5.4 C
Koprivnica
Subota, 20. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

KOLUMNA Dražen Sačer // Palijativna medicina
K

Ne propustite

“Život su veze s drugim ljudima, ostatak su samo detalji.”

(Gary Smolley)

IlustracijaLiječnički poziv ne počiva samo na visokoj stručnosti i vladanju medicinskom znanosti već i na humanosti te zavidnoj etičnosti. Jedna od najvećih odlika medicinskog poziva je pomoć i skrb za pacijenta, posebno onog teško bolesnog i umirućeg. Pristup pacijentu, trebao bi biti holistički, što predmnijeva ne samo fizički aspekt, već i psihičku, socijalnu i duhovnu dimenziju.
Svjetska zdravstvena organizacija definira palijativnu medicinu kao pristup kojim se bolesnicima sučenim sa smrtonosnom bolesti i njihovim obiteljima unapređuje kvaliteta života. Sam naziv dolazi od latinske riječi pallium (pokrivač, prekrivač, plašt koji zaštićuje). TEŽIŠTE SKRBI JE KVALITETA, A NE DUŽINA ŽIVOTA. Mjesto gdje se pruža palijativna skrb naziva se hospicij, ali u nedostatku tog optimalnog vida pružanja palijativne skrbi, koriste se i drugi oblici zbrinjavanja teško oboljelih bolesnika..

Cicely SaundersPovijesno, riječ je o relativno novijoj medicinskoj disciplini koja je tek 1987. godine priznata u Veikoj Britaniji kao zasebna medicinska specijalizacija. Hospicijski pokret započeo je u istoj zemlji 1967. godine, kad Cicely Saunders (na slici) osniva u Londonu prvi moderni hospicij u svijetu, Hospicij svetog Kristofora. Radi se o ustanovi u kojoj se pri skrbi o umirućima uz najnovija dostignuća u medicini iskazuje i iskreno ljudsko suosjećanje. Konačni cilj palijativnog pristupa je ublažiti patnje teško oboljelog bolesnika – tjelesne, psihičke i duhovne. Hospiciji ili jedinice palijativne skrbi nalazimo danas u više od 150 zemalja svijeta, u kojima se palijativna skrb smatra osnovnim ljudskim pravom. Nažalost u Hrvatskoj još sve ide relativno sporo, iako od 1994. godine postoji Hrvatsko društvo za hospicij i palijatvnu skrb pri Hrvatskom liječničkom zboru Kulturna, moralna i etička razina nekog društva mjeri se i prema njegovoj osjetljivosti za najugroženije i najslabije, a među njima su svakako i umirući bolesnici. Hvale je vrijedno da smo maksimalno zbrinuli one koji u život ulaze – novorođenčad, ali zanemarili smo nažalost one koji se od života opraštaju.

Iako je palijativna skrb integralni dio zdravstvenog sustava i neotuđivi element građanskog prava na zdravstvenu skrb, nesporno je nažalost, da se radi o potpuno zanemarenom dijelu javnog zdravstva. Zakon o zdravstvenoj zaštiti Republike Hrvatske predviđa da svaki Dom zdravlja mora osigurati i Ustanovu za palijativnu skrb koja obuhvaća :

  1. 1. Kućne hospicijske posjete interdisciplinarnog palijativnog tima
  2. 2. Ambulantu za bol i palijativnu skrb
  3. 3. Dnevni boravak.

Hospicij RijekaKod nas 90-ih godina prošlog stoljeća hospicijski pokret uvodi prof. dr. Anica Jušić. Među prvima u Hrvatskoj palijativnu skrb organizirano su provodili „Centri za palijativnu skrb” u u Rijeci i Zagrebu, na čisto volonterskoj osnovi. Prvi hospicij u Hrvatskoj otvoren je tek u siječnju 2013. godine u Rijeci (na slici). I danas uz rijetke izuzetke, ono čime bi se trebao baviti educirani interdisciplinarni tim palijativne skrbi koji čine: liječnik, medicinska sestra, fizioterapeut, socijalni radnik , psiholog, duhovnik (svećenik) i posebno educirani volonteri, obavljaju poglavito liječnici obiteljske medicine, osoblje u stacionarima Domova za starije osobe i članovi obitelji teško oboljelih bolesnika.

Briga za umirućeg bolesnika nije samo iskaz kršćanskog milosrđa i suosjećanja već i jedna od najvećih obveza zdravstvenog osoblja. Posljednji dani života često znaju biti najvažniji dani u životu za onog koji odlazi ali i za njegovu obitelj. Stoga bolesniku treba omogućiti da i on donosi odluke, a ne da se o njemu odlučuje. O posebnostima palijativne medicine, te etičkim i psihološkim aspektima više u narednom broju.

Piše : dr. Dražen Sačer, fizijatar
E-mail : drazen.sacer1@kc.t-com
Tel. 048 625 033

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Fešta

[FOTO/VIDEO] KONCERT ZA PAMĆENJE Jole napunio dvorište Starog grada, Đurđevčani pjevali sve hitove

"Nosi mi se bijela boja", "Tijelo ko remek djelo" samo su neki od hitova popularnog Joleta koji su se...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×