‘Ministar ima svoje vizije Piškornice, ali zakon je na našoj strani.’

0
koren jozinovic
Darko Koren i Mladen Jozinović // Foto: arhiva ePodravina.hr
- Oglas -

Dokazat ćemo da s našim kapacitetom projekt mora ići dalje i da nema zakona koji bi to osporio. Veselim se idućem sastanku, rekao je Mladen Jozinović.

Na sastanku na kojem su jučer župan Darko Koren (HSS) i Mladen Jozinović, direktor RCGO Piškornica razgovarali s ministrom zaštite okoliša i prirode Slavenom Dobrovićem, nisu doneseni konkretni zaključci.

Tema sastanka bila je daljnja realizacija projekta RCGO Piškornica, a iz ministarstva su poručili da će se o tome još razgovarati.

Tvrde da je projekt u razmatranju te se u sklopu reforme sustava gospodarenja otpadom procjenjuje u kojem će se obujmu realizirati i hoće li biti održiv u financijskom smislu. Stoga je jedna od solucija smanjenje obujma sadašnjeg projekta, a fokus je na sortirnici.

- Oglas -

– Ministar ima neke svoje vizije koje nemaju veze sa stvarnim stanjem i sada s tim želi uskladiti projekt, što bi značilo mijenjanje njegovog sadržaja, sve dokumentacije, što je zapravo nemoguće. Na nama je ili da sada povučemo novac ili da odustanemo – rekao nam je nakon sastanka župan Darko Koren.

Objasnio je kako je jedan od zahtjeva ministra smanjenje količine otpada na 25 posto, što, prema županovim riječima, iziskuje brojne mjere koje je prema postojećem stanju stvari nemoguće sprovesti.

No Koren je ipak izrazio uvjerenje da će se projekt nastaviti te da će s ministarstvom pronaći zajednički jezik i uskladiti neke detalje.

– Zakon koji je na snazi je na našoj strani i ne može sada netko raditi prema zakonu koji se tek planira donijeti – zaključio je on.

Mladen Jozinović je napomenuo da je s ministrom dogovoren sastanak idući tjedan da bi mu prezentirali izmjene koju su napravljene prema sadašnjem zakonu.

– Dokazat ćemo da s našim kapacitetom projekt mora ići dalje i da nema zakona koji bi to osporio. Veselim se idućem sastanku  – rekao je Jozinović.

U svojem javnom dopisu županu, Mišel Jakšić, zamjenik koji obnaša dužnost gradonačelnika Koprivnice, jučer je pak izrazio nezadovoljstvo postupcima Vlade te ga je pozvao da svi zajedno pokrenu akciju i zaustave nepravedan odnos prema građanima.

– Njegov je dopis samo u službi skupljanja političkih bodova, a ja sam već dugo u politici i odluke mogu donositi samostalno – kazao je kratko Koren.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

  1. 29.12.2015. Saznajemo da sleperi dovoze smece iz Rijeke. Prvo priopcenje:

