3.8 C
Utorak, 19. ožujka 2024.
OSMINA FINALA

FOTO Slaven Belupo u sudačkoj nadoknadi primio pogodak, pa prošao Šibenik na penale, Kocijan dobio crveni

Ime glavnog suca utakmice glasilo je Tihomir Pejin, a njegovih pomoćnika Ivan Janić i Nikola Kečkiš.

Četverokružni sustav Prve HNL ostavlja malo prostora trenerima u pripremi iznenađenja za suparnike. Jednostavno, toliko puta igraju jedni protiv drugih da je manje-više sve poznato. Kada tome dodate i utakmice Hrvatskoga kupa, opcije se dodatno sužavaju. A u situaciji kada igrate u petak pa za par dana opet, s istim suparnikom na istome terenu, postavlja se pitanje što je više moguće napraviti, a da momčad s druge strane na to nije računala?

Pitali su se to, možemo pretpostaviti, i Mario Rosas te Zoran Zekić, treneri Šibenika i Slaven Belupa koji su večeras na Šubićevac izveli svoje pulene s nadom kako će proći osminu te izboriti četvrtfinale kupa.

Zekić je ispunio obećanje, da tako kažemo. Najavio je kako će izmiješati sastav, više no što to inače čini, i to je napravio. Čović je, doduše, opet bio među vratnicama. Goda, nominalno lijevi bek, danas je bio stoper koji je par činio s van Bruggenom. Utin se našao na lijevome boku, a polivalentni Kvržić desnome. U sredini, uz Glavčića, smjestili su se domaći dečki Kocijan i Mlinarić, a naprijed prijetili Hadžić i Zapata te Brković. Zanimljivo, kapetansku traku oko ruke nosio je 20-godišnji Brković, dok je Utin ostvario prvi start, nakon što je jedinih deset minuta u dresu Slavena, otkako je stigao 1. rujna, odradio u porazu protiv Rijeke.

Španjolski strateg također je uveo nova imena. Prvih 11 činili su vratar Đaković, stoperi Grdić i Perić te bekovi Mina na lijevoj strani i Benić na desnoj. Dvojac srednjih veznih bili su kapetan Ćurić i Attys ispred kojih je bio Bedoya. Na lijevu stranu postavio je Torresa, na desnu A. Jakoliša, a u vrhu M. Jakoliša. Tako je barem glasila inicijalna postava, s obzirom na to da su ubrzo M. Jakoliš i Torres zamijenili pozicije.

0-0 ili ništa – ništa

Dvama solidnim pokušajima otvorili su utakmicu Farmaceuti, ali Hadžić je promašio cijela vrata, a Zapata nedovoljno opasno opalio izvan kaznenog prostora nakon pogreške šibenske obrane.

Dobrih pola sata Slaven je imao terensku inicijativu koja, međutim, nije rezultirala stopostotnim prilikama. Šibenčani nisu, pak, napravili ništa, sve tamo do 33. minute kada je Bedoya uputio prvi, neopasan udarac. Par trenutaka kasnije, znatno opasniji bio je M. Jakoliš, ali je Čović na razini zadatka.

Uz Attysov klizeći pokušaj nakon ubačaja Ćurića, kao i ozljedu Kvržića kojega je zamijenio Bogojević, u ovih par redova zbijeno je sve relevantno što se dogodilo u prvih 45 minuta.

Krstanović, 0:1

Nije se tempo osobito podigao ni u uvodnome dijelu drugog poluvremena, čemu svjedoči tek udarac Brkovića iz slobodnog udarca u 57. minuti. Otada nadalje, gledali smo znatno drugačiju utakmicu.

Izgledan je, za početak, bio ubačaj Mine. Loptu ostavljenu od strane M. Jakoliša ubacio je u kazneni prostor. Ondje se nalazio Torres. Zahvatio ju je Kolumbijac glavom, pogodio okvir, ali preblizu koprivničkom čuvaru mreže.

Niz pokušaja nastavio je Hadžić pogodivši vratnicu iz teškoga kuta, do čega je dovela pogrešna predaja lopte Šibenčana k vrataru Đakoviću. Bosanskohercegovački nogometaš bio je brži. Trknuo je loptu u stranu, s time da mu je čak i previše pobjegla, zbog čega nije uspio pogoditi nebranjenu mrežu.

