Ludbreški bonsaisti kod Kalnika zasadili 300 sadnica hrasta kitnjaka

Bonsai udruga Sjeverozapad osnovana je prije godinu dana i okuplja članove iz četiri sjeverozapadne hrvatske županije.

0
Foto: Grad Ludbreg
- Oglas -

Proteklog vikenda članovi ludbreške Bonsai udruge Sjeverozapad sudjelovali su u akciji sadnje drveća u suradnji s Hrvatskim šumama (UŠP Koprivnica, Šumarija Ludbreg) na
području Kalnika. Radi se o pošumljavanju (popunjavanju) površina na kojima su u prethodnom periodu posječene kulture smreke uništene smrekovim potkornjakom. Sadnja je provedena u sklopu akcije Hrvatskih šuma Dani zajedničke sadnje, a uklopila se u to i kampanja Zasadi stablo, ne budi panj! koja se trenutno provodi diljem Hrvatske.

Bonsai udruga Sjeverozapad osnovana je prije godinu dana i okuplja članove iz četiri sjeverozapadne županije. Zbog epidemioloških mjera gotovo sve aktivnosti u protekloj godini su bile odgođene ili otkazane. Iako je udruga hobistička, jer se njihovi članovi bave uzgojem i oblikovanjem bonsai drveća, vizija je da djeluje i na području ekologije i očuvanja prirode. Stoga je jedna prvih aktivnosti kojima su otvorili godinu upravo ova akcija.

– Bonsai je “drvo u posudi”, minijaturno stablo, živa skulptura koja svojim karakteristikama dočarava izgled odraslog stabla. Kao i kod velikog drveća, potrebne su godine da bi drvo postiglo željene karakteristike i formu. Stoga je vrlina svakog bonsaista strpljivost. U svakom slučaju, mi smo ljubitelji drveća, šuma, prirode uopće. Kroz svoj hobi učimo puno o životu drveća, upoznajemo ga i na poseban način poštujemo i njegujemo. Stoga je logično da nam ovakve dobrovoljne akcije sadnje šume pričinjavaju zadovoljstvo. Dok u svojim kućnim bonsai vrtovima uzgajamo minijaturnu šumu, ovo je prilika da djelujemo na širem planu. Zahvaljujem upravitelju ludbreške Šumarije, Gabrijelu Horvatu, što je u našoj udruzi prepoznao vrijedne suradnike i osigurao nam priliku i logistiku da ovu akciju zajednički provedemo – rekao je Aleksandar Horvat, predsjednik udruge bonsaista.

- Oglas -

Hrvatske šume gotovo cijele godine organiziraju akcije sadnje. Ova suradnja bila je dogovarana za jesen 2020. no tek se sada, dolaskom proljeća, ukazala prilika da se akcija napokon provede.

– Kao javni šumoposjednik, osim gospodarenja državnim šumama, obavljaju i javnu funkciju u smislu edukacije javnosti o važnosti šuma i šumskih ekosustava, ukazuju na važnost ispravnog gospodarenja šumama kako bi one bile biološki održive, gospodarski isplative, društveno korisne i svakako korisne lokalnoj zajednici. U tom se radu koriste znanstvene osnove, stručna znanja, ali i višestoljetna uspješna tradicija gospodarenja šumama. Rezultat su gospodarski visokovrijedne, biološki stabilne i dugoročno održive državne šume. Javnost vrlo često u tome ne prepoznaje vrijednost, već vođena emocijama i nedovoljnim znanjem, sa strahom ili nevjericom reagira na neke zahvate u i na šumi.

Smisao ovakvih akcija je upoznati građane da mogu doći u šumu, upoznati ju, ali i dati svoj obol simboličnom sadnjom biljaka. Važnost ovakvih terenskih akcija je da ljudi osjete teren, šumu, biljčicu, da vlastitim nogama dođu do mjesta sadnje kako bi lakše razumjeli šumara u radu. To otvara mnoge mogućnosti za daljnju suradnju i da smo u svakom trenutku na raspolaganju žiteljima – rekao je upravitelj ludbreške šumarije Gabrijel Horvat.

U ovoj akciji sadnje, bonsaisti su uz podršku stručne suradnice za uzgajanje šuma u UŠP Koprivnica Marije Gužvinec i lugara u reviru Kalnik Josipa Novosela na području Gabrinovca, u G. J. Kalnik (odjel/odsjek 51/e i f), zasadili 300 sadnica hrasta kitnjaka (Quercus petraea).

Želja je sudionika da se započeta suradnja nastavi te da se slična akcija postane tradicionalna.

Foto: Grad Ludbreg
Foto: Grad Ludbreg
- Oglas -
 
 

Exit mobile version