13.2 C
Četvrtak, 18. travnja 2024.

Hajduk preokretom do pobjede nad Slavenom
H

Nakon lošeg prvenstvenog starta, Hajduk je imao imperativ pobjede u domaćoj utakmici sa Slavenom Belupom, drugoplasiranom momčadi ljestvice nakon 4 odigrana kola. Splićani su najavili kako kreću po pobjedu, dok bi se gosti iz Koprivnice zadovoljili i bodom na Poljudu.
Domaći trener Goran Vučević krenuo je s dvojicom napadača, Bartolovićem i Kalinićem, a mjesto u početnoj postavi dobio je i Marijan Buljat. S druge strane, kartorniranog Lapića u momčadi Slavena zamijenio je Bilen, s tim da je sa zadnjeg veznog na stopera preselio kapetan Poldrugač.
Poljud je zanijemio već u 6. minuti, kad je Slaven Belupo došao u vodstvo. Iz prekida je s lijeve strane ubacio Čaval, a pred vratima se najbolje snašao reprezentativac Bosne i Hercegovine Mario Jurić, koji je iz blizine lako smjestio loptu u mrežu za 0:1.
Već nakon 15 minuta utakmice, igru je zbog ozljede morao napustiti Slavenov desni bočni igrač Petar Bošnjak, a zamijenio ga je Vedran Purić. Bartolović je u 20. minuti nakon asistencije Kalinića izbio sam pred Rodića, no koprivnički vratar nogom je obranio njegov udarac. Bila je to sjajna prilika za Hajduk, no prvi pljesak splitske publike bio je upućen nogometašima Zadra za vodstvo nad Dinamom.
Hajdukova inicijativa urodila je plodom u 40. minuti. Iz kornera je ubacio Andrić, a Bartolović je proslijedio loptu do Nikole Kalinića, koji iz blizine zakucava loptu u mrežu za 1:1. Slaven je stao nakon vodstva i to mu se osvetilo, domaći su zasluženo na odmor otišli s neodlučenim rezultatom. Usput, pogodak Kalinića bio je do sad najbrži pogodak Hajduka u HNL-u ove sezone.
Prvu priliku u nastavku utakmice imao je Kalinić u 53. minuti, ali je njegov pokušaj s par metara Rogulj uspio izbaciti u korner.
Farmaceuti su i u nastavku nastavili slabom igrom, Hajdukov pritisak bio je snažan i momci Mile Petkovića razmišljali su gotovo isključivo o obrani svojih vratiju. Hajduk je u 71. minuti ipak naplatio bolju, napadačku igru pogotkom za vodstvo. Skoko je asistirao Kaliniću, kojeg je u kaznenom prostoru gostiju srušio Rogulj. Najbolji Hajdukov napadač sam je izveo jedanaesterac i pogodio donji lijevi kut za 2:1.
Do te situacije Rogulj (inače Hajdukov junior) bio je među boljim Slavenovim igračima, no ubrzo je skrivio još jedan kazneni udarac i pretvorio se u tragičara. U 77. minuti Rogulj je povukao Kalinića za dres, činilo se bespotrebno, a sudac Bebek još jednom je pokazao na bijelu točku. Kalinić je postigao i svoj treći pogodak, za visoko vodstvo od 3:1.
Farmaceuti su na Poljudu prikazali najlošiju partiju ove sezone i Hajduk je zasluženo osvojio bodove. Oba kluba u četvrtak imaju zahtjevne uzvrate 2. pretkola Kupa UEFA-e – Hajduk dočekuje Deportivo (prva utakmica 0:0), a Slaven Belupo grčkog Arisa (0:1).

PRVA HNL, 5. KOLO
HAJDUK – SLAVEN BELUPO 3:1 (1:1)
SPLIT – Stadion Poljud. Gledatelja 5.000. Sudac: Bebek (Rijeka).
HAJDUK (4-4-2): Subašić – Rubil, Živković, Maloča, Gabrić (od 64. Ibričić) – Buljat (od 83. Linić), Skoko, Andrić, Tičinović (od 55. Oremuš) – Bartolović, Kalinić. TRENER: Goran Vučević.
SLAVEN BELUPO (4-1-3-2): Rodić – Bošnjak (od 15. Purić), Rogulj, Poldrugač, Čaval – Bilen – Gregurina (od 85. Kresinger), Posavec, Jajalo – Vručina (od 67. Tepurić), Jurić. TRENER: Mile Petković.
STRIJELCI: 0:1 Jurić (6), 1:1 Kalinić (40), 2:1 Kalinić (71-11 m), 3:1 Kalinić (77-11 m).
ŽUTI KARTONI: Andrić (8), Bošnjak (10), Čaval (25), Posavec (31), Buljat (51), Rogulj (70), Maloča (74), Živković (87).
IGRAČ UTAKMICE: Nikola Kalinić (Hajduk).