14.6 C
Četvrtak, 28. ožujka 2024.
POLUFINALE

Sammirov meki dodir poništio Godin europogodak, Slaven Belupo ostao bez finala Kupa
S

Na Gradskom stadionu Ivan Kušek Apaš odigrana je prva utakmica nakon dva i pol mjeseca dugog prekida do kojega je doveo koronavirus.

Geisterspiel, u prijevodu utakmica duhova, riječ je koja se u kontekstu Bundeslige posljednjih tjedana izgovorila nebrojeno puta. I koja se danas, u sklopu polufinalne utakmice Hrvatskog kupa kojom se nogomet vratio i u našu zemlju, odvila na Gradskom stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici. Prolaz u finale natjecanja, čije im osvajanje može osigurati kvalifikacije za Europsku ligu, tražili su Slaven Belupo Lokomotiva. Prvi put ikad u polufinalu ovoga natjecanja ne igraju Dinamo Hajduk, klubovi koji su osvojili 15, odnosno šest naslova. S druge strane, ovo je sedmo polufinale Farmaceuta koji su dvaput (2007. i 2016.) ujedno gubili finale od Dinama. Lokomotiva je, pak, triput došla na korak do odlučujućeg susreta, a jednom su (2013.) bez Rabuzinova sunca ostali nakon što ih je svladao Hajduk.

Trener Farmaceuta Tomislav Stipić kazao je kako nepoznanica između dviju ekipa nema, shodno čemu je jučer objavio i početnih 11. Na papiru, bila je to postava 3-1-4-2 s Mikulićem, Parackim i Soldom u zadnjoj liniji, a Bačelić-Grgić zauzeo je poziciju zadnjeg veznog. Četvorku ispred desetke Slavena, slijeva nadesno, činili su Goda, Glavčić, Lulić i Bogojević. U samome vrhu nalazio se Krstanović kojemu je ofenzivnu podršku pružao Jeffren. S druge strane, trener Lokomotive Goran Tomić nakon dva i pol mjeseca duge pauze odlučio se na 4-2-3-1 s Markovićem i Karačićem na bekovskim pozicijama te Kolingerom i Mersinajem kao srednjim braničima. Petrak i Cokaj držali su defenzivni dio veznog reda, a ispred njih prijetila je brza trojka – Kastrati, Uzuni i Atiemwen. Tuci se istaknuo kao jedini istureni napadač.

Tomislav Stipić // Foto: Ivan Balija

Dok je Stipić u najavi utakmice rekao kako su posebno radili na mentalnom aspektu, Tomić se našalio kako je njegov sastav naviknut igrati pred gotovo praznim tribinama. Koje, ipak, nisu bile potpuno prazne. Nekolicinu mjesta zauzele su važne osobe nacionalnog nogometa, među kojima su i predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Davor Šuker, izbornik nacionalne vrste i bivši trener Slavena Zlatko Dalić te izbornik mlade reprezentacije i još jedan nekadašnji igrač koprivničkog prvoligaša Ognjen Vukojević. Usto, s obzirom na potrebno pridržavanje propisanih epidemioloških mjera, zaštitne maske činile su jedini dekor tribina Apaša, zamijenivši tako navijačke šalove. Glavni sudac utakmice Ivan Bebek s kapetanima Parackim i Kolingerom odlučio je odabiru stranu, pri čemu je izostao tradicionalni izlazak iz tunela, kao i pozdravljanje igrača.

Bruno Goda, 6. minuta, 1-0!
Bruno Goda // Foto: Ivan Balija

Nismo se imali niti priliku naviknuti se na to da, uz nedostatak navijačkih glasova, čujemo svaki povik Stipića s ruba njegova prostora, svaka “leđa” koja jedan igrač dovikuje drugome ili svaku Tomićevu uputu s druge klupe, a Slaven Belupo već je poveo. I to predivnim pogotkom Brune Gode iz 6. minute. Pronašao je džep između dviju linija gostiju, probio pa s 25 metara uputio udarac koji vratar Grbić nije mogao zaustaviti. Povratak nogometa – u stilu.

