14.1 C

I Brazil bolji od Hrvatske
I

Hrvatska ženska rukometna reprezentacija nije uspjela izboriti se za bolju poziciju na Svjetskom rukometnom prvenstvu u Brazilu, pravo igranja u utakmici za peto mjesto preokretom u uzbudljivom drugom poluvremenu osvojila je domaća ekipa.

U utakmicu za peto mjesto poretka na Svjetskom prvenstvu će Brazil, čija je reprezentacija u današnjem razigravanju bila bolja od Hrvatske. Brazilke će igrati protiv Ruskinja, koje su u prvoj utakmici dana bile bolje od Angolki s uvjerljivih +10.

Hrvaticama je do pobjede, i prilike za najveći uspjeh u povijesti, nedostajalo vrlo malo, a početak utakmice nije dao naslutiti kako bi Brazil na kraju mogao slaviti.

U 15. minuti hrvatska izabrana vrsta imala je 10:6, a potom Franić realizira penal izboren od strane Tatari, dok Jovetić zabija za 12:6 u 17. minuti. Mogla je potonja odvesti Hrvatsku i na +7, nakon što je presjekla dodavanje Brazilki, no pogađa vratnicu. Zato Cavaleiro postiže gol, kao i Nascimento, za smanjenje na 12:8.

U minuti odmora koja je uslijedila, izbornik Vladimir Canjuga od svojih djevojaka traži da se ne opuštaju i upozorava da utakmica nije gotova samo zato jer imaju prednost, a odlučio je na parket vratiti i Penezić. Ona odmah diže na 13:8, no Brazilke se ne predaju i smanjuju na 13:11 u 24. minuti.

Nakratko brazilsku dominaciju prekida Horvat, ali su Nascimento sa sedam metara i Moraes u 27. minuti precizne za 14:13. I na odmor se ide sa svega -1.

U nastavak Hrvatice ulaze dobro, a Zebić i Penezić dižu razliku na tri gola prednosti. Potom na scenu stupa Gaće, koja uz presječenu loptu i realizirani kontranapad diže na +4 (19:15). Nadovezuje se Tatari na 22:17, a Hrvatice su opet imale udobniju prednost.

To ih je međutim ponovno opustilo, pa Brazilkama ne treba mnogo da okrenu vodu na svoj mlin. Silva i Moraes trče kontre kao od šale i smanjuju na 22:19. Sedmerac Zebić zatim brani Masson, a sve zajedno ne sluti na dobro po djevojke u hrvatskim dresovima.

Malo po malo Brazil se sve više približava, domaćice Svjetskog prvenstva mogle su po prvi puta izjednačiti na 26:26, ali Grubišić brani Silvin šut. Ona ipak dolazi do svog pogotka, nakon što je Milanović-Litre izgubila loptu.

Strašna Masson brani potom i šut Pušić-Koroljević, pa se Nascimento otvara prilika za vodstvo, koju ona propušta, ali Brazilke nisu propustile iskoristiti dvije minute s igračicom više nakon isključenja Franić u 52. minuti.

Rodrigues i Moraes vode svoju reprezentaciju na +2 (27:29), a Silva iz kontranapada zabija za 27:30. Brazilke je prednost navela na još žešću borbu te odolijevaju hrvatskim pokušajima za smanjenje razlike, a sigurno su se poradovale kad je u 55. minuti isključena Jovetić.

No, za razliku od prije, Hrvatice s igračicom manje dolaze do 30:31, a Penezić izjednačuje na 31:31. Pušić-Koroljević mogla se proslaviti, da brazilska golmanica nije bila spremna na njen šut, a s druge strane Rodrigues odmah kažnjava propušteno pogotkom za 31:32.

S devet sekundi do kraja loptu u mrežu ne uspijeva poslati Penezić, kojoj je mala utjeha ostala titula igračice utakmice s 10 realiziranih od 11 upućenih šuteva.

Velika je šteta na kraju što hrvatske reprezentativke nisu uspjele pobijediti Brazilke, imale su zbilja dobru priliku za to. Ovako im ostaje borba za sedmo mjesto protiv Angole, s kojom igraju u nedjelju.

Izvor: Sportnet, autor Ivana Strahija