Hrvatska izgubila od Makedonije
H

081115-franic-mU drugoj utakmici Europskog prvenstva u Makedoniji, hrvatske rukometašice poražene su od Makedonije sa 31:29. Zbog problema sa podlogom u dvorani kasnila je utakmica između Njemačke i Srbije. Taj susret završio je tijesnom pobjedom Njemica, 32:31.

Hrvatska je u utakmicu protiv Makedonije krenula u jednom dosta izmijenjenom sastavu u odnosu na susret protiv Srbije. Na golu je bila Jelčić, a na krilima Zebić i Gaće. Tatari je počela na srednjem, Arslanagić na lijevom, a Horvat na desnom vanjskom, na liniji je bila Ambroš. Domaća reprezentacija je vodila prvih 15-ak minuta, budući da obrana 6-0 baš i nije funkiconirala najbolje.

S druge strane, makedonske igračice su sa svojom 5-1 formacijom zadavala je dosta problema našim igračicama. Kresoja je u 15. minuti iz sedmerca prvi puta dovela Makedoniju u prednost od 3 razlike, 8:5. Andrejeva je na domaćim vratima bila velika prepreka hrvatskim, ali i Jelčić sa druge strane makedonskim reprezentativkama. Horvat je sa 3 gola bila u tim trenucima najučinkovitija, ali nije imala odgovarajuću pratnju suigračica, tako da se Hrvatska dugo mučila sa borbenim Makedonkama. Imala je naša reprezentatija igračicu više u 21. minuti, ali, domaće zabijaju čak 2 pogotka, tako da je prednost i dalje bila na strani Makedonije. Odlična je bila mlada Dragica Kresoja, koja je za 24 minute zabila 5 pogodaka i bila nerješiva zagonetka za hrvatsku obranu.

Pred kraj prvog dijela probudila se i Andreja Penezić, postiže 2 gola, ali, obrana je opet propusna i domaće igračice ponovno odlaze na +3, 14:11, u 27. minuti. Posljednje 3 minute su protekle uglavnom u greškama, kako sa jedne, tako i sa druge strane. Penezić je, svojim 6. golom, smanjila na 15:13, iako je Makedonija imala +4 i nekoliko napada da se odlijepi na još veću razliku. Na kraju se na odmor otišlo sa 15:13 i nadom i vjerovanjem kako će Hrvatska u nastavak krenuti puno bolje, jer, sa igrom iz prvog dijela nije se moglo očekivati ništa dobroga.

Nažalost, niti drugo poluvrijeme nije krenulo dobro. Makedonija se vrlo brzo odvojila na 4-5 razlike, da bi nakon 15-ak minuta ta prednost narasla na ogromnih +7, u 49-minuti je bilo 28:21. Pokušao je Zovko sa Jelenom Grubišić, no, to je donijelo samo smanjenje na 5 razlike. Kao što to obično biva kada se lovi veliki minus, krenulo se u obranu 4-2 i lov po terenu. To je malo zbunilo domaće igračice, tako da je Hrvatska došla na 29:25 u 53. minuti i prilike da se rezultat smanji na samo 2 razlike.

Nažalost, Pavić griješi i daje loptu protivnicama, koje ne koriste svoj napad. Golubić zabija za 29:26 5 i pol minuta prije kraja susreta. Pavić ponovno promašuje, a mađarski suci sviraju korake Mirande Tatari, a Pecevska sa krila povisuje na 30:26. Franić zabija 2 sedmerca zaredom (6/6), domaće promašuju još jedan napad, ali, nažalost, bila je posljednja minuta. Još jedan sedmerac za Hrvatsku, Franić je ponovno sigurna, uslijedila je još jedna greška Makedonki, ali, Golubić promašuje zicer i utakmica završava pobjedom Makedonije 31:29.

Naše igračice su izgleda tek u posljednjih 10-ak minuta shvatile da će izgubiti ovu utakmicu, no, previše su toga prosule do tada i bilo je vrlo teško za očekivati kako će se iščupati iz ponora. Tako je i bilo, iako je Hrvatska ovu istu reprezentaciju prije par tjedana na turniru u Mađarskoj pobijedila vrlo lagano, sa 10 razlike, ovo danas je bila jedna sasvim drugačija utakmica. Domaće igračice su, nošene bodrenjem pune dvorane, zaigrale puno odlučnije, čvrše i bolje te zasluženo pobijedile i osvojile prve bodove na EP.

Hrvatskoj ostaje malo vremena za analizu, budući da ih već prekosutra u 18,15 sati očekuje posljednja utakmica u skupini, protiv Njemačke. Makedonija igra protiv Srbije, jedine bez bodova u našoj skupini. Sve je još otvoreno, budući da 3 od 4 reprezentacije idu u 2. krug, moglo bi se dogoditi da o poretku odlučuje gol razlika. Naravno, ukoliko Hrvatska dobije Njemačku (ili osvoji barem bod), neće imati problema sa gol razliko, sigurno ide dalje. No, to protiv Njemica, koje ne blistaju, ali pobjeđuju, sigurno neće biti lako.