    Građanska inicijativa „Koprivnica kakvu zaslužujemo“ pita gradsku vlast hoće li Koprivnica postati grad za odlaganje otpada
    Iako se Piškornica ne nalazi na području grada izražavamo zabrinutost posljednjim informacijama o zbrinjavanju komunalnog a možda i drugog otpada s područja cijele RH,
    Izgradnje RCGO Piškornica proglašen je strateškim projektom za RH. Pri tome nisu uzete u obzir moguće ekološke i ekonomske posljedice za Grad i njegovu okolicu. Ne samo da se RCGO smjestila nadomak naselja, svega nekoliko kilometara od centra grada i u neposrednoj blizini Podravkine Danice i Belupa.
    Koprivnica više neće biti grad vegete, zelina i bicikla već grad uz veliko smetlište na koje stižu šlešperi smeća iz cijele Hrvatske a moguće i iz susjednih država.
    Stalno se spominje blizina granice s Mađarskom, Austrijom i Italijom.
    Gradska vlast vjerojatno je prilikom pregovora sa predstavnicima Piškornice bila upoznata sa studijom izvedivosti, količinom komunalnog otpada koji se prikuplja u sjeverozapadnoj Hrvatskoj te kolike su potrebne količine otpada za pozitivno poslovanje Piškornice.
    Prije dva dana na riječkoj obilaznici prevrnuo se šlešper s otpadom prevoženim u Koprivnicu. Iz riječke Čistoće tvrde da su prisiljeni šleperima odvoziti otpad u Koprivnicu.Za njih je to najpovoljnija i najbliža opcija.Što to znači za grad Koprivnicu i njene građane/ke? Otpad negdje mora ići, to je sigurno.Postavljamo pitanja gradskoj vlasti:
    1. Čiji se sve otpad dovozi?
    2. Čiji će se uskoro dovoziti?
    3. Zašto građani nisu informirani?
    4. Je li u ugovoru između grada i Piškornice regulirana količina i porijeklo otpada?
    5. Zašto Koprivnica postaje pogodna za odlagalište otpada u ovom dijelu RH?
    6. Hoće li manja cijena odvoza komunalnog otpada supstituirati veće zagađenje u neposrednoj blizini grada?
    7. Hoće li možda i varaždinske bale s Brezja biti dovežene na Piškornicu?
    8. Hoćemo li uskoro gledati i šlepere iz susjednih država kako dovoze svoj otpad?

    Nadamo se da ćemo od gradske vlasti dobiti jasne i nedvosmislene odgovore jer građani Koprivnice zaslužuju znati istinu.

    U Koprivnici 29.12.2015.
    Ispred inicijative:
    Mira Adamović, Miodrag Maričić, Siniša Bosanac

  2. 09.02.2016. Drugo priopcenje:
    Što ako Piškornica ne proradi?

