Hrvatske rukometašice ostvarile važnu pobjedu nad Švedskom
H

Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je važnu pobjedu u svojoj četvrtoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Brazilu. Hrvatice su bile bolje od Šveđanki, viceprvakinja Europskog prvenstva 2010., i upisale +1 (27:26).

Iako je bilo bojazni da će hrvatske rukometašice nakon poraza od Danske psihološki pasti, utakmicom protiv Švedske odagnale su sve sumnje u to i pokazale određenu zrelost, kao i veliki motiv, a slavlje nakon izborene pobjede bilo je u hrvatskim redovima veliko.

I u ovoj je utakmici bilo oscilacija, zapucanih zicera, ali i tehničkih pogreški koje Hrvatskoj nisu trebale, no uspjele su se hrvatske najbolje rukometašice othrvati renomiranim protivnicama i zadržati +1.

Hrvatice u utakmicu kreću dobro i vode već u drugoj minutu pogotkom Zebić, nakon čega Grubišić brani, no u kontranapadu je pogođena stativa. Torstensonzato zna pogoditi za 1:1, a egal se nastavlja do 3:3, potom Hrvatska veže dva gola i odlazi na +2 (5:3) u devetoj minuti.

Šveđanke na 5:4 zarađuju isključenje, ali je Ahlm, jedna od najboljih igračica švedske izabrane vrste, došla u pravo raspoloženje, te izjednačuje na 6:6. Iduće isključenje Hrvatice međutim bolje koriste, Zebić i Franić dižu na 8:6 u 17. minuti.

U 21. minuti Hrvatska ima +3 (10:7), a moglo je biti i +4, da je Horvat bila precizna u kontri. No, Hrvatice drže prednost sve dok nisu ostale s igračicom manje, to Torstenson odmah koristi i izjednačuje na 12:12 u 28. minuti. Završnica ipak pripada Hrvatskoj, Penezić pogađa s linije sedam metara, dokŠerić za 14:12 pogađa nakon što ju je lijepo proigrala Franić.

U prvih 30 minuta Grubišić je imala pet obrana, dok su po tri pogotka postigle Penezić, Franić i Zebić. Sa Švedske strane najbolji je strijelac bila Torstenson (3), a Kain je na golu obranila šest lopti.

Drugo poluvrijeme pokazuje odlično lice hrvatske reprezentacije, koja prvo diže na 16:13, a zatim unatoč isključenoj Šerić Horvat i Franić dižu na 18:13. Sve do završnih deset minuta Hrvatska ima uvjerljivu prednost, koja se tada međutim počinje topiti.

U 53. minuti su Šveđanke iskoristile pogrešno dodavanje Tatari i Milanović-Litre i približile se na 25:23, Penezić je pogodila potom za 26:23, ali je zatim novo nadahnuće našla najbolja u švedskim redovima, Torstenson, koja pogađa dvaput za redom.

Uz isključenu Franić, Hrvaticama je situacija daleko od idealne u posljednje dvije minute. Penezić gubi loptu u napadu, no s druge strane suci vide korakeHelleberg, a potom je Hrvatska zahvaljujući švedskoj obrani iz prostora dobila sedmerac. S tridesetak sekundi do kraja pred bijelu crtu staje Franić i matira švedsku vratarku, dok je Torstenson uspjela u posljednjih par sekundi tek smanjiti na 27:26.

Izvor: Sportnet, autor: Ivana Strahija

HRVATSKA – ŠVEDSKA 27:26 (14:12)

SP rukomet za žene, skupina D, 4. kolo
Brazil, Sao Bernardo, gledatelja 500
Suci: Serradilla/Lorente (Španjolska)
HRVATSKA: Grubišić (7 obrana), Tatari 4, Jovetić 1, Šerić 2, Petković, Gaće, Pušić-Koroljević 1, Žderić (1 obrana), Horvat 1, Franić 7(4), Penezić 5, Jelčić, Lovrić, Zebić 3, Milanović Litre 3, Ježić
ŠVEDSKA: Agren, Flognman 1, Boson 1, Folegstrom, Roberts, Weil Freden 3, Kain (6 obrana), Ahlm 3, Grubbstrom (8 obrana), Torstenson 10(1), Wiberg, Gullden 4(4), Hellerberg 2, Rosengren Jacobsen , Alm, Johansson 2
ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta, Švedska 10 minuta
SEDMERCI: Hrvatska 4/5, Švedska 5/6

Prijam kod veleposlanika i predsjednika IHF-a

111208-hrvatskaUtakmicu sa Švedskom gledao je i veleposlanik RH u Brazilu nj.e. dr. Drago Štambuk u društvu predsjednika IHF-a dr. Hassana Mustafe. Poslije utakmice, veleposlanik i čelni čovjek IHF-a održali su prijem za hrvatsku reprezentaciju.