5.1 C
Koprivnica
Petak, 19. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Crtice iz povijesti

Kako je obranjena Koprivnica u Osmanskim napadima
K

Postoje podaci da su seljaci iz dijelova Križevačke županije naseljeni u južnom Gradišću, na sjeveru Gradišća na području Šopronske i Požunske županije te u istočnoj Štajerskoj, a najvjerojatnije i u Slovačkoj.

Ne propustite

Luka Sekelj, zapovjednik utvrda Koprivnice, Prodavića i Đurđevca je 6. kolovoza 1552. godine pisao da su Osmanlije spalili utvrdicu Gorbonok (između Đurđevca i Virovitice) te su opsjedali Prodavić, «odakle, kao što je iz Đurđevca, veći dio bijednih žitelja pobježe preko Drave. Zbog toga je Koprivničancima i Varaždincima prevladao tolik strah; da ne bi (kod kuće) ostala ni petina njih ako mi ne bi bili ovdje. Odlučili smo braniti grad i utvrdu Koprivnicu ako na njihovu obranu budemo mogli nagovoriti haramije i druge neplaćene ljude, koje smo uzeli pod uvjetom da im dajemo plaću…»

Djelomično je moguće otkriti i gdje su se preseljavali stanovnici iz opustošenih područja. Pri tome je zanimljivo spomenuti naselje Prugovec, kraj Sv. Ivana Zeline, osnovano neposredno prije 1598. godine. Moguće je se radi o preseljenicima iz istočne Podravine jer je tamo u vrijeme ratova s Osmanlijama uništeno i raseljeno istoimeno naselje koje je postojalo u srednjem vijeku.

Na puste posjede doseljavali su se i u drugoj polovici 16. stoljeća novi stanovnici. Npr. Hrvatsko-slavonski je sabor tada tvrdio da koprivnički kapetani raspolažu s mnogo kmetova, iako je Stjepan Patačić u svom izvješću Ugarskoj komori 22. travnja 1614. godine smatrao da je Koprivnica više vojna tvrđava nego grad. Građani su u njoj držali samo dvadesetak kuća. Koprivnički građani su još k tome bili tijekom 16. stoljeća opterećeni plaćanjem desetine u godišnjem iznosu od 40 forinti. Iz nekih naselja kmetovi su 1540-tih godina 16. stoljeća raseljeni po raznim krajevima Ugarske kao i Moravske. Postoje podaci da su seljaci iz dijelova Križevačke županije naseljeni u južnom Gradišću, na sjeveru Gradišća na području Šopronske i Požunske županije te u istočnoj Štajerskoj, a najvjerojatnije i u Slovačkoj.

Depopulacija je imala utjecaj i na dinamiku prirode što se najbolje može vidjeti na primjeru širenja šumskih površina u okolici Koprivnice i pojavi pustoši bez stanovništva. Opustjela odnosno pusta područja (pustoši) su nastajala kao posljedice ruralnog egzoduza i dinamičnih migracijskih gibanja u trenucima vojnopolitičkih, gospodarskih i demografskih zbrka i nereda. Podaci govore da su od osmanskih prodora najteže udarce su pretrpjela seoska društva jer su sela, za razliku od utvrđenih gradova, bila nezaštićena i otvorena za pljačku. Razvojne teškoće seoskih područja bile najpouzdanijim pokazateljima o opsegu opustošenosti. Ako su se u osmanskim ratovima gradovi osvajali nakon duge opsade, velika su seoska područja pustošila i razarala u brzim pohodima te doslovno «mačem i ognjem». Tako je bilo i u okolici Koprivnice.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Fešta

[FOTO/VIDEO] KONCERT ZA PAMĆENJE Jole napunio dvorište Starog grada, Đurđevčani pjevali sve hitove

"Nosi mi se bijela boja", "Tijelo ko remek djelo" samo su neki od hitova popularnog Joleta koji su se...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×