5.4 C

Hajduk i Slaven Belupo odigrali bez pogodaka u prvoj utakmici četvrtfinala Kupa u Splitu
H

081112-hajduk-mSlaven Belupo uspio je ostvariti pozitivan rezultat na gostovanju kod Hajduka u Splitu u prvoj utakmici četvrtfinala Hrvatskog nogometnog Kupa. Ogled na Poljudu protekao je u dominaciji domaćina, koji je od 39. minute igrao bez isključenog Nynkeua, ali su se gosti junački branili i izdržali do kraja bez primljenog pogotka. Uzvrat je za dva tjedna u Koprivnici.

Hajduk je od samog početka pritisnuo goste iz Koprivnice na njihovu polovicu i stvorio nekoliko opasnih prilika. Prvi je u 6. minuti zaprijetio Jurica Buljat iz slobodnog udarca s 30 metara, no vratar Tomislav Pelin, koji je dobio prednost pred Silviom Rodićem, iskazao je sigurnost i obranio taj pokušaj. U 8. minuti u prodoru je bio Bartolović, ali i njegov je udarac zaustavio Pelin.

Nakon lijepe akcije Splićana, u 12. minuti u idealnoj prilici našao se Marijan Buljat, čiji udarac s desetak metara dolazi pored desne vratnice. Još bolja prilika za Hajduk bila je u 14. minuti. Bartolović se odlično ubacio na polovicu gostiju, prihvatio dubinsku loptu i krenuo sam prema Pelinu, koji dobro reagira i istrčavanjem blokira udarac brzonogog napadača splitskoga kluba.

Nakon 15-ak minuta igre, Farmaceuti su se oslobodili početnog pritiska domaćina i uspostavili terensku ravnotežu. U 16. minuti Jurić je bio u prodoru po desnoj strani, ušao je u kazneni prostor i pokušao uposliti Vručinu, no Pandža je zaustavio loptu. Tom prilikom Jurić je tražio igranje rukom suparničkog igrača, no sudac Svilokos samo je odmahnuo rukom. U 21. minuti Vručina je ušao u Hajdukov 16-erac, ali je njegov udarac blokirala domaća obrana.

Slijede dva pokušaja Hajdukovih igrača glavom, ali su Rubil u 24. i Bartolović u 27. minuti bili neprecizni. Kamerunac Nynkeu dobro je zaustavio Ibričića u opasnom prodoru u Slavenovu kaznenom prostoru u 28. minuti, a u 31. je i koprivnička momčad uputila prvi udarac prema Subašiću, međutim lopta je nakon pokušaja Čavala otišla malo iznad grede.

U 39. minuti Slaven Belupo ostao je s igračem manje, zbog prekršaja s leđa na Andriću na sredini terena sudac Svilokos pokazao je crveni karton Nicolasu Nynkeuu. Prvi je dojam da je Kamerunac isključen prestrogo, ali nove UEFA-ine upute sucima nalažu pokazivanje crvenoga kartona za prekršaj s leđa bez lopte. Taj događaj dio splitske publike popratio je rasističkim ‘hukanjem’, a Slavenov trener Petković povukao je Šafarića i do kraja poluvremena složio momčad u formaciju 4-4-1. Prvi dio završen je rezultatom 0:0.

Uoči početka drugog poluvremena Hajdukov trener Miše izvršio je prvu izmjenu, veznjaka Marijana Buljata zamijenio je napadač Bušić. Hajduk je u 51. minuti skoro poveo, Slavenov stoper Rogulj, inače bivši junior Splićana, pogodio je lijevu vratnicu Pelinova gola, no lopta se odbila u teren nakon čega je obrana gostiju otklonila opasnost.

Vručina je bio u opasnom prodoru u 58. minuti, ali zaustavio ga je J. Buljat, a u kontri je Andrić tukao iznad gola. Bušićev prodor u 61. minuti Lapić je zaustavio izbacivanjem lopte u korner iz kojeg se nije dogodilo ništa značajno, a u 64. minuti Vručina je nakon prodora i pada u 16-ercu Hajduka bezuspješno od Svilokosa tražio najstrožu kaznu.

Pritisak brojčano nadmoćnog Hajduka trajao je u drugom poluvremenu, alo do prave prilike Splićani su teško dolazili, sve njihove pokušaje obrana Slavena na vrijeme je blokirala. Vručina je u 72. minuti u kaznenom prostoru Hajduka pokušao uposliti Čavala, u tome nije uspio, ali je dobio po nogama i ostao ležati, što je izazvalo zvižduke na Poljudu, a Torcida je goste iz Podravine ‘počastila’ povicima ‘cigani, cigani’. Nakon toga je Petković napravio prvu zamjenu, umjesto Vručine je u igru ušao Kresinger, nedugo potom je Jurića zamijenio Jajalo. Hajduk je pak napravio i treću izmjenu, u igri se nakon Bušića i Oremuša našao i Linić.

U 81. minuti Oremuš je ubacio s lijeve strane, Bartolović je iz neposredne blizine tukao glavom, no sjajni Pelin je zaustavio prvi Hajdukov udarac u okvir gola u nastavku utakmice. Rogulj je minutu poslije još jednom opasno ugrozio Pelina koji je istrčao na jednu visoku loptu, ali je lopta otišla pokraj gola i završila u korneru. U 85. minuti tuče Ibričić, lopta je opet u korneru, nakon kojeg slab udarac Skoke lako brani Pelin.

Iako je Svilokos produljio utakmicu za 4 minute, Hajduk nije stigao do pogotka, a ovakvim je ishodom puno zadovoljnija koprivnička momčad.

HRVATSKI NOGOMETNI KUP, ČETVRTFINALE, PRVA UTAKMICA

HAJDUK – SLAVEN BELUPO 0:0

SPLIT – Stadion Poljud. Gledatelja oko 6.000. Sudac: Svilokos (Sisak).

HAJDUK (4-4-2): Subašić – Rubil, J. Buljat, Pandža, Strinić – Gabrić (od 62. Oremuš), Andrić (od 74. Linić), Skoko, M. Buljat (od 46. Bušić) – Ibričić, Bartolović. TRENER: Ante Miše.

SLAVEN BELUPO (4-2-3-1): Pelin – Kokalović, Rogulj, Lapić, Maras – Poldrugač, Nynkeu – Jurić (od 77. Jajalo), Šafarić, Čaval (od 87. Pelin) – Vručina (od 73. Kresinger). TRENER: Mile Petković.

STRIJELCI: -.

ŽUTI KARTONI: Lapić (34), Bušić (51), Ibričić (89), Pelin (90).

CRVENI KARTONI: Nynkeu (39 – start s leđa).

IGRAČ UTAKMICE: Tomislav Pelin (Slaven Belupo).