    Piškornica, smještena svega 2 kilometra od grada, prima smeće iz Rijeke i to oko 2800 tona mjesečno, što je otprilike trećina GODIŠNJEG smeća grada Koprivnice! Uz uznemirujuće vijesti da EU više neće sufinancirati predimenzionirana odlagališta tipa RCGO Piškornica, ostaje pitanje što dalje?
    A dalje je trebalo već odavno obaviti umjesto ulaganja u elekrto autobuse, autiće i Civitas@dynamo projekt! To što nije napravljeno prije tri-četiri godine, morat će se napraviti tako rekuć preko noći jer rokovi pritišću!
    Moralo se cjelovito i smisleno riješiti razdvajanje otpada na kućnom pragu i to dok su se nudile kante, kontejneri i ostala potrebna sredstva u pola pa čak i za manje od pola cijene kroz potpore Ministarstva zaštite okoliša.
    Zašto onda nismo? Jesmo, jesmo! krenuli po običaju od kraja prema početku, tj. od bio otpada ka plastici, papiru i staklu i metalu. Odvojeno prikupljanje otpada podrazumijeva pored novih radnih mjesta i novi investicijski ciklus jer je sortirani otpad zapravo sirovina koju se može prodavati najboljem ponuđaču. Zarada od prodaje treba ići za realizaciju cjelokupne STRATEGIJE gospodarenja istim, te za smanjenje cijene odvoza. To je ujedno uvjet da se prijeđe na sustav naplate prema volumenu ili još bolje kilogramima. To je onda isključivo naplata za otpad koji se negdje mora zbrinuti. Nije dakle smanjenje cijene na nedorečeno razdoblje za kunu po glavi kućanstva! Sav ostali otpad kao sirovina može i mora sam plaćati svoj odvoz i obradu!!
    Ponovit ćemo ono što već dulje vrijeme tvrdimo:
    Eko dvorište u polupraznoj industrijskoj zoni je sposobno za prihvat ali i proširenje na susjedne parcele. Dovoz sortiranog otpada podrazumijeva jednostavni prihvat i pakiranje te skladištenje do prodaje. U gruboj procjeni tu ima mjesta za 5-8 novih radnih mjesta koje će plaćati stari papir, plastika, metal i staklo. Do sada se putem eko otoka iz Koprivnice odvezlo na stotine tisuća tona papira čija je cijena oko 0,50 lipa po kilogramu! Svako kućanstvo se godišnje zatrpa promidžbenim letcima u visino od nekih 15tak kilograma, a sami produciramo još 15tak puta toliko.
    Slično je i sa ostalim ambalažnim materijalima. Strojeve za pakiranje papira i plastike imaju u eko-dvorištu već. Ovi navedeni materijali čine 85% kućnog otpada pa preostaje zbrinjavanje preostalih svega 15%. Samim time i bez EU-a uplitanja RCG postaje upitan za grad Koprivnicu, a ako svi drugi krenu tim putem, RCG nije uopće potreban u planiranom kapacitetu!
    Bio otpad se odvozi u Herešin iako nema cjelovitog plana gospodarenja njime. Na primjer, uz mljevenje drva u bio postrojenju ono se može pretvarati u popularne pelete za grijanje! Umjesto bio elektrane ili toplane imamo isparavanje i gubitke! No, time je obim otpada za Piškornicu, smještenu svega 2 kilometra od grada, ipak znatno smanjen. Ostali se materijali mogu većim dijelom oporabiti i za to postoji neiskorišteni kutak u eko-dvorištu, primjerice građevinski otpad. Što dakle onda ostaje i mora ići na odlagalište, smješteno svega 2 kilometra od grada? Oko 10% otpada!
    Zašto je potrebno reagirati sada i zahtijevati normalno, cjelovito, funkcionalno, Europsko rješenje kućnog i većeg dijela industrijskog otpada?
    Naš Grad bi trebao biti prvi u gospodarenju otpadom kao što je bio prvi u elektro autićima.
    Otvorit će se radna mjesta u gradskoj tvrtki, a ne u RCGO Piškornica!
    Ta radna mjesta neće plaćati građani već sortirani otpad iz kućanstava.
    Kanta u koju se sada trpa sve i svašta otići će u povijest, a otpad za koji je potrebno zbrinjavanje faktički neće postojati.
    Piškorinica, smještena svega 2 kilometra od grada, će za početak izgubiti smeće od 10 500 kućanstava u gradu, što godišnje iznosi nekih 8000 tona! Smeće iz Rijeke sada dolazi brzinom od nekih 2 800 tona MJESEČNO! Za godinu dana će ondje biti deponirano smeća koliko ga mi ne proizvedemo u 4 godine, a da ništa ne sortiramo!
    Nije li to znak za uzbunu? Nije li sada vrijeme za jednu posebnu, tematsku sjednicu Gradskog vijeća? Nije li vrijeme da pitamo odgovorne, posebno u Komunalcu, što se čeka tako dugo i zašto kasnimo, a tako lijepi punjač za elektro autiće stoji ispred upravne zgrade kao znak progresa, prvenstva i primjene najsuvremenije tehnologije? Dva kilometra od grada…
    Nije li?

  3. 12.02.2016. Trece priopcenje. Naknadno smo saznali da iz Rijeke stize preko 5.000 tona mjesecno.
    Građanska Inicijativa “Koprivnica kakvu zaslužujemo” Upozorava na događaje oko Piškornice

