19 C
Home Fotogalerije FOTO Slaven nakon velike borbe ipak ostao prekratak i Kup prepustio Dinamu

FOTO Slaven nakon velike borbe ipak ostao prekratak i Kup prepustio Dinamu

0
Muzafer Ejupi // Foto: Ivan Brkić

Dinamo je pogotcima Pjace i Roga stigao do svog 14. trofeja Kupa, dok je Slaven Belupo i drugi puta, u isto toliko pokušaja, ostao zamalo prekratak. U oba navrata bolji su bili Zagrepčani. Za Koprivničance, na asistenciju Delića, pogodio je Ejupi.

Nogometaši Slavena Belupa s 2:1 poraženi su od zagrebačkog Dinama u današnjem finalu Hrvatskog nogometnog kupa.

Dinamo i Slaven Belupo susreli su se u 25. finalu Hrvatskog nogometnog kupa. Najuspješnija momčad u ovome natjecanju s 13 naslova upravo je Dinamo, dok su Rabuzinovo sunce šest puta podizali igrači Hajduka, a tri puta manje Riječani. Po jednom je trofej otišao Osijeku i Interu, odnosno tadašnjem Inkeru.

Bilo je to drugo finale Slavena Belupa u klupskoj povijesti, a prvo, 2007. godine, također su igrali protiv zagrebačke momčadi. Finale se tada igralo na dvije utakmice, a uspješniji su bili Dinamovci. Prvi susret u Zagrebu završio je s minimalnih 1:0 za domaćine, dok su u Koprivnici obje momčadi postigle jedan pogodak. Mumlekov pogodak iz 68. minute u 89. poništio je Schildenfeld.

Koprivničanci su natjecanje započeli rutinskim pobjedama protiv Tehničara iz Cvetkovca i Šibenika, dok su četvrtfinale protiv Osijeka prošli nakon jedanaesteraca. Pravo uzbuđenje uslijedilo je u poluzavršnici protiv snažne Rijeke. Nakon riječkih 1:2, Koprivnica je stvorila pobjedničku atmosferu kakvu su Slavenaši igrom i zaslužili. Ejupi, Ozobić i Pokrivač kreirali su veliku pobjedu od 3:0, poslavši klub iz Podravine u Osijek.

Dinamov put do finala bio je stopostotan. Redom su padali Oštrc, Mladost iz Ždralova i Inter, a s 2:0 i 4:0 u polufinalu stradao je splitski Hajduk.

Susret u kišovitom Osijeku Dinamo je, zahvaljujući većem koeficijentu, započeo kao domaćin, no glasovna prevlast koprivničkih navijača na tribinama ostavljala je dojam suprotnog.

Kao domaćini, Zagrepčani su odabrali svoju prepoznatljivu, plavu, boju dresova, dok su Slavenaši istrčali u novoj garnituri gostujućih, bijelih, dresova.

Početno ispitivanje snaga odužilo se sve do 19. minute kada Čorić upućuje prvi udarac na utakmici. Lopta je išla ravno u Slavenova vratara Rozmana koji je bez problema zaustavlja.

Zagrepčani su tada preuzeli inicijativu igre, a samo četiri minute nakon prvog pokušaja ponovno i zaprijetili. Nakon akcije Schildenfelda i Soudanija, Matel je loptu poslao pored gola.

Laganu terensku prevlast Dinamo je okrunio u 31. minuti. Minutu prije Pjaca je sjajno proigrao Soudanija koji se nečuvan sjurio u kazneni prostor Koprivničanaca. Klizećim startom srušio ga je natrčali Edson, a sudac Vučemilović-Šimunović bez razmišljanja pokazao je na bijelu točku. Kazneni udarac izveo je Pjaca, a iako je Rozman pogodio stranu i dirao loptu, semafor jer pokazivao 1:0.

Prvi, i jedini, udarac u prvome poluvremenu Farmaceuti su prema Dinamovu golu uputili tek u 35. minuti, kada je, nakon udarca iz kuta, odbijenu loptu Purić poslao pored gola.

Početak nastavka igre obilježilo je lagano buđenje Slavenovih igrača, no lopta je i dalje obitavala uglavnom na sredini terena.

Brojni koprivnički navijači stali su na noge u 61. minuti. Nakon Dinamova ubačaja iz slobodnog udarca u kazneni prostor Slavena, Koprivničanci su bez problema izbili loptu i krenuli u silovitu kontru. Lijevom stranom igrališta sjurio se kapetan Slavena Delić i sjajnim ubačajem na drugoj vratnici pronašao usamljenog Ejupija. Najbolji strijelac Slavena Belupa sigurno je pogodio donji kut Ježinina gola i poravnao rezultat.

Nedugo nakon Slavenova pogotka trener Dinama Zoran Mamić u igru je poslao napadače Fernandesa i Hodžića, no pogodak za vodstvo postigao je igrač koji se od početka susreta nalazio na poziciji lažnog napadača.

U 77. minuti Rog je udarcem s nekih 25 metara iznenadio Rozmana i vratio vodstvo Zagrepčanima. Lopta je pala ispred Slavenova vratara koji se loše postavio i dopustio ponovno slavlje Dinamu.

Nažalost Koprivničanaca, do kraja utakmice rezultat se nije mijenjao, a posljednju priliku u 92. je minuti preko gola zapucao Štiglec.

Nakon velike borbe Slavenaši su ipak ostali prekratki, a dojam je da se moglo i više. Presudile su nespretnosti Edsona i Rozmana, što je bilo previše za sjajnu akciju kod jedinog koprivničkog pogotka.

Koprivničanci su se na kraju morali zadovoljiti srebrnim medaljama.

HRVATSKI NOGOMETNI KUP – FINALE:

DINAMO – SLAVEN BELUPO (1:0) 2:1

OSIJEK – Stadion Gradski vrt. Gledatelja oko 2000.

Sudac: Ante Vučemilović-Šimunović (Osijek). Pomoćnici: Dalibor Conjar (Osijek) i Hrvoje Barišić (Osijek). Četvrti sudac: Goran Pataki (Đakovo).

DINAMO (4-3-3): Ježina – Matel, Sigali, Schildenfeld, Sosa – Antolić, Machado (od 72. Hodžić), Čorić (od 88. Henriquez) – Soudani (od 72. Fernandes), Rog, Pjaca. TRENER: Zoran Mamić.

SLAVEN BELUPO (4-2-3-1): Rozman – Purić, Musa, Edson, Štiglec – Christensen, Jambor, Pokrivač – Ozobić, Ejupi, Delić (od 69. Križman). TRENER: Željko Kopić.

STRIJELCI: 1:0 Pjaca – 11m (31′), 1:1 Ejupi (61′), 2:1 Rog (77′)

ŽUTI KARTONI: Edson (30′), Sosa (55′), Machado (65′), Ozobić (75′), Rog (78′)