Povijesni mega spektakl

Sat sve brže otkucava do početka Renesansnog festivala, pogledajte detaljan program i pronađite nešto za sebe

Šlag na tortu je noćni napad na grad, a koprivničke će bedeme zaposjesti kraljevska svita, vile, kmetovi, vitezovi, copernice, gubavci...

13:45h
0
Renesansni festival
foto// Ivan Brkić

Sat sve brže otkucava do povijesnog mega spektakla Renesansnog festivala, još nas samo pet dana dijeli do početka najveće manifestacije ovoga tipa u Hrvatskoj i šire.

Organizatori užurbano rade na pripremi svih sadržaja, a što nas sve očekuje, možete pogledati u novoj, ažuriranoj verziji nikad bogatijeg programa.

Glavna tema ovogodišnjeg festivala je Kopriva i eliksiri, a svoje će proizvode obrtnici prezentirati na najvećem srednjovjekovnom sajmu.

Šlag na tortu je noćni napad na grad, a koprivničke će bedeme zaposjesti kraljevska svita, vile, kmetovi, vitezovi, copernice, gubavci…

Detaljan program proučite u nastavku i potražite nešto za sebe.

Medijski pokrovitelj festivala je vaš portal ePodravina.hr

 

RENESANSNI FESTIVAL KOPRIVNICA

24. – 27. kolovoza 2017.

Top manifestacija Hrvatske

Glavna tema: Kopriva i eliksiri

ČETVRTAK (24. kolovoza)

19,00 – otvorenje manifestacije na Gradskim bedemima (Festung)

(samo koprivničke viteške skupine i obrtnici)

  • postavljanje srednjovjekovnog sajma (domaći obrtnici)
  • viteška interaktivna radionica (gađanje lukom i strijelom)
  • koprivnički mušketiri– vatreni show
  • medeni kutak
  • kopriva i eliksiri – cjelodnevna izložba
  • parfem od koprive
  • praline s koprivom
  • renesansna modna revija

SVAKODNEVNI PROGRAM

PETAK (25. kolovoza) od 15,00 sati

SUBOTA i NEDJELJA (26. – 27. kolovoza) od 10,00 do noćnih sati:

Renesansni vlak – 40% popust

Glavna tema – Kopriva i eliksiri – cjelodnevna izložba

– najveći srednjovjekovni prodajni sajam u ovom dijelu Europe (obrtnici i trgovci,

alkemičari…)
– najbogatija ponuda srednjovjekovnih jela i pića (pečeni vol, vepar, zec, fileki,

Podravkina kraljevska jela, jela i pivo od kopriva, pivo Pan, vino i medovina)
– srednjovjekovna pivarna – Samostansko pivo od koprive
– srednjovjekovno kulinarstvo
– život u srednjovjekovnim viteškim logorima
– izložba divljih i domaćih životinja, nastupi sokolara

– izložba jestivih, nejestivih i otrovnih gljiva
– viteške igre i čarke (borbe i natjecanja vitezova, gađanje lukom i strijelom, prikaz

gađanja samostrelom, buzdovanom, borbe mačevima, helebardama, arkebuzama

i mušketama, pucanje iz topova)
– gađanje opsadnim spravama
– viteške interaktivne radionice (gađanje lukom i strijelom, samostrelima,…)
– nastupi srednjovjekovnih zabavljača – žongleri, dvorske lude, štulaši
– srednjovjekovni ragbi
– srednjovjekovni svirači, bubnjari, trbušne plesačice, …
– srednjovjekovni vrtić – renesansni plesovi, predstava „Kraljevna na listu koprive“ (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)
– srednjovjekovne radionice starih zanata za djecu i odrasle
– srednjovjekovni tabori i nastupi viteških skupina iz Italije, Slovenije, Slovačke,

Češke, Poljske, Njemačke, Austrije, Mađarske, BIH i Hrvatske
– dnevne i noćne opsade Koprivnice
– mistični noćni život u renesansnoj Koprivnici pod mjesečinom i bakljama
– život u selu „gubavaca“
– kmetske igre

– dječje renesansno kraljevstvo – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

Renesansni festival je prva manifestacija bez plastike, a jela i pića bit će posluživana u drvenim i keramičkim posudama. Konzumacija pića bit će moguća samo iz keramičkih krigli koji će se iznajmljivati na info punktovima te ugostiteljskim objektima, a nakon konzumacije moći će se vratiti na iste punktove uz povrat novca. Cijena najma velikog krigla je 25 kn.