U 60. minuti tri promjene napravio je Rosas. Umjesto Torresa, A. Jakoliša i Bedoye ušli su Marin, Batarelo i Lopez. Potonji je u jednome trenutku pokušao atraktivnim škaricama zaprijetiti Čoviću. Opet, lopta je išla direktno po sredini.

Zekić je odgovorio susjednoj klupi, podebljavši ulog time što je odjednom u igru ubacio četvoricu igrača. Hadžić, Glavčić, Mlinarić i Brković mogli su ranije pod tuš. A svoje dresove, s druge strane, uprljali su Laušić, Caimacov, Bosec i Krstanović.

I, kada nitko drugi ne može, može jedan od najboljih strijelaca HNL-ikad. Ništa nije spriječilo Krstanovića u tome da prvo izbori kazneni udarac – pokušao je zaobići Đakovića, a on ga srušio – a zatim i zabije. Od 68. minute Farmaceuti su imali 0-1.

Rijetko smo, i kratko, mogli ove sezone rezultatsku prednost gledati na strani Slavena. Gotovo je vrlo kratko prednost trajala i danas. Srećom po goste, M. Jakoliš odlučio se atraktivno pokušati prebaciti Čovića. Neuspješno.

U 76. minuti situaciju svojoj momčadi otežao je Kocijan. Prvi mu je žuti karton Pejin pokazao u prvome dijelu zahvaljujući povlačenju Ćurića. Drugi je stigao nakon neregularnog zaustavljanja Attysa. Bivši igrač Tehničara iz Cvetkovca, igrajući na odgovornoj poziciji središnjeg veznog, dobio je isključujući crveni karton.

Neovisno o tome, prvu iduću priliku iskreirali su gosti. Konkretnije, Laušić je odlično ubacio loptu, na drugoj se vratnici opet ukazao Krstanović, ali popularni Krle, ili Popo, sada izašao kao poraženi iz ogleda s Đakovićem koji je intervencijom održao kakvu-takvu nadu Šibenčana.

Bizarna situacija, a pomislili smo kako će Zekić uknjižiti prvu pravu pobjedu, dogodila se u 91. minuti. Prijetio je domaćin, ponajprije raspoloženi i svježi Marin, ali činilo se kako ćemo istekom regularnog vremena gledati Farmaceute kako slave, konačno. U naoko običnome skoku van Bruggen je samoga sebe, u pokušaju da glavom izbije loptu iz šesnaesterca, pogodio u ruku.

Pejin nije dvojio. Pokazao je na bijelu točku. Loptu je zgrabio kapetan Ćurić, lansiravši je po sredini vratiju dok je Čović odabrao lijevi donji kut.

Jedini prvoligaški par osmine finala kupa tako je odradio i produžetke.

Pobjeda nakon udaraca s bijele točke

Očekivano, uz igrača više, Šibenik je preuzeo konce te se igra ponajprije odvijala na Slavenovoj polovici. Pokušavali su, recimo, Marin, Cvetković, pa i Delić, ubačeni i inače bivši igrač Slavena. Sve je ostalo na pokušaju. Rezultat je nakon 120 minuta bio 1:1. Oba pogotka postignuta su s bijele točke. Pristupilo se, potom, udarcima s bijele točke.

Glede Slavena, pucali su Krstanović, Bogojević, Laušić, Goda i Marina. S obzirom na to da su zabili svi, a da je kod Šibenčana promašio Batarelo, odnosno Čović mu je obranio, Slaven Belupo je uz nevjerojatnu dramu pobijedio i prošao u četvrtfinale kupa.

Vjerujemo kako je cijeloj momčadi, a ponajviše Zekiću, pao kamen sa srca, iako pobjeda opet nije upisana u redovnih 90 minuta.

Sljedeća utakmica donosi Hajduk na Gradski stadion Ivan Kušek Apaš u sklopu novoga kola Prve HNL.

Nedaleko Virja

FOTO/VIDEO Ima ozlijeđenih u stravičnom sudaru, BMW neprepoznatljiv, kamion se zabio u obiteljsku kuću

Naš fotoreporter je na mjestu teške prometne nesreće koja se dogodila jutros u Šemovcima. Kako doznajemo, došlo je do...