7.9 C
Koprivnica
Petak, 29. ožujka 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Objavljen popis top 10 novih vrsta opisanih u 2013. godini
O

Ne propustite

Znanstvenici su objavili listu top 10 vrsta otkrivenih prošle godine. Ovakvi popisi se objavljuju već 7. godinu za redom, a top vrste odabire međunarodni odbor taksonomista. Popis se objavljuje svake godine oko 23. svibnja, na godišnjicu rođenja Carla Linnéa, švedskog botaničara koji je utemeljio moderni sustav znanstvenog nazivlja i klasifikacija.

Konkurencija je bila izuzetno jaka, a posla mnogo. Naime, samo tijekom prošle godine znanstvenici su otkrili i opisali oko 18 000 novih vrsta. Kako bi podigli svijest o bioraznolikosti i važnosti opisivanja novih vrsta Međunarodni institut za istraživanje vrsta svake godine objavljuje popis koji sadrži top 10 vrsta otkrivenih i opisanih prethodne godine. Prošlogodišnji popis možete proučiti na ovom linku.

Olinguito, Bassaricyon neblina (foto: Wikimedia Commons)
Dracaena kaweesakii (foto:  W. Kasempankul / P. Siriponamat)
Tinkerbella nana (foto: John T. Huber)
Zospeum tholussum (foto: A. M. Weigand)

Ove godine se na popisu našla uistinu šarolika skupina, a o nekim vrstama ste već mogli čitati i na našem portalu. Dodatno, jedna od top vrsta je minijaturni puž s prozirnom kućicom koji je pronađen u Lukinoj jami – Trojami u Hrvatskoj!

 

Popis top 10 vrsta

Bassaricyon neblina (Ekvador) – olinguito
Jedini sisavac na popisu je maleni olinguito (fotografija ispod) otkriven u šumama sjevernih Anda u Južnoj Americi. Upoznati ga možete na ovom linku.

Dracaena kaweesakii (Tajland) – Kaweesakijeva dracena
Ova vrsta dracene (fotografija desno) može doseći impresivnih 12 metara visine i promjera krošnje te ima prekrasne izdužene listove s bijelim rubovima. Cvjetovi su boje bijele kave s istaknutim narančastim prašničkim nitima (filamentima). Više o njoj možete pročitati u ovom članku.

Edwardsiella andrillae (Antarktika) – Andrill moruzgva
Ova moruzgva otkrivena je ispod ledenjaka na Antarktici, a nije poznato kako uspijeva živjeti u tako surovim uvjetima. Naime, to je prva vrsta moruzgve otkrivena na takvom staništu. Ime je dobila zato što je otkrivena kroz Antarktički geološki program (Antarctic Geological Drilling Program – ANDRILL).

Liropus minusculus (SAD) – kosturski škamp
Maleni kosturski škamp sakupljen je u spilji na obalama južne Kalifornije. Mužjaci su veliki svega 3,3 milimetra, a zbog svog prozirnog tijela podsjećaju na kostur.

Penicillium vanoranjei (Tunis) – narančasta plijesan
Narančasta plijesan izolirana je iz tla sakupljenog u Tunisu, a imenovana je u čast nizozemske kraljevske obitelji.

Saltuarius eximius (Australija) – listorepi macaklin
Listorepi macaklin otkriven je u kišnim šumama sjeveroistočne Australije, a znanstvenici smatraju kako se vjerojatno radi o vrlo rijetkoj vrsti.

Spiculosiphon oceana (Španjolska, zapadni Mediteran) – ameboidni protist
Ovaj protist otkriven je u podvodnim spiljama uz jugoistočnu obalu Španjolske. Dug je 4 do 5 centimetara, što ga svrstava među prave divove u svijetu protista.

Tersicoccus phoenicis (SAD) – mikrobi iz čiste sobe
Mikrobi iz čiste sobe otkriveni su u prostorijama u kojima se sastavljaju svemirske letjelice. Uzorci ove vrste neovisno su sakupljeni u ustanovama koje imaju istu svrhu, na Floridi i u Francuskoj Gvajani. Radi se o veoma otpornim mikrobima te će svemirski programi morati dobro paziti u budućnosti kako ne bi sa sobom nosili ove mikrobe koji potencijalno mogu kontaminirati planete koje ćemo posjećivati u budućnosti.

Tinkerbella nana (Kostarika) – patuljasta vilinska mušica
Vrsta T. nana (fotografija ispod) je otkrivena kod biološke stanice La Selva u Kostariki. Dužina tijela svih sakupljenih uzoraka je bila manja od 250 μm, a više o ovoj minijaturnoj vrsti možete pročitati na ovom linku.

Zospeum tholussum (Hrvatska) – prozirni spiljski puž
Z. tholussom (naslovna fotografija i fotografija ispod) je maleni i krhak puž sa prekrasno oblikovanom prozirnom kućicom. Tijekom ekspedicije u špiljskom sustavu Lukina jama – Trojama pronađen je samo jedan živi primjerak ove vrste. Životinja je pronađena na nevjerojatnih 980 metara dubine u neimenovanoj komori punoj kamenja i pijeska kroz koju prolazi malena bujica vode. Više o njemu pročitajte na ovom linku.

 izvor: biologija.com.hr (IISE)

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Za zbrinjavanje pacijenata

U županiju stiže helikopter za najhitnije medicinske slučajeve: “Sada smo spremni za nove izazove”

Helikopter hitne medicinske službe od sutra će biti dostupan u Koprivničko-križevačkoj županiji. On će se koristiti u najhitnijim slučajevima, kažu...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×