25. kolovoza – PETAK

16,00 – kuhanje piva od koprive

16,15 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha

16,45 – Koprivnički mušketiri i haramije

17,00 – Renesansni plesovi (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

17,15 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl

17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

18,00 – Nori Krtica Martin – kazalište Oberon

18,30 – renesansna modna revija

18,45 – Društvo Baron

19,00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycesrkie (Poljska)

20,00 – viteška skupina Markus M (Češka)

20,30 – Walde – orijentalni ples sa sabljama

21,00 – vatreni show Koprivničkih mušketira

Noćni život u viteškim logorima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

15,00 Renesansni ražanj

18,00 – Predstavljanje renesansnih jela od kopriva

26. kolovoza – SUBOTA

ZRINSKI TRG

10,30 – dolazak kralja LUDOVIKA ANŽUVINCA s pratnjom na Zrinski trg

11,00 – dolazak svih domaćih i inozemnih viteških skupina na Zrinski trg

11,30 – svečano postrojavanje Kraljevske svite i vitezova na Zrinskom trgu,

fotografiranje s građanima i posjetiteljima

11,45 – polazak kraljevske povorke prema bedemima

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

12,00 – 18,00 – Natjecanje za naslov Renesansnog kraljevskog kuhara

Međunarodno natjecanje profesionalnih kuhara

KRALJEVSKA POZORNICA

12,00 – dolazak Kraljevske svite na bedeme i početak svečanosti dodjele Povelje

slobodnog kraljevskog grada građanima Koprivnice

  • predstavljanje viteških skupina
  • proglašenje Koprivnice slobodnim kraljevskim gradom
  • darivanje Kralja
  • predstavljanje natjecatelja za titulu kraljevskog kuhara
  • odlazak natjecatelja u renesansnu kuhinju uz pratnju bubnjeva

13,00 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

13,30 – Renesansna priča OŠ Braće Radić

13,40 – Trbušni ples – Društvo „Naša djeca“ Koprivnica

13,50 – Renesansni plesovi (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

14,00 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha

15,00 – plesna skupina Kontea (Konjščina)

15,30 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)

16,00 – predstavljanje kraljevskog stola s jelima od koprive

  • poklon samostanskog piva od koprive

16,20 – Društvo Baron (Slovenija)

16,45 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

17,15 – dostavljanje hrane „gubavcima“

17,30 – nastup dvorske lude Trilja IV

18,00 – viteška skupina Markus M (Češka)

18,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

19,00 – proglašenje Kraljevskog kuhara

19,15 – lov na coprnicu Koprivnjaču

19,30 – OrijentArt – orijentalni ples

VITEŠKA POZORNICA

13,00 – streličarski turnir

14,00 – viteška skupina Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

15,30 – lov na veprića

15,00 – Nova compania Vis Ferri (Italija)

15,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

16,00 – predstavljanje parfema od koprive – postavljanje Guinnessova rekorda u

testiranju parfema

16,30 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

17,00 – Renesansni ragbi – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska);

17,30 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

18,00 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama
  • noćni napad na Grad – gađanje vatrenim kuglama i strelicama, topovima, mušketama, arkebuzama

21,15 koncert Furunkulusa (Njemačka)

  • Gutači vatre – Markus M (Češka)

27. kolovoza – NEDJELJA – FESTUNG

10,00 – početak manifestacije

10,00 – 12,00 kreativne i zabavne igraonice i radionice u Dječjem

renesansnom kraljevstvu i vilinskom carstvu

KRALJEVSKA POZORNICA

13,00 – Mariške – srednjovjekovni napjevi

13,30 – Renesansna priča OŠ Braće Radić

13,45 – Renesansni plesovi (Dječji vrtić Tratinčica – skupina Prsteki)

