7.9 C
Petak, 29. ožujka 2024.
HRVATSKI KUP

FOTO Rijeka očekivano pred tisuću gledatelja pobijedila Pitomaču čijim igračima ostaje doživotna uspomena

Ukoliko niste bili među, otprilike, tisuću gledatelja koji su se okupili oko travnjaka, utakmicu ste mogli pratiti putem televizijskog i YouTube kanala HNTV-a koji je istu izravno prenosio.

Iskreno, htio sam ih jer odmalena ondje imam kuću i puno prijatelja. Drago mi je što jedan od najvećih klubova u Hrvatskoj dolazi k nama, rekao nam je trener Ivan Presečan u najavi spektakularnog susreta Pitomače i Rijeke u sklopu SuperSport Hrvatskog kupa.

I tako je momčad s Rujevice, predvođena trenerom Goranom Tomićem, stigla i gostovala na Gmanju u šesnaestini finala nacionalnog natjecanja, fazi koju su Pitomačani izborili savladavši u pretkolu favorizirani Kurilovec.

Danas je Presečan u prvih 11 postavio vratara Zdelara te Jantola, Miloša, Babića, Kovača, Jakupeca, Milinovića, Matančića, Begovića, Bošnjaka i Reščića. Tomić se, kao što je najavio da će promiješati sastav, odlučio za čuvara mreže Zlomislića, a na teren poslao Brauta, Libera, Obregona, Lepinjicu, Krešića, Vuka, Vučkića, Bušnju, Escovala i Smolčića. Nedostajalo je, dakle, nekoliko prvotimaca, no i dalje je riječ o moćnome sastavu.

Glavni sudac utakmice bio je Zdenko Lovrić (Đakovo), a njegovi pomoćnici Goran Pataki i Tomislav Keglević te Dražen Matasović.

Prema riječima Ivana Ljubića, komentatora HNTV-a tijekom izravnog prijenosa, oko travnjaka okupilo se više od tisuću gledatelja, a tako je jučer najavio i trener Pitomačana Ivan Presečan // Foto: TS/icv.hr
Zdelar zaustavio brojne prijetnje Riječana

Više od tisuću gledatelja okupljenih oko travnjaka – a utakmica se mogla pratiti i putem televizijskog i YouTube kanala HNTV-a – već u četvrtoj minuti svjedočilo je prvome pogotku. Dugu loptu preko zadnje linije Pitomače nije iskoristio Jorge Obregon. Pogodio je stativu, a lopta se odbila u noge Denisa Bušnje koji nije imao težak zadatak uputiti loptu u praznu mrežu inače odličnog vratara Hrvoja Zdelara.

Nije neočekivano, a apostrofirao je to i Presečan pred utakmicu, da su Riječani preuzeli inicijativu, uputivši nekoliko opasnih udaraca koje je u 20-ak početnih minuta Zdelar vrhunski zaustavljao. Istovremeno, Pitomača je tražila prostor kroz polukontre i kontre, pri čemu su se uglavnom oslanjali na Karla Jakupeca i Marka Matančića, lijevoga i desnoga krilnoga igrača.

Kombinirali su Riječani učestalo po desnoj strani preko Bušnje i Harisa Vučkića. I baš je potonji, Slovenac s iskustvom igranja u Real Zaragozi, Twenteu, Newcastleu, Wiganu i Rangersima, zabio u 37. minuti na asistenciju Obregona za 0:2, na radost Armade koja je stigla u virovitičko-podravsku općinu.

Najveću priliku Pitomače u 40. minuti kreirao je Matančić. Prošao je po desnome boku, poslao prizemnu povratnu loptu na peterac gdje ju je Matej Babić snažno udario i ostao bez prilike doživotno se hvaliti kako je zabio prvoligašu. Lopta je, naime, otišla iznad grede.

Prije no što se otišlo na odmor, Zdelar je još jednom zaustavio Obregona. Savršen ubačaj Bušnje lako ćemo zaboraviti pokraj krasne Zdelarove parade kojom je lopta zaustavljena na putu do trećeg pogotka.

Uz Vučkića, prvijenac u bijelome dresu postigao je konačno i Obregon

Kako je počeo prvi, tako je počeo i drugi dio. U podjednakim brojčanim snagama ostali su domaćini i gosti u trećini Pitomače. Bušnja, možda i najraspoloženiji igrač Rijeke, u sredini je pronašao Mateja Vuka, a ovaj iz poluvoleja, sa sredine kaznenog prostora, pogodio desni kut. 0:3.

Obregon se i u nastavku trudio postići prvi pogodak u bijelome dresu. Međutim, baš mu ne ide. Tako je i u 57. minuti uletio u šesnaesterac, ciljao malu mrežu, čemu se ispriječila gužva. U kolopletu nogu, lopta je došla do onih Vučkića kojega je, s druge strane, išlo te je zabio svoj drugi i ekipni četvrti pogodak.

U, moramo biti iskreni, ipak rijetkim izletima na suparničku polovicu, valja izdvojiti 68. minutu kada je iz dosta teške pozicije daljnji kut tražio Matančić, na što je Martin Zlomislić bio spreman.

Kao jedno od najvećih pozitivnih iznenađenja dosadašnjeg dijela HT Prve lige pokazao se Issah Abbas, brzonogi ofenzivac pristigao na posudbu iz njemačkog Mainza. Nije mu po ulasku dugo trebalo da zabije pogodak. Još jednu povratnu loptu u 0:5 pretvorio je u 71. minuti.

I, konačno, u 88. minuti priliku postići taj toliko priželjkivani prvijenac dobio je Obregon. Sudac Lovrić pokazao je na bijelu točku, Kolumbijac jedva dočekao zgrabiti loptu, postavio je na bijelu točku i – zabio. Time je postavljen rezultat 0:6, koji je Abbas drugom realizacijom povećao na konačnih 0:7.

Kao što je trener Tomić obećao, pristup je bio ozbiljan. Nitko, vjerujemo, tko se bavio sportom ne voli popuštanje. I jedni i drugi utakmici su pristupili s poštovanjem za suparnika. Rijeka je ostvarila željeni prolaz, a Pitomača dobila nezaboravan, povijesni događaj u godini u kojoj klub slavio jubilarni 100. rođendan.