5.7 C
Koprivnica
Srijeda, 24. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

KOLUMNA: Crtice iz povijesti // Koprivnica je sa zagrebačkim Gradecom dijelila drugo i treće mjesto po veličini u Hrvatskoj
K

Ne propustite

Kako izračunati broj stanovnika grada u srednjem vijeku?
Na osnovu sačuvanih podataka gotovo je nemoguće otkriti koliko je Koprivnica u srednjem i ranome novom vijeku imala stanovnika. Srećom, danas «napredniji» zapadnoeuropski povjesničari uspjeli su otkriti metodu procjene broja stanovnika. Njenom primjenom otkrili smo ne samo broj stanovnika Koprivnice, nego i činjenicu da je ona u drugoj polovici 17. stoljeća zajedno sa zagrebačkim Gradecom dijelila drugo i treće mjesto.

Procjenom je moguće ustanoviti da je Koprivnica još u srednjem vijeku bila četvrti grad po veličini u regiji (iza zagrebačkog Gradeca, Varaždina i vjerojatno Križevaca). Uz primjenu «zapadnoeuropske» formule moguće je izračunati približni broj stanovnika za grad Koprivnicu. On je oko 1400. godine iznosio oko 1550, dok je 1450. godine je Koprivnica vjerojatno imala najviše 1750 stanovnika, da bi početkom 16. stoljeća u Koprivnci živjelo najvjerojatnije ne više od  750 stanovnika.

U nemirnim vremenima 16. stoljeća stanovništvo Koprivnice je tražilo sigurnost unutar gradskih bedema, napuštajući ugrožena predgrađa. Prema ranije spomenutom opisu iz 1548. godine vidi se da je Koprivnica smanjila broj stanovnika te proživljavala najdublju krizu. Tada je u gradu živjelo samo 116 obitelji.  Pretpostavimo li da je u jednoj obitelji u prosjeku živjelo barem 3 do 4 stanovnika, onda je Koprivnica mogla imati najviše do 350-450 civilnih stanovnika

U drugoj polovici 16. stoljeća se stanje u Koprivnici bitno izmijenilo. U prvom redu Koprivnica se pretvorila u važno vojno središte, pa je broj vojnika i časnika, a ovi su zasigurno imali i obitelji igrao tada najznačajniju ulogu u ukupnom broju stanovnika. Najintenzivnija pustošenja ovog dijela Podravine izvršena su 50-tih godina 16. stoljeća. Na puste koprivničko-đurđevačke posjede doseljavali su se i u drugoj polovici 16. stoljeća novi stanovnici. Hrvatski je sabor tada tvrdio da koprivnički kapetani raspolažu s mnogo kmetova, iako je Stjepan Patačić u svom izvješću Ugarskoj komori 1614. godine smatrao da je Koprivnica više vojna tvrđava nego grad. Građani su u njoj držali samo dvadesetak kuća.

Koprivnica je 1659. godine imala relativno dobro napućena predgrađa –  u 14 ulica (Pri pijacu mala vulica, Duga vulica, Klakova, Banovci, Futakova, Ribnjaka vulica, Miklinovečka, Brežanci bližnji, Brežanci bližnji drugi, Brežanci veliki, Ciglenička, Špoljarska i Dubovec) živjelo je 447 kućedomaćina. U okolici Koprivnice su iste godine postojala tri sela koja su pripadala koprivničkoj župi. To su bili Bregi, Jagnjedovec i Herešin. U njima su popisana 62 kućedomaćina. Izvan utvrde je živjelo 509 kućedomaćina.

Procjenom je moguće ustanoviti da je u koprivničkim ulicama izvan utvrde 1659. godine živjelo 1750-1800 ljudi, a u selima koprivničke župe oko 300 osoba. Zbrojimo li podatke za utvrdu (koja je imala oko 400 stanovnika) i koprivničke ulice izvan nje dolazimo do procjene od 2250-2400 stanovnika u gradu Koprivnici 1659. godine. Istovremeno je koprivnička župa brojila oko 2550-2700 župljana.

Usporedimo li podatke s tadašnjom Hrvatskom, može se vidjeti da je od Koprivnice jedini bio veći Varaždin. Koprivnica je zajedno sa zagrebačkim Gradecom dijelila drugo i treće mjesto, dok su svi ostali gradovi po broju stanovnika bili iza njih.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Nasreću, zaustavila ga je policija

BEZ RIJEČI SMO Napravio glupost za zatvor, u naseljenom mjestu u našoj općini jurio 151 na sat

Policija je već nekoliko puta najavljivala kako će od 15. do 21. travnja na području Policijske uprave koprivničko-križevačke provoditi...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×