8.2 C
HT PRVA LIGA

Slaven Belupo u par minuta prosuo odličnu igru, Rijeka preokrenula i stavila Stipićeve igrače u tešku poziciju

Glavni sudac današnje utakmice, zanimljivo, kao i u petak - kada su po teškim uvjetima na Rujevici remizirali 1-1 - bio je Tihomir Pejin.

Varaždin je 29. siječnja bio posljednji klub kojega je Slaven Belupo savladao na Gradskom stadionu Ivan Kušek Apaš. Niz bez pobjede na vlastitome travnjaku otvoren je protiv Gorice (0-1), nastavljen sa Šibenikom (2-2) te zaključen ogledom s Lokomotivom (0-0). Premda situacija nije loša kao ona Rijeke – današnjeg protivnika u sklopu zaostalog, 16. kola HT Prve lige – polako bi bilo vrijeme da momčad trenera Tomislava Stipića obrani svoje dvorište, posebice što su Šibenčani i Lokosi upravo ekipe protiv kojih bi prvenstveno trebali uzeti bodove.

U istome je periodu, kao gostujući sastav, Rijeka pobijedila Lokomotivu (2-3), izgubila od Osijeka (2-0) i Dinama (2-0). Glavni sudac današnje utakmice, zanimljivo, kao i u petak – kada su po teškim uvjetima na Rujevici remizirali 1-1 – bio je Tihomir Pejin. Uloge pomoćnika odradili su Nikola Kečkiš, Goran Loparac i Zdenko Lovrić. U VAR sobi smjestili su se Igor Pajač kao glavni i Marjan Tomas kao asistent.

Stipić je u prvih 11 uvrstio Filipovića, Parackog, Božića i Godu u zadnjoj liniji. Na poziciji zadnjeg veznog startao je van Bruggen, lijevo je bio Gamarra, a desno Bosec. U sredini, nešto ofenzivnije, nalazili su se Glavčić i Lulić, a u napadu Knöll i Iličić.

U redovima Rijeke krenuo je vratar Nevistić, stoperske pozicije okupirali su Galović i Capan, pored njih bili su Vukičević i Tomečak, u veznome redu Čerin, Mudražija, Capan i Murić, dok je glavni zadatak Andrijaševića i Drmića bio postići pogodak.

Odlično poluvrijeme Slavena i pogodak Glavčića.

Prvu priliku imao je Knöll već na samome startu. Pucao je glavom direktno u Nevistića nakon ubačaja Glavčića, što je gostujući vratar zaustavio, ostavivši njemačkog ofenzivca bez šestoga pogotka ove sezone.

Bila je to, pokazalo se, najava vrlo dobrog i opasnog domaćina. Dok se Rijeka mučila s izlaskom iz prve trećine – pod većim ili manjim pritiskom – te šest puta pucala, ali nijednom unutar vratnica, Slaven je imao pet pokušaja, s time da je na sve lopte morao reagirati Nevistić. Neuspješan je u tome gostujući vratar, međutim, bio u 23. minuti kada je odmjereni Bosecov ubačaj s desne strane lijepo ispratio Glavčić. Ubacio se iz drugoga plana iza Čerina te zakucao u prvi kut za 1-0 Slavena. Bio je to peti pogodak bivšeg igrača Partizana kojim je dodatno učvrstio status najboljeg igrača svoje momčadi.

Tomečakovo pogrešno dodavanje Lulić je presjekao, kao i nekolicinu drugih dodavanja riječkih igrača, povukao i pucao s ruba kaznenog prostora. Nevistić je dobro reagirao, no nedostatak koncentracije njegovih suigrača izazvao je frustracije inače vratara Dinama koji je ostao na posudbi u Rijeci.

Rezultat se do kraja prvoga dijela nije mijenjao. Stipić je itekako mogao biti zadovoljan viđenim. Tomić, s druge strane, baš i ne.

Preokret i dolazak u tešku, tešku poziciju.

Kako prvo, tako je i drugo poluvrijeme otvoreno pokušajem Knolla. Goda je Muriću oduzeo posjed u trenutku u kojem je defenzivna postavka Rijeke bila poprilično ranjiva. Povukao je loptu Slavenov napadač, priključili su mu se suigrači, bili čak i dobro pozicionirani na drugoj vratnici. Knoll je sam pokušao dovršiti akciju, na što je spreman bio Nevistić. Gotov 20 sljedećih minuta nije bilo veće prilike. Sve dok prekaljeni Drmić, povremeni švicarski reprezentativac, inače pod ugovor s engleskim Norwichem, nije oplodio riječki pritisak. Zabio ga je, pak, na individualnu kvalitetu. Prošao je po lijevoj strani, vagnuo Boseca i savršeno i neobranjivo pogodio suprotnu stranu Filipovićevih vratiju. 1-1 u 68. minuti.

Ono što je činila Rijeka u prvome dijelu, dogodilo se Slavenu u 74. minuti. Puno igrača plavih ostalo je na suparničkoj polovici. Izgubljenu loptu na sredini terena gosti su proslijedili do napadačke trojke koja je napadala dvojicu Slavenaša. Na desnoj strani otvorilo se dosta prostora za Menala pa je bivši Farmaceut primio loptu od Andrijaševića te u ogledu jedan na jedan s Filipovićem zabio za potpuni preokret.

Crna rupa u igri nastavila se do 79. minute. Stipićevi igrači više nisu uspijevali opasno izaći na tuđu polovicu. Ubacio je Stipić i Delića, Julardžiju, Liklina i Bogojevića, ali ni to nije pomoglo. Posebno ne nakon što je Galović u 81. minuti, usamljen na crti peterca, skočio poslije ubačaja iz kuta i po treći put natjerao Slaven da prekorači gol liniju kako bi izvadio loptu iz mreže.

U 12 minuta palo je u vodu sat vremena vrlo dobre predstave domaćih koju su anulirali individualna kvaliteta Drmića pa i dobro pogođene izmjene Tomića kojima je probudio svoj sastav i prekinuo dugi post bez pobjede.

Slavenu, pak, u subotu predstoji teška utakmica protiv Istre 1961, i to Istre koja je u vrlo dobroj formi, a koja ima 23 boda kao i Farmaceuti. Posljednja na tablici je Lokomotiva s 20 bodova, dok Varaždin ima 22.

HT Prva liga, 16. kolo (zaostalo), srijeda 17. ožujka, 17 sati, Gradski stadion Ivan Kušek Apaš:

Slaven Belupo – Rijeka 1-3 (1-0)