16.3 C
Koprivnica
Petak, 29. ožujka 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Novi pogled na podravsko more

Šoderica glavna tema novog broja prestižnog znanstvenog časopisa
Š

Ne propustite

Podravina se referira brojnim sekundarnim svjetskim časopisima diljem svijeta, također i u bibliografskoj bazi podataka Scopus, a razmjenjuje se sa 100 vodećih stranih sveučilišta.

U Koprivnici je objavljen novi broj znanstvenog časopisa Podravina, tema broja je povijest jezera Šoderice. To je po prvi puta da je na jednom mjestu s raznih aspekata propitivana prošlost ovoga jezera.

U časopisu je na temu Šoderice objavljeno deset znanstvenih članaka. Arheolog Robert Čimin obradio je arheološke nalaze iz podravskih šoderica, geograf Petar Feletar napravio je detaljnu analizu geografskog položaja i prometne povezanosti jezera Šoderica, akademik Dragutin Feletar predstavio je genezu i eksploataciju šljunka i pijeska na području Šoderice, a povjesničarka Mira Kolar-Dimitrijević iznijela je svoje viđenje povijesti Koprivnice u razdoblju prije, u vrijeme i nakon drugoga svjetskog rata.

Tu su također prilozi još dva povjesničara – Željko Karaula je obradio Bjelovarce na Šoderici, a Željko Krušelj medijsku sliku „podravske rivijere“ u doba njenog turističkog vrhunca tijekom 1980-ih godina. Zdravko Mihevc je napisao članak o turističkim perspektivama jezera Šoderica, a Ivana Posedi i Nada Bulić o počecima i razvoju Šoderice kao turističko-rekreativnog centra. Petar Fijačko se osvrnuo na strukturu, obilježja i stavove posjetitelja Šoderica, a Krunoslav Arač na status ptica i pojavu stranih invazivnih vrsta na jezeru Šoderica.

Znanstveni časopis Podravina // Foto: Hrvoje Petrić
Znanstveni časopis Podravina // Foto: Hrvoje Petrić

Uz članke o Šoderici objavljeno je i pet znanstvenih članaka: Tajane Sekalj Ivančan o ranosrednjovjekovom iskorištavanju metalne rude u Podravini, Iavna Zvonara o rukopisnoj zbirci hrvatskih narodnih pjesama, Ivice Zvonara o potresu u Podravini 1938. godine, Filipa Škiljana o vjerskim prijelazima s pravoslavne na katoličku vjeroispovijest na podravskom prostoru u vrijeme drugoga svjetskog rata te Dražena Podravca o hrvatskom zoologu Ivi Matoničkinu iz Virja. Slijedi tekst o akademiku Dragutinu Feletaru (povodom 75-e obljetnice života) te 18 prikaza i recenzija knjiga o Podravini.

Podravina je časopis za multidisciplinarna istraživanja koji objavljuje znanstvene i stručne radove iz različitih područja društveno-humanističkih znanosti, a koji su vezani uz područje uz rijeku Dravu. Časopis izlazi od 2002. godine i to dva puta godišnje. Izdavač časopisa je izdavačka kuća Meridijani, dok su sunakladnici Sveučilište Sjever i Povijesno društvo Koprivnica.

Podravina se nalazi u popisu znanstvenih časopisa Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, gdje je klasificirana oznakom “a” te se uzima u obzir pri izboru u znanstvena zvanja autora.

Podravina se referira brojnim sekundarnim svjetskim časopisima diljem svijeta, također i u bibliografskoj bazi podataka Scopus, a razmjenjuje se sa 100 vodećih stranih sveučilišta. Samim time interes znanstvenika za objavom članaka u Podravini sve je veći, što potvrđuje da je Podravina jedan od najvažnijih znanstvenih časopisa u Hrvatskoj.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Završio na sudu

Kakva kazna! Vozač zaustavljen u “sumnjivom” stanju pa odbio alkotest, to ga je nevjerojatno skupo koštalo

Vozač je jučer kažnjen na sudu nakon žurnog postupka zbog svojih prometnih prekršaja. Kako navode iz PU koprivničko-križevačke, 55-godišnjak je...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×