Povijesno društvo predstavilo knjigu i radove o životu u nekadašnjoj Podravini i Koprivnici

Nazočne je pozdravio predsjednik gradskog vijeća Koprivnice Ivan Pal, dok je predsjednica Povijesnog društva Koprivnica Ružica Špoljar najavila znanstveni kolokvij o prvoj podravskoj književnici Mari Matočec koji će se održati u Đurđevcu 1. prosinca.

0
Ustupio: Hrvoje Petrić
- Oglas -

Povijesno društvo Koprivnica u koprivničkoj je gradskoj vijećnici u petak organiziralo predstavljanje knjige uglednog hrvatskog
povjesničara prof dr. sc. Ivice Šute “Gospodarska sloga u Podravini”.

O knjizi je prvi govorio Željko Krušelj predstavivši povijest Koprivnice u 30-im godinama 20. stoljeća, potom je govorio akademik Dragutin Feletar te na kraju recenzenti Željko Holjevac i Hrvoje Petrić. Obratio se i autor knjige Ivica Šute koji je predstavio rezultate istraživanja o gospodarskoj organizaciji seljačkog pokreta od 1935. do 1941. te istaknuo kako je
Gospodarska sloga u Podravini vodila brigu o cijeni stoke i izvozu,
mlijeku, zamjeni žitarica za vino, zbrinjavanju gladne djece,
organiziranju prehrane za gladne krajeve, skupljanja sredstava za
izgradnju društvenih domova, organizirali su zajednička cijepljenja, brinula za osiguranje od tuče i drugih elementarnih nepogoda i slično. U predstavljanju ove knjige suorganizator je bila izdavačka kuća Meridijani.

Nazočne je pozdravio predsjednik gradskog vijeća Koprivnice Ivan Pal, dok je predsjednica Povijesnog društva Koprivnica Ružica Špoljar najavila znanstveni kolokvij o prvoj podravskoj književnici Mari Matočec koji će se održati u Đurđevcu 1. prosinca.

- Oglas -

Slijedilo je predstavljanje zbornika radova s 43. međunarodnog
kulturno-povijesnog simpozija Mogersdof na temu “Povijest tjelesne kulture i sporta u panonskom prostoru u 19. i 20. stoljeća” održanog u Koprivnici od 2. do 5. srpnja 2013. godine.

Ustupio: Hrvoje Petrić

O zborniku su govorili Željko Holjevac, Hrvoje Petrić i Ivica Šute. Spomenimo da je Povijesno društvo Koprivnica uz Društvo za hrvatsku povjesnicu nakladnik zbornika, a bilo je suorganizator
simpozija koji od 1960-tih godina svako ljeto okuplja povjesničare iz austrijskih pokrajina Štajerske i Gradišće, Mađarske, Slovenije i
Hrvatske.

Jedan od autora u zborniku je i akademik Dragutin Feletar koji
je prikazao povijest sporta u sjeverozapadnoj Hrvatskoj. Koprivnica je osim 2013. godine već imala domaćinstvo simpzija Mogersdorf i to 2002. kada se okupilo 150 povjesničarki i povjesničara na temu o crkvi, državi i društvu na panonskom prostoru u 20. stoljeću.

Na kraju je Hrvoje Petrić održao predavanje o Mariji Tereziji i Koprivnici povodom 300. obljetnice njezina rođenja. Istaknuo je dalekosežne posljedice odluka Marije Terezije vezane uz odlazak vojnokrajiške vlasti iz Koprivnice te ukazao na protomodernizacijske procese u gradu te kako se Koprivnica prilagođavala sustavu prosvijećenog apsolutizma. Koprivnica je
tada imala 3841 stanovnika. Petrić je ukazao kako je bitno obilježje koprivničkog gospodarstva predstavljao veliki udio proizvodnje odjeće i obuće (50 posto od svih majstora u Koprivnici je te struke), a ostali su zanati bili ograničeni na potrebe lokalnog područja. Među njima se isticala prehrambena struka (8-10 posto majstora).

Izvan cehovskog obrta javljaju se i neki prerađivački pothvati manufakturnih obilježja, pretežito na temelju lokalnih poljoprivrednih sirovina ili namijenjenim lokalnim potrebama. Osim toga Koprivnica je tada bila i vrlo važno trgovačko središte.

- Oglas -
 
 

NEMA KOMENTARA

  1. Zašto ne istražuju noviju povijest, onu koja je povezana sa sadašnjošću. Jasno, boje se da se ne zamjere nekome. Od ove njihove povijesti, slaba je korist. Od poznavanja novije povijesti (sredina i druga polovica 20. stoljeća) bi itekako moglo biti koristi, ali to nosi svoje rizike za karijeru…

    • Gospodine Neno Prigorec, za istraživnje novije povijesti je potrebno puno
      teškog i mukotrpnog rada, a naročito odricanje nasljeđenih političko-ideoloških
      nazora. Ovi gore navedeni, a posebice Krušelj, nisu, a i nikada će biti spremni
      da promijene svoje nazore.
      Kao što ste naveli, ovakav način bavljenja ‘njihovom’ povijestšću, bez ikakve
      želje za otkrivanjem istine (naročito iz novije povijesti), omogučuje im da imaju
      ugodan uhljebnjivački zivot.

Komentiraj

Unesite svoj komentar!
Ovdje unesite svoje ime

Exit mobile version