5.4 C
Koprivnica
Subota, 20. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

KOLUMNA Dražen Sačer // Briga o zdravlju
K

Ne propustite

 “Gram prevencije vrijedniji je od tone terapije”

Redakcijski podnaslov ove kolumne zdrav čovjek = bogat čovjek, nije mogao biti bolje odabran za tematiku posvećenu zdravlju i bolesti. Nebrojeno smo puta čuli da je zdravlje najveće bogatstvo na svijetu, ali ga unatoč tome ne cijenimo, niti čuvamo u mjeri kojoj bi trebali. Upravo se zdravljem, tim najvećim bogatstvom često se ponašamo kao najveći rasipnici. Uvjeren sam, da su i mnogi od nas barem jednom ustvrdili da ne brinu dovoljno o svojem zdravlju. Teško je objasniti, a još teže shvatiti taj već pomalo uvriježen nesavjestan odnos i nemar za vlastito zdravlje, donekle razumljiv tek u mladosti kad se zdravlje samo po sebi podrazumijeva.

Prevenciju, koja je daleko najvažnija, svi mi – liječnici, pacijenti i cjelokupna javnost, naravno uz časne izuzetke najčešće zanemarujemo. Prevenciju treba provoditi u najranijoj dobi, već u dječjim vrtićima, a nastaviti u osnovnim i srednjim školama. U promicanju zdravstvene kulture i prevenciji zdravlja mediji imaju veliku važnost. Nažalost televizija i radio ne koriste ni izdaleka svoju moć u promicanju zdravstvenih savjeta i poruka dok je tisak u tome donekle izuzetak.

Posebnu bi pozornost trebalo posvetiti mladima, jer podaci o porastu pušenja i pijenja alkoholnih pića tog dijela populacije su alarmantni. Opijanju i pušenju kod djece i mladeži ne posvećuje se niti izdaleka pažnja koju ove “pošasti” zaslužuju. Što se droge tiče, čini se da broj ovisnika u nas nije u porastu, ali nažalost se ne smanjuje. Kod jednog dijela mladih znatiželja i izazov jači su od bilo kojih argumenata o prijetećim rizicima po zdravlje, kad su u pitanju alkohol i cigarete.

 Mladi prirodno žele afirmaciju, a kad za to nemaju potporu u društvenom okruženju, dio njih nastojat će je realizirati na neprihvatljiv način. Gotovo je nevjerojatno da oko 30 posto mladih puši, da je u nekim sredinama i do 20 posto petnaestogodišnjaka kušalo marihuanu, a 90 posto adolescenata pilo alkohol. To naravno još nije ovisnost, ali je svakako rizično ponašanje. Statistike upozoravaju i na prerana seksualna iskustva adolesceata sa svim posljedicama koja ona donose..

Za ocjenu stanja zdravlja nacije najčešće se koriste podaci o pomoru (od čega se najviše umire), što je sigurno važan podatak, ali je daleko je značajnije ono što skraćuje životni vijek i smanuje kvalitetu življenja. Više od pedeset posto hrvatske populacije umire od bolesti srca i krvnih žila, ali na očekivano trajanje života najviše utječu maligne bolesti, koje se nažalost javljaju i u sve ranijoj životnoj dobi. Stoga su prevencija i rano otkrivanje raka imperativ u borbi za duži i kvaliteteniji život, a tome u najvećoj mjeri mogu pomoći javno zdravstvo, Ministarsvo zdravlja (nacionalni projekti prevencije), lokalna vlast ( projekt Zdravi grad, itd), ali i mnoge institucije, udruge (primarno Liga protiv raka) i već ranije spomenuti mediji. Ipak najznačajniji čimbenik očuvanja zdravlja je odgovorni pojedinac koji brine o svom zdravlju.

Nažalost, u ovom je trenutku briga za osobno zdravlje u nas na vrlo niskoj razini. Treba se zajednički angažirati na planu povećenja svijesti o zdravlju. Nužno je pojačati individualnu i kolektivnu brigu za zdravlje, promovirati zdravi stil života i usvojiti ga, obrazovati, educirati i skrbiti o svima čije je zdravlje ugroženo. Trebalo bi razmisliti o uvođenju mehanizama koji bi disciplinirali one koji i nakon višekratnih liječničkih upozorenja ne mare za svoju prekomjernu težinu (a debljina ubrzava procese starenja čak više od pušenja i skraćuje životni vijek), granične vrijednosti šećera u krvi, povišene masnoće, neliječeni krvni tlak, pušenje ili pretjerano konzumiranje alkohola. Ovim zanemarivanjem osobnog zdravlja, škodi se ne samo sebi, već i zajednici.

I na kraju naš mali doprinos brizi za zdravlje u vidu sedam naputaka Svjetske zdravstvene organizacije za zdrav, kvalitetan i dug život:

1. Redovito spavajte 7 do 8 sati dnevno
2. Redovito se bavite tjelesnom aktivnošću
3. Redovito doručkujte
4. Jedite razborito: hrana neka ne bude s odviše energije, masnoća i soli, a neka u njoj bude što više povrća i voća
5. Izbjegavajte uzimati hranu između obroka i održavajte poželjnu tjelesnu težinu
6. Nikada ne pušite cigarete
7. Alkohol uzimajte umjereno ili ga posve izbjegavajte

Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
TEL : 048 625 033
E-mail : drazen.sacer1@kc.t-com.hr

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Fešta

[FOTO/VIDEO] KONCERT ZA PAMĆENJE Jole napunio dvorište Starog grada, Đurđevčani pjevali sve hitove

"Nosi mi se bijela boja", "Tijelo ko remek djelo" samo su neki od hitova popularnog Joleta koji su se...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×