Jednako atraktivan mogao je biti i pogodak Lulića. No, u 15. minuti lopta je proletjela pored desne vratnice. Treću ozbiljnu priliku, pet minuta kasnije, nakon povratne lopte imao je Glavčić. S vrha šesnaesterca pucao je iznad gola. Lokomotiva, trećeplasirana momčad HT Prve lige, nije bila na razini koju smo je naviknuti gledati i na kojoj je, uostalom, dvaput uvjerljivo pobijedila Slaven. Jasno, pauza je bila duga, pa će samim time biti potrebno vrijeme za povratak u formu. U takvoj, barem početnoj mirnoj fazi gostiju, strijelac prvog pogotka malo se opustio, nesmotreno vrativši loptu Filipoviću. Srećom, pravovremenim izlaskom i klizećim startom vratar Slavena očistio je situaciju ispred natrčalog Uzunija. S druge napadačke strane, najkreativniji domaćin Jeffren dobivao je loptu na sredini terena, potom u Lokomotivinoj trećini tragajući za rješenjima kojima će kreirati opasnost. Prvi dio, međutim, zaključio je Lulić čiji je udarac s tzv. efeom bježao Grbiću, ali otišao i malo predaleko da bi se stanje na semaforu promijenilo. Bio je to sedmi udarac Slavena naprema dva gostiju na čijoj je strani u prvome dijelu bio posjed, i to, prema podacima SofaScorea, u omjeru 48 : 52. Graf koji prikazuje pritisak određene momčadi istoga izvora bio je dotad na strani Slavena, što se može vidjeti u nastavku.

Sammir ušao, podijelio dvije asistencije i riješio utakmicu.

Žuti karton Gode te dvostruka izmjena kod Lokomotive, u kojoj su umjesto Tucija i Petraka ušli Tolić i Jakić obilježilo je prvih 15-ak minuta nastavka. Potonji je u 59. minuti pao u šesnaestercu Slavena, ali unatoč glasno prosvjedu Lokosa, Bebek nije pokazao na bijelu točku. Ulazak Sammira umjesto Atiemwena u 66. minuti svega dvije minute kasnije pokazat će se kao vrlo važan. Bivši hrvatski reprezentativac laganom je loptom pronašao Čokaja koji je pucao atraktivno, iz voleja. Jak udarac Filipović nije uspio zaustaviti čime je rezultat u 68. izjednačen na 1-1. Valja naglasiti kako je egzekuciju olakšala loša reakcija obrane Slavena koja je potpuno zaboravila na Lokomotivina ofenzivca. Vidljiv pad u igri Stipićeva sastava, usporedimo li s vrlo dobrih prvih 45 minuta, nastavljen je u 74. minuti kada je Uzuni gotovo iskoristio konfuziju domaće obrane.

A potpuni preokret uslijedio je u 79. minuti. Nogometni romantik Sammir drugom asistencijom pokazao je kako unatoč 33 godine i dalje može riješavati utakmice. Ovoga puta malo mu je prostora bilo dovoljno da slabijom lijevom nogom uputi dodavanje u prostor, pronađe Tolića, a ovaj zabije za vodstvo i prolaz u finale. Snimka pogotka pregledavala se u VAR sobi, u kojoj je bio sudac Mario Zebec, ali do promjene odluke, na žalost Slavena, nije došlo. Nije došlo ni do izjednačenja, iako je Mikulić u sudačkoj nadoknadi, koja je iznosila čak sedam minuta, iz dobre pozicije poslao lako savladivu loptu. Točku na i i prolaz u drugo finale Lokomotive pred sami kraj postavio je Uzuni na asistenciju Kastratija koji je na drugoj vratnici pronašao svojeg usamljenog suigrača. Konačni rezultat 1-3, uz bolju igru Slavena u prvome te Lokomotive u drugome dijelu.

Drugi polufinalni par čine Rijeka Osijek. Utakmica je na rasporedu sutra, u nedjelju, u 20.15 sati. Finale Hrvatskog kupa igrat će se 1. kolovoza.

Hrvatski kup, polufinale, 30. svibnja, Gradski stadion Ivan Kušek Apaš Koprivnica:

Slaven Belupo – Lokomotiva 1-3 (1-0)