7.9 C
Petak, 29. oΕΎujka 2024.

Hrvatska Ε‘esta na Europskom prvenstvu u Makedoniji
H

081124-penezic-mHrvatska je nakon promjenjljivih igara na EP ipak doőla u priliku boriti se za 5. mjesto i sa pobjedom iz tog susreta izjednačiti najbolji rezultat na kontinentalnim smotrama, postignut joő prije 14 godina. Protivnik je bila Rumunjska, koja je odlično otvorila prvenstvo, ali, pred kraj je padala i nakon poraza od Španjolki i Norvežanki plasirala se na 3. mjesto i borbu za 5. mjesto na EP. Nakon zanimljive i neizvjesne utakmice, odliučivali su produžeci, a tu su Rumunjke bile uspjeőnije i slavile, 36:33.

Zovko je na teren u napad poslao PeneziΔ‡, LovriΔ‡, Horvat, PaviΔ‡, PuΕ‘iΔ‡ i GolubiΔ‡. Na golu je bila GrubiΕ‘iΔ‡, umjesto LovriΔ‡ je u obrani ulazila FraniΔ‡. NaΕ‘e su krenule sa 5-1 u obrani i to nije bilo loΕ‘e na početku. U napadu su i jedna i druga reprezentacija zaredale sa pogreΕ‘kama, tako da su u prvih 5 minuta i jedne i druge zabile samo po 2 gola. Dvije minute kasnije bilo je 3:3, s time da je Lidija Horvat postigla sva 3 pogotka. U tim trenucima su bile zaustavljene vanjske igračice Rumunjske tako da smo golove primali uglavnom za linije. NaΕΎalost, niti naΕ‘e igračice nisu naΕ‘le rjeΕ‘enje za rumunjskih 6-0 i jedino je Horvat drΕΎala rezultat na samo 1-2 gola prednosti za Rumunjke.
Tek je Arslanagić u 12. minuti postigla prvi gol iz igre, do tada je to uspijevalo Lidiji Horvat.
Geiger u 14. minuti dovodi Rumunjsku u najveće vodstvo do tada, 9:6. Hrvatski napad nije funkcionirao nikako, Pavić je promaőila zicer, Arslanagić radi prekrőaj u napadu, a Lecusanu diže na 10:6. Nije to izgledalo dobro, sva sreća da je proradila kontra, pa je Golubić sa 2 gola održavala rezultat na prihvatljivih (s obzirom na igru) -2.
PeneziΔ‡ i ArslanagiΔ‡ nikako nisu uspijevale zabiti, tako da je sve ovisilo o Horvat, koja je u prvih 20 minuta postigla 5 pogodaka, uz samo 1 promaΕ‘aj. Ono Ε‘to je najviΕ‘e brinulo je loΕ‘a i mlaka igra u obrani, koja je rezultirala da primimo gol sa igračicom viΕ‘e, a Rumunjke su izborile i sedmerac, koji su promaΕ‘ile. Jelena GrubiΕ‘iΔ‡ (7 obrana) je obranila nekoliko zicera, a Horvat je svojim 6. golom poravnala na 15:15. No, odmah je Lecusanu vratila prednost Rumunjkama. Nakon toga naΕ‘e djevojke joΕ‘ jednom grijeΕ‘e, protivnice to koriste i na odmor se odlazi sa prednoΕ‘Δ‡u Rumunjske, 17:15.

