6.5 C

Hrvatska bolja od Srbije na startu Europskog prvenstva
H

081202-penezic-mHrvatska je na EP u Makedoniji startala pobjedom nad Srbijom. Izbornik Zovko je na početku utakmice na parket poslao sedmorku: Knezović, Pušić, Golubić, Ambroš, Penezić, Lovrić i Horvat. Krenule su naše sa 6-0 u obrani, što je funkcioniralo solidno, no, napad na početku baš i nije štimao, tako da je rezultat uglavnom bio izjednačen, ili sa golom prednosti za jednu ili drugu reprezentaciju. Srbija je već nakon 10 minuta imala 5-6 kontri i polukontri, ali nisu bile precizne i iskoristile slab početak hrvatske reprezentacije.
Ipak, pogotkom Andreje Penezić iz sedmerca u 16.minuti Hrvatska je otišla na + 2, 8:6. Bio je to period igre u kojem su naše djevojke napravile seriju od 5-1. Nakon toga je ponovno uslijedilo razdoblje grešaka, tako da je Srbija nakon 20-ak minuta imala već 10 tehničkih pogrešaka, a, niti Hrvatska, sa 9, nije previše zaostajala. Probranila je Sanela Knezović, koja se sa serijom obrana omogućila našoj reprezentaciji da u 24. minuti ode na 3 razlike, 12:8. Kako se bližio kraj poluvremena, tako je igra, a time i rezultat bio sve povoljniji za izabranice Zdravka Zovka. Golubić je prvih 30 minuta završila sa stopostotnim učinkom, 5/5. Isto toliko, uz 2 promašaja, zabila je i Penezić, dočim je Knezović obranila 9 lopti. Sve to je rezultiralo sa uvjerljivim vodstvom, 17:8, nakon prvog poluvremena.

Srbija puno čvršće i bolje kreće u nastavak i već nakon nepunih 7 minuta rade seriju od 7-1 i vrlo brzo dolaze na samo 3 razlike. Zdravko Zovko je bio prisiljen pozvati minutu odmora, budući da hrvatska reprezentacija nije igrala dobro, niti obrani, a pogotovo u napadu. Konačno je Nikica Pušić zabila i Hrvatska je u 38. minuti vratila prednost na +4, a Tatari u idućoj minuti i na 5 razlike, 20:15. Ali, razigrala se Lekić, koja je zadavala puno problema hrvatskoj obrani i Srbija je, uglavnom zahvaljujući njoj, uspijevala s vremena na vrijeme doći i na samo (za njih) -4. Knezović prvih 13 minuta drugog dijela nije obranila niti jednu loptu, ali, kada je krenula, i kada joj se sa nekoliko golova pridružila Lidija Horvat, razlika je ponovno vraćena na smirujućih +6, 26:20.

Međutim, uslijedio je ponovno veliki pad u igri hrvatske reprezentacije. Nakon nekoliko pogođenih stativa i udaraca preko gola, Srbija smanjuje na 26:25, u 53. minuti. Dijana Golubić, nakon 2 promašaja, svojim 7. pogotkom, u 54. minuti povisuje na 27:25, a Penezić iz sedmerca (šut 5/5), zabija za 28:25. Srbija ponovno griješi i Arslanagić odvodi Hrvatsku u mirnu završnicu, svojim 2. golom, diže na 29:25. Srbija do kraja uspijeva zabiti još jedan gol, za konačnih 30:26.

Bila je to utakmica tipična za otvaranje jednog velikog natjecanja. Puno nervoze, izgubljenih lopti, dobrih i loših perioda u igri, ali, Hrvatska je pokazala da je puno kvalitetnija ekipa. Andreja Penezić i Dijana Golubić, sa 7 golova, bile su najefikasnije igračice hrvatske reprezentacije, a vrlo dobra je, sa 6 pogodaka, odigrala Lidija Horvat. Sanela Knezović je skupila 14 obrana i sve to je bilo dovoljno za startnu pobjedu na EP. U redovima Srbije vrlo dobru igru pružila je Andrea Lekić, koja je sa 9 pogodaka bila i najbolji strijelac susreta.
Za sada se još ne zna vrijednost ovih bodova, budući da se u 2. krug prenose samo međusobni bodovi reprezentacija koje su izborile prolazak dalje, a zasada se, naravno, još ne zna koje su to reprezentacije. Slijedi dan odmora i onda u četvrtak (20,15 sati) utakmica protiv domaćina, Makedonije.

EUROPSKO PRVENSTVO, 1. KOLO

HRVATSKA – SRBIJA 30:26 (17:8)

SKOPLJE – Dvorana Boris Trajkovski. Gledatelja 3.000.

Suci: Andersen i Morten Solahl (oba Norveška).

HRVATSKA: Jelčić, Grubišić, Knezović (11+2 obrana); Zebić, Pušić 2, Golubić 7, Gaće, Ambroš 1, Pavić 2, Penezić 7 (5), Arslanagić 2, Jukopila, Tatari 2, Lovrić 1, Franić 1, Horvat 5, Petković.
IZBORNIK: Zdravko Zovko

SRBIJA: Paplacko (4+1 obrana), Tomašević, Đerić (3 obrane), Balać, Cvijić 5, Rajović 1, Erić, Меdved, Lekić 9 (3), Damnjanović 4, Dmitrović, Števin 3, Popović, Krpež, Ognjenović 4 (1), Đorđević.
IZBORNIK: Časlav Dinčić.

SEDMERCI: Hrvatska 6 (5), Srbija 5 (3)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta ; Srbija 6 minuta

Izvor: Hrvatski rukometni savez