    Piškornica, smještena svega 2 kilometra od grada, prima smeće iz Rijeke i to oko oko 2800 tona mjesečno, što je otprilike trećina GODIŠNJEG smeća grada Koprivnice! Uz uznemirujuće vijesti da EU više neće sufinancirati predimenzionirana odlagališta tipa RCGO Piškornica, ostaje pitanje što dalje?
    Proteklih dva mjeseca osobnim kontaktima i slanjem elektronske pošte od čelnice uprave Komunalca pokušali smo dobiti relevantne podatke no osim godišnje količine koja je do sada deponirana iz Koprivnice te saznanja da Piškornicom upravlja Komunalac nasuprot riječima koprivničkog dogradonačelnika i njegove tvrdnje da Koprivnica s Poškornicom nema veze.
    No iz raspoloživih informacija dolazimo do spoznaje da bi iz Rijeke godišnje moglo stizati oko 30000 tona te 8000 tona iz Koprivnice čini zamjetnu količinu nesortiranog otpada koji bi u dvije godine mogao popuniti Piškornicu.
    Unatoč tvrdnjama gospodina Jozinovića gradnja RCGO Piškornice u ovom obliku svakim danom postaje sve upitnija te je stoga naša zabrinutost sve veća.
    Nadamo se da će novi ministar zaštite okoliša te institucije pravne države rasvjetliti sve ono što je danas u mraku Komunalčeve zgrade.
    Uz to projekat razdvajanja otpada koji se ovih mjeseci počeo provoditi u Koprivnici ide u sasvim pogrešnom smjeru.
    Moralo se cjelovito i smisleno riješiti razdvajanje otpada na kućnom pragu i to dok su se nudile kante, kontejneri i ostala potrebna sredstva u pola pa čak i za manje od pola cijene kroz potpore Ministarstva zaštite okoliša.
    Zašto onda nismo? Jesmo, jesmo! krenuli po običaju od kraja prema početku, tj. od bio otpada ka plastici, papiru i staklu i metalu. Odvojeno prikupljanje otpada podrazumijeva pored novih radnih mjesta i novi investicijski ciklus jer je sortirani otpad zapravo sirovina koju se može prodavati najboljem ponuđaču. Zarada od prodaje treba ići za realizaciju cjelokupne STRATEGIJE gospodarenja istim, te za smanjenje cijene odvoza. To je ujedno uvjet da se prijeđe na sustav naplate prema volumenu ili još bolje kilogramima. To je onda isključivo naplata za otpad koji se negdje mora zbrinuti. Nije dakle smanjenje cijene na nedorečeno razdoblje za kunu po glavi kućanstva! Sav ostali otpad kao sirovina može i mora sam plaćati svoj odvoz i obradu!!
    Umjesto toga danas imamo čipiranje smeđih kanti i potencijalnu eko bombu na dva kilometra od grada
    Stoga javno pitamo odgovorne, posebno u Komunalcu obzirom da od njih nismo dobili nikakvog odgovora:
    što se čeka tako dugo i zašto kasnimo sa sortiranjem otpada na kućnom pragu?
    Koje su ukupne količine otpada koji se može deponirati na Piškornici?
    Iz kojih se sve gradova danas deponira nesortirani otpad na Piškornici?
    Koliko mjesečno stiže otpada iz Rijeke i drugih gradova?
    Koliko na tome Komunalac zarađuje?
    Također pitamo vijećnike gradskog vijeća posebno one ekološki osviještene:
    Nije li sada vrijeme za jednu posebnu, tematsku sjednicu Gradskog vijeća?
    U Koprivnici 12.02.2016
    Ispred inicijative:
    Miodrag Maričić, Mira Adamović, Siniša Bosanac

  4. 22.03.2016. Priopcenje udruga i inicijativa okupljenih oko Zero waste Hrvatska:

    Hrvatska u EU među najgorima u gospodarenju otpadom – 62 udruge poslale Ministarstvu prijedlog rješenja
    Koalicija neformalnog naziva ‘Zero Waste Hrvatska’ koju čine 44 okolišne udruge okupljene u Zeleni forum i još 18 udruga i inicijativa građana poslala je danas zajedničke sugestije za izradu novog prijedloga Plana gospodarenja otpadom RH. Udruge pozdravljaju najave novog ministra zaštite okoliša o odustajanju od štetnog spaljivanja i izgradnje regionalnih centara za miješani otpad te zahtijevaju da se u prijedlog Plana ugrade kvalitetne mjere smanjenja, ponovne uporabe, odvajanja i recikliranja otpada. To su mjere bazirane na zero waste konceptu koje štite okoliš i ne ugrožavaju zdravlje.
    Plan gospodarenja otpadom je provedbeni dokument koji će odrediti način sakupljanja, obrade i zbrinjavanja otpada u RH za razdoblje do 2021. godine. Prošli Plan bio je na snazi do 2015. godine te se hitno mora donijeti novi kako bi se unaprijedio hrvatski sustav gospodarenja otpadom koji je godinama među najgorima u EU. U Hrvatskoj se odvaja samo 15% ukupne količine otpada, do 2020. obvezni smo odvajati 50%, a uz to imamo i brojne druge obaveze koje se tiču ponovne uporabe, recikliranja i smanjenja odlaganja otpada na odlagališta.
    Prijedlog Plana koji je u rujnu prošle godine upućen na javnu raspravu bazirao se na nastavku zaostalog sustava u kojem je potrebno proizvoditi velike količine miješanog otpada koji bi se diljem RH prevozio do skupih megalomanskih regionalnih centara u kojima bi se usitnjavao i zatim dalje prevozio na spaljivanje u cementare i spalionicu otpada. Koalicija udruga ‘Zero Waste Hrvatska’ detaljnim je komentarima upozorila da takvim sustavom nećemo ispuniti zadane obveze te će građani biti dovedeni u situaciju da moraju otplaćivati visoke kaznene penale EU i živjeti pokraj postrojenja koja štete okolišu i ugrožavaju im zdravlje.
    Koalicija udruga očekuje od Ministarstva uspostavu kvalitetnog sustava koji vodi brigu o javnom interesu i zaštiti okoliša. Nužna je temeljita transformacija sustava bazirana na poštivanju prioritetnih koraka u gospodarenju otpadom. To uključuje:
    – odustajanje od koncepta regionalnih centara za miješani otpad, izgradnje spalionica otpada i spaljivanja u cementarama koji je dokazano najskuplji i štetan sustav obrade otpada.
    – kvalitetan sustav mjera koje je nužno ugraditi u novi Plan gospodarenja otpadom:
    o otvaranje centara za ponovnu uporabu,
    o opskrba građana infrastrukturom za odvajanje otpada na kućnom pragu,
    o uvođenje naplate prema stvarno proizvedenoj količini miješanog otpada
    o izgradnja infrastrukture za sortiranje, kompostiranje i recikliranje na lokalnom nivou,
    o kvalitetan Plan sprječavanja nastanka otpada s mjerama poput zabrane besplatnog dijeljenja plastičnih vrećica, uspostave učinkovitog nacionalog sustava doniranja hrane i raznolike edukativne kampanje koje će stimulirati građane na smanjenje količina otpada u nastanku.
    Pozivamo Ministarstvo da uvaži komentare građanki i građana te izradi prijedlog Plana baziran na ovim preporukama. Uz to, da izradi i novu Stratešku studiju utjecaja prijedloga Plana na okoliš koja će argumentirano donositi zaključke. Navedeni dokumenti potom moraju na novo javno savjetovanje i uključivati internetsko savjetovanje te javna izlaganja u većim gradovima Hrvatske, kako bi se zainteresiranoj javnosti što bolje predstavio prijedlog Plana i Strateška studija utjecaja na okoliš.

