U Ludbregu, gradu koji posljednjih nekoliko godina značajno ulaže u STEM područje, danas je u Centru za kulturu i informiranje Dragutin Novak svečano otvorena manifestacija Geek Week 2025.
– Riječ je o međunarodnoj manifestaciji posvećenoj popularizaciji STEM područja i robotike među mladima, a na kojoj sudjeluju mladi iz čak šest europskih zemalja – istaknuli su organizatori.
Tijekom ovog događaja, koji traje od 10. do 14. veljače predstavit će se brojni edukativni i interaktivni programi, uključujući prezentacije najnovijih dostignuća u robotici, radionice, te panel rasprave s vodećim stručnjacima iz područja znanosti, tehnologije, inženjerstva i matematike.
– Središnje događanje Geek Weeka bit će ADRIA VEX IQ, dvodnevno natjecanje koje će se održati 12. i 13. veljače u Gradskoj sportskoj dvorani Ludbreg, gdje će više od 150 mladih robotičara odmjeriti snage u izazovnoj igri Rapid Relay, gdje timovi robota u 60-sekundnim mečevima zajednički prenose i ubacuju loptice kako bi osvojili bodove. – najavljuju.
VEX IQ je edukacijski robotski sustav osmišljen kako bi učenicima osnovnih i srednjih škola
omogućio da kroz praktično učenje steknu vještine u robotici i programiranju. Ovaj sustav koristi modularne plastične komponente koje se lako sastavljaju, omogućujući djeci da dizajniraju i programiraju vlastite robote.

– “VEX IQ nije samo robotsko natjecanje – to je platforma koja mladima omogućuje da razviju kritičko razmišljanje, timsku suradnju i inženjerske vještine koje će im koristiti u budućnosti. Oduševljeni smo što će Ludbreg biti domaćin ovog prestižnog natjecanja i sigurni smo da će mladi robotičari pokazati nevjerojatnu kreativnost i inovativnost – kaže Oliver Buček, robotičarski entuzijast, mentor i jedan od suroganizatora Geek Weeka.
Geek Week otvorio je i gradonačelnik Ludbrega Dubravko Bilić te svim okupljenima poželio puno novih znanja.
U ovih pet dana STEM druženja mladi će demonstrirati svoje vještine programiranja, timskog rada i strateškog razmišljanja.
Geek Week organiziraju poduzeća SPOT iz Varaždina i Robotech iz Slovenije te Regionalni znanstveni centar LORI, uz potporu Grada Ludbrega, Varaždinske županije i Općine Petrijanec, a u partnerstvu s Elektrostrojarskom školom Varaždin, Srednjom školom Ludbreg i Osnovnom školom Ludbreg.
Programski sadržaj nastao u suradnji s Gradom Ludbregom.






