Početak drugog dijela bio je joΕ‘ gori od prvog. Rumunjska je postigla 2, a Hrvatska niti jedan gol, tako da smo u 33. minuti veΔ‡ bili u minusu od 4 gola, 15:19. Zanimljivo da su Rumunjke igrale bez ljevakinje na desnom krilu, no, bez obzira na to, bile su u stalnoj prednosti. FraniΔ‡ promaΕ‘uje sedmerac, bolje rečeno rumunjska vratarka, Dinu, je obranila. Isto kao i GolubiΔ‡ minutu kasnije. Dinu je u samo 7 minuta obranila 5 udaraca i odrΕΎavala rumunjsku prednost na 3 razlike. Horvat u 40. minuti postiΕΎe svoj prvi pogodak u 2. poluvremenu (7. na utakmici) i smanjuje na 20:18 te daje nadu kako joΕ‘ uvijek nije sve izgubljeno.
Umjesto Golubić ulazi Gaće, koja je odmah izborila sedmerac, ali, Dinu ponovno brani, ovaj puta udarac Arslanagić.
Ipak, Hrvatska u 41.minuti poravnava na 21:21, ali, Amerei odmah vraća prednost na rumunjsku stranu.
Nakon 11. obrane GrubiΕ‘iΔ‡ PuΕ‘iΔ‡ iz kontre izjednačuje, 22:22. Obrana je u tim trenucima dobro igrala, ali, napad na punu zonu je bio problem. Recimo, Andrea PeneziΔ‡, najbolji strijelac Hrvatske na ovom EP, nije postigla niti jedan pogodak u 53 minute. No, Jelena GrubiΕ‘iΔ‡ odlično brani i GaΔ‡e u 48. minuti prvi puta na utakmici dovodi Hrvatsku u vodstvo. Rumunjke postiΕΎu 3 gola zaredom i u posljednjih 10 minuta se uΕ‘lo sa 2 gola viΕ‘ka za Rumunjsku.
PeneziΔ‡ svojim prvim golom ponovno vraΔ‡a stvari na početak, 26:26 u 53. minuti. ArslanagiΔ‡ je preforsirala, u 55. minuti je u jednom napadu 3 puta bezuspjeΕ‘no pucala, tako da se u samu zavrΕ‘nicu uΕ‘lo sa 27:27.
PokuΕ‘ao je Zovko u zavrΕ‘nici sa obranom 6-0, no, Amarei nalazi rjeΕ‘enje i za to, dovodi Rumunjsku u vodstvo, 29:28. ZebiΔ‡ sa krila iz odličnog kuta pokuΕ‘ava lobati iskusnu Dinu i naravno ne uspijeva. GrijeΕ‘e Rumunjke, GaΔ‡e pogaΔ‘a stativu i PeneziΔ‡ 20 sekundi prije kraja zabija za 29:29. Rumunjkama ostaje zadnji napad, no, ne koriste ga i morali su se igrati produΕΎeci, 2 puta 5 minuta.

PeneziΔ‡ se probudila tek pred kraj susreta, pa je i u produΕΎetku postigla gol za hrvatsko vodstvo. No, Rumunjke sa dva pogotka preokreΔ‡u rezultat i opet vode, 31:30. LoΕ‘a tradicija se nastavlja i naΕ‘e djevojke ponovno primaju 2 gola sa igračicom viΕ‘e. Amarei iz sedmerca postiΕΎe gol za 34:32 za kraj prvog produΕΎetka.
ArslanagiΔ‡ na početku 2. dijela pokuΕ‘ava igrati sama protiv svih, a, kako to joΕ‘ nikome nije uspjelo, nije uspjelo niti Maidi. Amarei iz sedmerca u 69. minuti diΕΎe prednost Rumunjske na 35:33 i utakmica je odlučena. Hrvatska promaΕ‘uje, Rumunjska zabija joΕ‘ jedan pogodak za konačnih 36:33.
Horvat i Arslanagić postigle su po 7 golova, ali, najbolja i najkonstantnija je bila Jelena Grubiőić, koja je obranila 17 lopti, isto kao i Dinu na drugoj strani.

Tako je Hrvatska na kraju zauzela 6. mjesto. S obzirom na sve ono Ε‘to su naΕ‘e igračice pokazale na ovom EP, rezultat je sasvim realan i ne moΕΎe se reΔ‡i da je neuspjeh, iako je Hrvatska u nekim utakmicama pokazala da moΕΎe i viΕ‘e. Ali, bilo je previΕ‘e uspona i padova, oscilacija, a to sigurno nije odlika onih najboljih. Na SP u Kinu izravno Δ‡e se kvalificirati dvije prvoplasirane reprezentacije sa ovog EP, plus svjetski prvak Rusija, ako ne bude meΔ‘u te dvije reprezentacije. Ostale ekipe plasirane do 8. mjesta imat Δ‡e prednost domaΔ‡instva u kvalifikacijama za SP.
Hrvatska je u Makedoniji napravila jedan korak naprijed, naznačila potencijal, ali i pokazala da ova reprezentacija nema voΔ‘u na terenu i trebat Δ‡e joΕ‘ dosta utakmica i okupljanja da stvari sjednu na svoje mjesto. Ipak, ne smijemo biti nezadovoljni, 6. mjesto u Europi je solidno, GrubiΕ‘iΔ‡ je pokazala da je meΔ‘u najboljim vratarkama u Europi, ostale su igrale sa dosta oscilacija, no, sve u svemu, nije bilo tako loΕ‘e.