14,00 – Renesansna lutkarska predstava Koprivasto bundevasta juha

14,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

15,00 – Igralska skupina viteza Gašperja Lambergerja (Slovenija)

15,30 – Copranitz – koprivnički renesansni ansambl

16,00 – Društvo Baron (Slovenija)

16,30 – viteška skupina Markus M (Češka)

17,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

17,30 – viteška skupina Ursus (Slovačka)

18,00 – dostavljanje večere „gubavcima“

18,15 – Renesansni plesovi – grofovija Konjski

18,30 – proglašenje Plemenitaškog kuhara

18,45 – nastup dvorske lude Trilja IV

19,00 – lov na pivsku coprnicu

KUHINJA KRALJEVIH KUHARA

11,00 – Ukrašavanje renesansnog stola

  • Mali renesansni kuhari

14,00 – Natjecanje za naslov Plemenitaškog kuhara

VITEŠKA POZORNICA

11,00 – streličarski turnir

13,00 – Orokeben Hunyadiak (Mađarska)

13,30 – viteška skupina Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

14,00 – Nova compania Vis Ferri (Italija)

14,30 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica (Mađarska)

15,00 – lov na veprića

15,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

16,00 – glazbeni sastav Holloenek Hungarica

16,30 – Dragon order of Knighthood of Siklos (Mađarska)

17,00 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

17,30 – viteška skupina Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

18,00 – Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

18,30 – konjički turnir vitezova Hector (Slovačka)

19,00 – Walde – orijentalni ples sa sabljama

19,30 – koncert Furunkulusa (Njemačka)

Večernji sati

  • osvjetljavanje bedema žaračima i bakljama

21,00 koncert Furunkulusa (Njemačka)

  • vatreni show (Koprivnički mušketiri)

Sudionici:

Viteške skupine iz Hrvatske:

Vitezovi Zelingradski (Sv. Ivan Zelina)

Red vitezova Ružice grada (Orahovica)

Kliški uskoci (Klis)

Vitezovi Vranski (Pakoštane)

Šibenska gradska straža (Šibenik)

Ordo Sancti Viti (Rijeka)

Udruga Sv. Juraj (Đurđevac)

Streličarski klub „Primitivni luk i strijela“

Trakošćanski streličari (Koprivnica)

Streličarski klub Koprivnica

Koprivnički mušketiri i haramije (Koprivnica)

Corvus Capronca (Koprivnica)

Viteške skupine i ostali izvođači iz inozemstva:

Burghausen Herzogstadtverein (Njemačka)

Furunkulus (Njemačka)

Aramis (Slovačka)

Manufaktura mojster Janez (Slovenija)

Nova compania Vis Ferri (Italija)

Igralska skupina viteza Gašperja Lambergarja (Slovenija)

Markus M (Češka)

Društvo Baron (Slovenija)

Blout zi bluoda (Austrija)

Hector (Slovačka)

Sokoliari Sv. Bavona (Slovačka)

Opolskie Bractwo Rycerskie (Poljska)

Ursus (Slovačka)

Varuhi kladiva (Slovenija)

Dragon order of knighthood of Siklos (Mađarska)

Order of the Star (Mađarska)

Holloenek Hungarica (Mađarska)

Društvo Cesarsko-Kraljevi (Slovenija)

Zsongvolgyi Cornailles (Mađarska)

Amici Historiae (Austrija)

Bohemian Beauty (Engleska)

Orokeben Hunyadiak (Mađarska)

Viteški red Hercega Stjepana Kosače (BIH)

BT. Hunting (Mađarska)

Vividi Hedera (Slovenija)

Napomena:

Organizator pridržava pravo izmjene i dopune programa.

Mostarina 5 kn (petak) i 10 kn (subota i nedjelja)

Naplata parkinga: petak 5 kn, subota i nedjelja – 10 kn dnevna karta

Kretanje i zadržavanje na mjestu održavanja manifestacije na vlastitu odgovornost.

čitam...