    Preporuke u prilogu potpisuju:
    1. Zelena akcija
    2. Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce
    3. Zelena Istra
    4. ZEO Nobilis
    5. Franjo Koščec
    6. Eko Pan Karlovac
    7. Udruga za zaštitu prirode i okoliša ZELENI OSIJEK
    8. Brodsko ekološko društvo BED
    9. Udruga BIOM
    10. DOOR
    11. Udruga “Eko-Zadar”
    12. Zelena akcija Mičevec
    13. Centar za zaštitu ptica grabežljivica GRIFON
    14. Ekološka udruga EKO – EKO Komin
    15. EKO UDRUGA KOSINJ
    16. Ekološko društvo Koprivnica
    17. Udruga Baobab
    18. Ekološka udruga Una
    19. Udruga Žmergo
    20. Ekološka udruga Krka Knin
    21. EKO – DRUŠTVO ZELENO ZAGORJE SVETI KRIŽ ZAČRETJE
    22. Ekološko društvo “Žumberak”
    23. Mažuran
    24. Ekološka udruga Pineta
    25. Udruga za ekologiju i kulturu Eia
    26. UDRUGA ZA OČUVANJE KULTURNE I PRIRODNE BAŠTINE STOBREČA EPETIUM
    27. Eko Ombla
    28. Eko Omblići
    29. Zelena akcija Stari Mikanovci
    30. ED Lijepa naša-Zabok
    31. EKOLOŠKO DRUŠTVO EKO OROSLAVJE
    32. Divina Natura
    33. Ekološko turistička udruga Šolte
    34. Udruge Pulentoda, ekološko društvo za inicijativu mladih
    35. Udruga za održivi razvoj UZOR
    36. Dalmatica Viva
    37. Ekološka udruga Izvor
    38. Argonauta
    39. ZELENI DAN
    40. IRRE Institut za ruralni razvoj i ekologiju
    41. EKOTURISTIKO
    42. Lička ekološka akcija LEA
    43. Ekološka udruga Primošten
    44. Sovinjak
    45. Društvo Marjan
    46. Eko breza
    47. EKO-Udruga „Ravni kotari“
    48. Eko Zagreb
    49. Građanska inicijativa Karepovac – drugo lice Splita
    50. Građanska inicijativa Karlovac
    51. Građanska inicijativa Koprivnica kakvu zaslužujemo
    52. Krizni Eko Kaštelanski stožer
    53. Krizni Eko Stožer Marišćina
    54. Krizni Eko stožer Varaždin
    55. Krizni Eko stožer Zagreb
    56. Priroda i društvo
    57. RAST Lećevica
    58. Udruga Okoliš
    59. Udruga za zaštitu okoliša Jakuševec
    60. Udruga za zaštitu okoliša Resnik
    61. Zmajevac
    62. Zvona Zagore

  5. Odgovor Komunalca 19.05.2016. Valja napomenuti da je od 01.01.2016 do 30.04. 2016 na Piskornicu dovezeno preko 20.000 tona otpada. Takodjer valja napomenuti da dozvola koju je dobio Jozinovic predvidja maksimalno odlaganje 137.000 tona otpada godisnje a prema okolisnoj dozvoli ukupno 419.000 tona otpada.

    https://www.facebook.com/638290116271922/photos/a.778254425608823.1073741831.638290116271922/778254428942156/?type=3&theater

    https://www.facebook.com/638290116271922/photos/a.778254425608823.1073741831.638290116271922/778254438942155/?type=3&theater

  6. Da zakljucim. Novi koncept koji promovira ministar Dobrovic podrazumjeva sto vecu reciklazu i sto vise ponovne oporabe i sto manje smeca. S druge strane zbog ekonomskog interesa Piskornica je zamisljena za sto manju reciklazu, a sto vise gomilanje otpada na kojem se ostvaruju velike zarade uz povecani rizik za zdravlje stanovnistva. Prosudite sami koji je koncept bolji.

  7. Sliniša, a da daš malo prostora i drugima, koji nisu tak sveznajući ko ti? Inače, upoznal sam svojedobno jednog Dobrovića kojem nisi mogel reći ni dobar dan bez onog “ispod stola”. Nadam se da nisu baš bliski rod, mada…

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version