Potpuno obnovljena i opremljena zgrada Osnovne škole Bisag prošlog je tjedna bila mjesto održavanja tradicionalne božićne priredbe učenika škole.
Kako su poručili iz Varaždinske županije, uloženo je čak 366.000 eura u sklopu eksperimentalnog programa Cjelodnevne škole. Pri čemu je Varaždinska županija osigurala 22.000 eura za radove, a ostatak sredstava za radove, opremu i programe Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta.
Ova škola jedna je od četiri u Varaždinskoj županiji i 62 škole u Hrvatskoj uključene u program Cjelodnevne škole.
Program Cjelodnevne škole ima niz prednosti…
Zahvaljujući tome, 102 učenika OŠ Bisag većinu obaveza i aktivnosti obavljaju u školi, imaju rekreacijske stanke i dodatne programe. Za njih su organizirane izvanastavne, ali i izvanškolske aktivnosti za koje roditelji ne trebaju izdvajati novac jer se odvijaju u školi uz vanjske izvoditelje.
– Ova škola potvrđuje da program Cjelodnevne škole, koji se provodi od prošle školske godine 2023./24., ima niz prednosti. Osim što učenici i njihovi roditelji imaju više vremena za kvalitetniji obiteljski život, prednosti programa su i financijske. OŠ Bisag je dobila doista značajna sredstva resornog ministarstva, a uključila se i Varaždinska županija – rekao je župan Anđelko Stričak.
Sljedeće godine krećemo s natječajima za izgradnju školskih dvorana, a vaša dvorana će biti među prvima
Dodao je kako je Općina Breznica, uz Općinu Bednja, najudaljenija od županijskog središta Varaždina.
– Zbog toga je posebno važno da učenici OŠ Bisag imaju kvalitetne uvjete za obrazovanje, a ovoj školi još nedostaje samo školska sportska dvorana. Trenutno se odvijaju radovi dogradnje tri škole u Ivancu, Novoj Vesi Petrijanečkoj i Strmcu Podravskom, čime će se i u tim školama omogućiti nastava u jednoj smjeni. Sljedeće godine krećemo s natječajima za izgradnju školskih dvorana, a vaša dvorana će biti među prvima – naglasio je župan Stričak.
Župan je nakon božićne priredbe pridružio se roditeljima, bakama, djedovima i djelatnicima škole te zajedno s ravnateljicom OŠ Bisag Draženkom Švelec-Juričić i načelnikom Općine Breznica Stjepanom Krobotom provjerio kako škola izgleda nakon uspješno izvedenih radova.
U cijeloj zgradi postavljena je nova keramika, obnovljeni su svi podovi, izvedeni soboslikarski radovi i zamijenjene ograde na stubištu i galeriji. Školski su prostori opremljeni su novim namještajem.
Vidi se ogromna razlika
U gotovo svakom kutku učenici mogu boraviti u predivno uređenim zajedničkim prostorima s trosjedima i mekanim namještajem. Nova oprema i namještaj stigli su i u informatičku učionicu, kao i u kuhinju, a učenici su dobili i vrtnu kućicu za boravak na otvorenome.
– Oni koji znaju kako je naša škola izgledala na kraju prošle školske godine, vjerujem da primjećuju ogromnu razliku. Prostor je to u kojemu će uživati ne samo sadašnji učenici naše škole, već i generacije koje tek dolaze u OŠ Bisag. Ovo je velika promjena na koju smo izuzetno ponosni. Zadovoljni smo što smo dio velikoga projekta Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih koje nam je velika podrška u provođenju svih aktivnosti. Prate naš rad i napredovanje kako bismo zajedno iznjedrili model Cjelodnevne škole koji će 2027. godine biti implementiran u sve škole Republike Hrvatske – rekla je ravnateljica Draženka Švelec-Juričić.
Napominje da koncept Cjelodnevne škole u pedagoškom smislu donosi novi način razmišljanja, novi način rješavanja problema, nove pristupe i novu organizaciju.
– Uvođenjem A2 programa potpore, potpomognutog i obogaćenog učenja učenicima smo omogućili mjesto i vrijeme za obavljanje velikog dijela obveza u školi, uz vođenje i nadzor učitelja. Rekreacijske stanke osiguravaju tjelesnu aktivnosti učenika, boravak na otvorenom i razvijanje socijalnih vještina. Izvannastavne (program B1) i izvanškolske (program B2) aktivnosti dodana su vrijednost u zadovoljavanju potreba i interesa učenika, razvoju sposobnosti i talenata. Boravak učenika u školi obogaćen je programima koji su više usmjereni na postizanje obrazovnih uspjeha, napredovanje, razvijanje socijalnih vještina i interakciju između učenika i učitelja. Naši roditelji ne trebaju izdvajati novac za izvanškolske aktivnosti jer se one odvijaju u školi uz vanjske izvoditelje u okviru programa B2 i sve troškove podmiruje Ministarstvo – istaknula je Švelec-Juričić.
Županija je bila naš prvi suradnik
Ovakav iskorak i realizacija ne bi bila moguća bez snažne i konkretne podrške Varaždinske županije koja u svojim obrazovnim politikama uvijek teži nadstandardu kojega potiče i financira, napomenula je.
– Županija je bila naš prvi suradnik u procesu izvođenja radova i nabave opreme, provela je postupak javne nabave, sufinancirala radove i bila nam svakodnevno čvrsta potpora u svim našim aktivnostima, na čemu im od srca zahvaljujemo. Zahvaljujemo i Općini Breznici, koja nas također podupire i financijski prati u sve što radimo. I u ovome zahtjevnom procesu izvođenja radova, Općina nam je pomogla financijski s iznosom od 7000 eura, ali pri rješavanju situacija koje se dogode kad počnu radovi. To je pomoć koju izuzetno cijenimo i na kojoj smo Općini i načelniku izuzetno zahvalni – zaključila je ravnateljica.