6.5 C

Hrvatske rukometašice dramatičnom pobjedom nad Rumunjskom izborile četvrtfinale Svjetskog prvenstva
H

Hrvatske rukometašice probile su se u četvrtfinale Svjetskog rukometnog prvenstva, u susretu koji je odnio živce svim ljubiteljima hrvatskog rukometa. No, pobijeđene su ‘strašne’ Rumunjke, koje su ostale sa suzama u očima gledati kako Hrvatska slavi svoj povijesni uspjeh i plasman u kvalifikacije za Olimpijske igre u Londonu.

Bila je to rukometna drama, u kojoj je na kraju slavila Hrvatska. Od prve do posljednje sekunde pobjednik se nije znao, no kad je zagustilo, u posljednjim trenucima, Hrvatice su odigrale točno onakvu obranu kakvu su trebale, i zasluženo prošle u četvrtfinale. Na radost svih onih kojima je Hrvatska pri srcu, hrvatske rukometašice ostavile su srce na parketu i kad je bilo najteže pokazale veliki karakter.

U prvom poluvremenu Hrvatska kreće odlično i ima 2:5 u šestoj minuti. No, zbog loše obrane, koja je bila preplitka i premalo agresivna, te je dopuštala Rumunjkama prolazak na crtu, protivnice rade seriju od 8-3 i odlaze u prednost 10:8. Izbornik Vladimir Canjuga pozvao je minutu odmora i tražio od svojih rukometašica da igraju bolju obranu, te posebno faulove u devet metara.

To je donekle trgnulo Hrvatice, ZebićMilanović-Litre te kasnije Penezić drže rezultat na minimalnom zaostatku. U 20. minuti Rumunjska zarađuje isključenje, što Hrvatska međutim ne zna iskoristiti, a Horvat promašuje s crte, pa protivnice dižu razliku. Hrvatskoj ne pomažu ni vratarke, koje su imale slab dan, a i na odmor se ide sa zaostatkom, 18:15.

U drugom poluvremenu Fiera pogađa za 19:15, najveću do tad razliku Rumunjske, no isključenje je olakšalo Hrvaticama povratak u igru, pa uz gol Gaćeizjednačuju na 19:19. Penezić i potom Petković okreću rezultat na 20:21, i kad je hrvatska reprezentacija trebala svom silom krenuti naprijed dogodio se veliki propust organizatora, pad napona u dvorani i gubitak svjetla, pa su desetak minuta rukometašice čekale da se uvjeti vrate u regularnost.

Iako je mogao, tako dugi prekid ipak nije previše zasmetao ni jednima ni drugima, koje su i dalje svojim navijačima tanjile živce. Nechita okreće na stranu Rumunjki (24:23), Pušić-KoroljevićJežić na stranu Hrvatica (24:25).

U posljednje dvije minute ulazi se s 27:27, no tada Manea radi prekršaj za isključenje, a Franić ne propušta realizirati sedmerac za 27:28. Posljednji napad imaju Rumunjke, koje su do tada odradile isključenje, no Hrvatice se lavovski brane, a Rumunjke ne uspijevaju poentirati za izjednačenje i produžetke.

Hrvatska je tako izborila četvrtfinale, koje će igrati protiv Norveške, no još važnije, plasman na kvalifikacije za Olimpijske igre. Ukoliko uspiju, a nemamo nakon ove utakmice razloga vjerovati da ne bi, Hrvatice opet imaju priliku ispisati povijest i u Londonu se po prvi puta okušati pod olimpijskim krugovima.

Izvor: Sportnet, autor: Ivana Strahija

HRVATSKA – RUMUNJSKA 28-27 (15-18)

SUCI: Johansson i Kliko (oba Švedska).

HRVATSKA: Grubišić (2 obrana), Žderić, Jelčić (3); Tatari 3, Jovetić, Šerić, Petković, Gaće 2, Pušić Koroljević 1, Horvat 2, Franić 5 (3), Penezić 6, Lovrić, Zebić 4 (1), Milanović Litre 3, Ježić 2. IZBORNIK: Vladimir Canjuga.

RUMUNJSKA: Paslaru (6 obrana), Dedu, Tolnai (2); Farcau, Chintoan, Amariei 3, Nechita 4, Bradeanu 4, Manea 3, Varzaru, Ardean Elisei 2, Chirila 6 (3), Fiera 5, Curea, Tivadar, Babeanu. IZBORNIK: Radu Voina.

SEDMERCI: Hrvatska 4 (4), Rumunjska 4 (3)

ISKLJUČENJA: Hrvatska 8 minute (Horvat 2+2, Šerić 2, Penezić 2), Rumunjska 8 minute (Ardean Elisei 2+2, Fiera 2, Nechita 2, Manea 2).