakon što su sa satelitom ušli u komunikaciju, krenulo je njegovo podešavanje.

– Neke od zadnjih naredbi bile su podešavanje sata te perioda kada će fotografirati. Usred noći skinuli smo prvu fotografiju, bila je u potpunosti crna. Bilo je pitanje o čemu se radi. Analizirao sam fotografiju i shvatio da nije u kvaru, već je okrenuta na krivu stranu, odnosno prema mraku – pojašnjava.

Slijedi analiza podataka i praćenje satelita

Vedran, kojem je STEM područje interesa, kaže kako nije ni pomišljao da će raditi na ovakvom projektu.

– Kada su me nazvali i pitali želim li s njima raditi na razvoju ovog satelita, moje je pitanje bilo koliko ja njima moram platiti za to – kroz smijeh će.

prvi hrvatski satelit
Njegovo ime na CroCube satelitu / Foto: Denis Košćak

Svjestan je da će ljudima koji se ne bave prirodnim znanostima sve ovo što rade biti poprilično apstraktno, možda i kao hrpa brojeva, no Vedran i ostatak tima nastavljaju razvijati ovu priču.

– Životni mu je vijek od dvije do pet godina, ovisi o puno faktora, a nakon svega on će sagorjeti u orbiti sve do prašine. Do tada, prikupljat ćemo i analizirati podatke koje nam pošalje, a moja je želja da sastavimo stanicu s koje ga možemo pratiti te da u školama pokrenemo eksperimente s pomoću kojih će učenici s njim komunicirati – zaključuje.

Foto: Ustupio Vedran Slukić
Foto: Ustupio Vedran Slukić
Foto: Ustupio Vedran Slukić
Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

OPREZ

PREVARE Poznata banka izdala novo upozorenje: Ako vam se ovo dogodi, pazite!

Internetski prevaranti ne miruju, pa se tako širi novi pokušaj prevare i to elektronskom poštom. Zbog ovoga su, kako...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×