14.1 C
HT PRVA LIGA

Slaven Belupo poput rutinera savladao Varaždin, Glavčić divnim slobodnjakom opet ukrao pozornost

Glavni sudac utakmice bio je Ivan Bebek. Njegovi pomoćnici bili su Bojan Zobenica, Robi Kezele i Tomislav Bionda. U VAR sobi nalazio se Marin Vidulin, dok je AVAR ulogu obnašao Igor Krmar. Delegat susreta bio je Marko Ilijašev, a kontrolor Alojzije Šupraha.

Situacija se odjednom zakomplicirala. Trenutak ranije, činilo se kako je Slaven Belupo u mirnoj sredini ljestvice, ne na zemlji, već bliže nebu, gornjoj polovici. No, onda je Istra 1961 zabila ona dva jedanaesterca i ostavila Farmaceute na 17 bodova, svega pet više od posljednje Lokomotive. Inače, Hrvatski nogometni savez izašao je s priopćenjem u kojemu stoji kako je glavni sudac utakmice Istre i Slavena, a riječ je o Igoru Pajaču, suspendiran, o čemu više možete pročitati ovdje.

U takvom siječanjskom raspletu, današnji ogled s Varaždinom na Gradskom stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici, u sklopu 18. kola HT Prve lige, dobio je posebno važnu notu. Usto, riječ je o susjednom, kaže se derbiju sjeverne Hrvatske.

Trener Tomislav Stipić u Puli nije mogao računati na kapetana Parackog te prekaljenog napadača Krstanovića. Obojica su danas dobila svoja mjesta u startnoj postavi, kao i Božić i Prce u zadnjoj liniji, Goda i Bogojević na lijevoj te desnoj strani, Mlinar, Glavčić i Lulić u sredini, pa i Knöll naprijed. Na vratima je, dakako, bio Filipović.

Kolega s druge klupe, Zoran Kastel, koji je prije šest dana uzeo bodove Rijeci, odlučio je od prve minute na teren poslati vratara Horkaša, Pellumbija i Stolnika na stoperskim mjestima, Uratu na lijevome, a Tkalčića na desnome boku. Sredinu terena zauzeo je Senić, a uz njega bili su Đurasek i Postonjski. Ofenzivniji trojac činili su Petković i Posavec ispred kojih je bio Obregon.

Glavni sudac utakmice bio je Ivan Bebek (Rijeka). Njegovi pomoćnici bili su Bojan Zobenica (Velika Gorica), Robi Kezele (Rijeka) i Tomislav Bionda (Zaprešić). U VAR sobi nalazio se Marin Vidulin (Kanfanar), dok je AVAR ulogu obnašao Igor Krmar (Zagreb). Delegat susreta bio je Marko Ilijašev (Beli Manastir), a kontrolor Alojzije Šupraha (Zadar).

Glavčićev divan pogodak i hladna realizacija Knölla.

Prvu ozbiljniju priliku vidjeli smo u sedmoj minuti kada se Bogojević s desne strane sjurio u sredinu. Ciljao je Horkašev desni kut, no vratar Varaždinaca dobro je reagirao, odbivši loptu u korner.

Nemanja Glavčić // Foto: Ivan Brkić

Bila je to samo najava trenutka iz 15. minute kada je Glavčić, koji uporno, iz utakmice u utakmicu, skreće pozornost na sebe, postigao predivan pogodak. Stolnik je napravio neobičan i nepotreban prekršaj pokušavajući spriječiti trk Krstanovića, a sudac Bebek odlučio dosuditi prekršaj. Loptu je na dvadesetak metara uzeo Glavčić, prebacio živi zid i od grede zabio za 1-0. Podsjetimo, srpski veznjak bio je strijelac i protekli vikend. Točnije, četvrti se put upisao u listu strijelaca, s time da je ostvario i jednak broj asistencija.

Božić je sa stoperske pozicije lijepo otvarao igru, pokretao napade Farmaceuta, što Stipić i traži – kako od njega, tako i od Parackog. U jednoj se takvoj situaciji našao u sudačkoj nadoknadi prvoga dijela. Duboko u suparničkoj polovici, Božić je primio loptu, uočio Knölla, razbio varaždinske linije dubinskom loptom, a njemački ofenzivac poentirao za 2-0 pored nemoćnog Horkaša.

Zasluženo vodstvo domaćih koji su apsolutno dominirali nad gostima.

Slabije drugo poluvrijeme i mirno privođenje utakmice kraju.

Varaždinci su krajem prvoga poluvremena i početkom drugoga dvaput zaprijetili preko Obregona koji je ostao nečuvan ispred Filipovićevih vratiju, no ubačaje svojih suigrača nije uspio pretvoriti u pogotke, čak ni prave prilike.

Nije u nastavku bilo osobito zanimljivo. Stipić je spustio linije, prepustio loptu Kastelovim igračima koji su tek ponekad uspijevali ozbiljnije doći u napad i tražio priliku iz kontre i polukontre.

U nedostatku udaraca prema vratima, valja spomenuti 70. minutu u kojoj je naoko običan ubačaj iz kornera, a bilo ih je poprilično puno tijekom utakmice, njih 19, pregledavala VAR soba. Činilo se, valjda, kako je netko od gostiju igrao rukom, no Bebekovi kolege odlučili su kako nema materijala za najstrožu kaznu.

Najbliže smanjenju vodstva Varaždin je bio u 82. minuti. Kada se već činilo da je Filipović relativno rutinski zaustavio udarac gostiju pristigao izvan kaznenog udarca, lopta je završila pred samom crtom, izvan njegove kontrole. Pokušavajući je izbiti, jedinica Slavena s poda je nogom udarila loptu koja je, pak, pogodila Glavinu i, srećom po domaćine, otkotrljala se pokraj vratnice.

Minutu kasnije, udarac je testirao Postonjski. Odapeo je snažno, no ne i dovoljno precizno. Semafor je tada, a i nakon posljednjeg sučeva zvižduka, pokazivao rezultat 2-0.

Današnjom, ukupno petom ovosezonskom pobjedom – uz koju imaju i pet neriješenih rezultata te sedam poraza – Slaven je stigao na 20 bodova, privremeno na petome mjesto preskočivši splitski Hajduk koji ima utakmicu manje.

S druge strane, Varaždin je osmi s 15 bodova.

HT Prva liga, 18. kolo, petak 29. siječnja, 18 sati, Gradski stadion Ivan Kušek Apaš Koprivnica:

Slaven Belupo – Varaždin 2-0 (2-0)