6.5 C
Četvrtak, 18. travnja 2024.
peto kolo prve hnl

Slavenaši šaptom pali u Splitu upisavši prvi gostujući poraz u sezoni

Nakon što su na Maksimiru uzeli sva tri, a u Gradskom vrtu jedan bod, nogometaši Slavena Belupa večeras su u Splitu doživjeli prvi gostujući poraz u aktualnoj sezoni. U sklopu petog kola Prve HNL Hajduk je bio bolji i u konačnici zasluženo slavio 2:0. Pogotke su zabili Sahiti i Livaja, no krenimo redom.

Trener Dean Klafurić ponovno je iznenadio taktičkim zamislima, i to ne samo trenera Hajduka Jensa Gustafssona, već i sve navijače Slavena Belupa. Primjerice, na klupi je ostavio Parackog, Soldo je krenuo od prve minute, a Goda se odmah zalijepio za Livaju, točnije, igrao je “flastera” na njemu, napustivši tako svoju standardnu poziciju lijevog braniča.

Unatoč tome, upravo je Livaja imao prvu ozbiljniju priliku na utakmici. Bilo je to u devetoj minuti, kada je najbolji igrač Hajduka opalio s ruba 16 metara, no lopta je otišla nekoliko centimetara od desne vratnice Ivana Čovića.

Posavec vršcima prstiju spriječio sjajan pogodak Glavčića

Međutim, još boljom akcijom uzvratili su Slavenaši samo dvije minute kasnije. Krstanović je stigao i primirio jednu dugu loptu Božića, odigrao povratnu prema Bogojeviću, koji s desetak metara promašuje iz vrlo dobre pozicije. Njegov prizemni udarac završio je malo pored vratnice Posavca i bila je to dotad najbolja prilika na utakmici.

Vrijedilo je to sve do 25. minute, kada je na scenu stupio Glavčić. Savršenom preciznošću izveo je slobodan udarac s otprilike 25 metara i kada smo već svi vidjeli loptu u gol, pojavio se vratar Hajduka i vršcima prstiju izbacio je u korner. Šteta! Bio bi to jedan od ljepših pogodaka u ovih pet uvodnih kola Prve HNL.

Sahiti se prošetao terenom i pogodio za vodstvo Hajduka

U tim trenucima Koprivničanci su primirili Splićane, zatvorili sve prilaze golu i bili ravnopravan protivnik, no sve to palo je u vodu u 35. minuti, kada je Hajduk poveo 1:0. Emir Sahiti je primio loptu na 50-ak metara od gola Slavena, jurnuo prema naprijed, prošetao se kroz gostujuću obranu i neometano pogodio mrežu s ruba peterca.

Do kraja prvog poluvremena, prilično teškog i tvrdog, vidjeli smo još jednu polupriliku mladog Zvonareka, no njegov udarac završio je visoko iznad grede Posavca. Možemo reći da je Hajduk u tom prvom dijelu bio bolji za taj jedan pogodak, imao je više loptu u nogama i raspoloženog Sahitija, koji je iskoristio nepažnju kompletnog veznog i obrambenog reda Slavena Belupa.

Na poluvremenu je Klafurić u svlačionici ostavio Boseca, umjesto njega u igru poslao Monjca, što je bio očiti znak za nešto ofenzivniju igru, no svi planovi pali su mu u vodu tek što se krenulo s centra. Točnije u 48. minuti, kada je na semaforu pisalo 2:0.

Livaja uz pomoć Lulića povećao vodstvo domaćina

Livaja je izveo slobodan udarac s 20-ak metara, a lopta je na putu prema golu pogodila Lulića i promijenila smjer. Čović je ostao nemoćan po drugi put u utakmici i već tada smiješio se Koprivničancima prvi gostujući poraz u aktualnoj sezoni.

Taj drugi pogodak kao da ih je presjekao. Iako su trebali tražiti pogodak, konkretniji napad više nisu napravili, štoviše, Čović ih je održavao na životu, a posebno se istaknuo u 67. minuti, kada je sjajnom reakcijom zaustavio prizemni udarac Vukovića.

Do kraja utakmice opasno je zaprijetio i Mlakar u 79. minuti, a Hajduk je, općenito gledano, mirno i bez većih problema utakmicu priveo kraju.

Slijedi gostovanje kod Gorice

Ovim porazom Slavenaši su ostali rado viđen gost na Poljudu. U 40 odigranih utakmica, samo su jedom slavili i 11 puta remizirali, što znači da im je večerašnji poraz bio 28. splitski. Na njihovu nesreću, u sljedećem kolu čeka ih novo, teško gostovanje, ovaj put kod Gorice. Ta utakmica igra se za točno tjedan dana, ali u nešto ranijem terminu od 18:55 sati.

Trenutno su Koprivničanci sedmi na ljestvici s pet osvojenih bodova od mogućih 15, dok je Hajduk treći s dvostruko većim učinkom. Gorica je mjesto iznad Slavena, s jednim bodom više.