2.6 C
Koprivnica
Petak, 19. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
ludbreška baština

FOTO Zavirite u Bakinu hižu i Dedekov dvor
F

Ne propustite

Cilj nam je bio na dobrovoljnoj bazi okupiti što više kreativnih osoba koje imaju znanje i ljubav prema starinama naše baštine i koje bi to znanje prenijele na mlade, kazala je Franciska Schubert, predsjednica Udruge Žene iz centra svijeta.

U centru Ludbrega, u nizu naizgled običnih kuća, smjestila se jedna Bakina hiža, s Dedekovim dvorom, koja čuva vrijednu i bogatu baštinu ludbreškog područja s kraja 19. i početka 20. stoljeća.

U njoj djeluju i o njoj brinu članice Udruge Žene iz centra svijeta. Ususret 10. obljetnici postojanja Udruge, pokucali smo na vrata Bakine hiže. Dočekale su nas Franciska Schubert, predsjednica Udruge, i Biserka Kutnjak, članica, i povele nas u razgledavanje.

Cijela kuća odiše atmosferom prošlosti. U velikoj sobi izloženi su starinski kreveti, ormari puni odjeće koja se nekad nosila, zipka, a zidovi su ukrašeni slikama u starinskim drvenim okvirima. U toj istoj prostoriji mogu se naći zanimljivi predmeti s kraja 19. stoljeća koji su se upotrebljavali u kuhinji. Središnji dio čini tkalački stan.

Biserka Kutnjak // Foto: Matija Gudlin
Biserka Kutnjak // Foto: Matija Gudlin

– Od stare pređe radimo nadstolnjake, torbe i razne suvenire. Sve radimo baš onako kako se nekad radilo. Najprije se češlja konoplja nakon čega se dobije pređa koja se potom prede. Nakon toga se snuje i stavlja na tkalački stan – objasnila je B. Kutnjak.

Sve što naprave izlože u posebnoj sobi punoj raznoraznih suvenira. Hodnik je isto tako ukrašen krpama i ručnicima napravljenima od domaćeg platna. Podrum kuće čuva priče starih igračaka. Najstarija među njima je medo punjen slamom koji je donacija obitelji Čerepinko.

U dvorištu Bakine hiže smjestio se Dedekov dvor pun raznih alata za rad na polju, zatim gospodska kola, a njegova radionica čuva blago starih zanata. Upravo je čuvanje baštine jedan od glavnih ciljeva Žena iz centra svijeta.

Franciska Schubert // Foto: Matija Gudlin
Franciska Schubert // Foto: Matija Gudlin

– Cilj nam je bio na dobrovoljnoj bazi okupiti što više kreativnih osoba koje imaju znanje i ljubav prema starinama naše baštine i koje bi to znanje prenijele na mlade – kazala je F. Schubert.

Upravo stoga organiziraju brojne kreativne radionice za vrtićarce i učenike, a ove godine provode projekt Igla i konac: vezenje. Želja im je pokazati najmlađima kako se nekad vezlo, šivalo i tkalo. Organiziraju brojne izložbe, a nedavno su upriličile izložbu fotografija Ludbrežani kojih više nema, a koja se još uvijek može razgledati u ovoj kući.

– Izložbu smo napravile zbog poštivanja osoba koje smo poznavale kako bi im se zahvalile i odužile za to što su djelovali u udrugama i društvima kroz koje su njegovali kvalitetu života u Ludbregu – zaključila je F. Schubert.

Udruga danas broji oko 132 člana, a već u travnju pripremaju veliku proslavu svoje 10. obljetnice.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Europa poklanja

Želite besplatnu mjesečnu kartu za vlak za cijelu Europu? Požurite se i prijavite ovdje

Kako navodi portal hak.hr Europska komisija mladima diljem Europe poklanja karte za vlak. Naime, mogu se javiti svi koji...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×