8.5 C

SP rukometašica: Norveška svjetski prvak, Hrvatska sedma

U finalu SP za rukometašice Norveška – Francuska 32:24 (19:13). U susretu za 3. mjesto Danska Španjolska 18:24 (9:9)

Hrvatske rukometašice uspjele su u borbi za 7. mjesto svijeta pobijediti Angolke s konačnih 29:32 (12:14) i tako se pobjedom oprostiti od Brazila. Najboljom je igračicom utakmice proglašena Zebić, koja je postigla 11 golova.

Za razliku od većine ostalih odigranih utakmica na Svjetskom prvenstvu, ova započinje loše po Hrvatice. Angola je naime, zahvaljujući razigranoj Luisi Kiali i hrvatskoj slaboj obrani, došla do 3:0, a prvi gol za HrvatskuMilanović Litre postiže tek poslije toga.

Do izjednačenja Hrvatice dolaze na 6:6, golom Zebić u 14. minuti, a kasnije je hrvatska lijeva krilna igračica proglašena najboljom igračicom utakmice. Ona postavlja i 7:9 nekoliko minuta potom, kao i 9:12 u 23. minuti. Na odmor se ide s +2, iako su prije toga Hrvatice imale i +4 (10:14), no nisu se reprezentativke izbornika Vladimira Canjuge znale obraniti s igračicom manje, što koristeBarros i Kiala.

U drugi dio obje ekipe ulaze s igračicom manje, Hrvatska na svega dvadesetak sekundi, međutim, brojčana inferiornost na parketu Angolke nije spriječila u smanjenju na 13:14, još je jednom hrvatsku golmanicu Grubišić uspjela matirati Kiala.

Angola potom drži -1 sve do 17:18 u 38. minuti, nakon čega se Hrvatice opet vraćaju u igru. U seriji od četiri uzastopna gola odvajaju se hrvatske rukometašice na udobnijih 17:22.

Angola se međutim ne predaje, odgovara preko Carlos i Bernardo, a Tavares na golu otvara svojim suigračicama prilike za kontre i polukontre, pa uskoro smanjuju na 21:23.

Ljuti se u tim trenucima Canjuga na svoje rukometašice, zahtijeva od njih da ne budu “mekane” u napadu te da budu “guste” u obrani. Zapele su potom Gaće i Zebić, potonja sa čak četiri gola, te do 54. minute digle na 24:31, pa se u samu završnicu moglo mnogo mirnije.

U posljednjih pet minuta Angola ponovno ima seriju od četiri pogotka za redom, 32. gol za Hrvatsku postižePenezić, a konačni rezultat postavlja Bernardo.

Hrvatska je osvojenim sedmim mjestom prebacila zacrtani cilj te se sada može u potpunosti posvetiti planiranju i pripremama za kvalifikacije za Olimpijske igre.

(Izvor: Sportnet)

SP U BRAZILU, UTAKMICA ZA 7. MJESTO

ANGOLA – HRVATSKA 29:32 (12:14)

SAO PAOLO – Gledatelja: 500. Suci: Arntsen i Gullaksen (Norveška)

ANGOLA: Tavares (12+0), Branco (-+0); Viegas 2, Barros 2, Calandula 2, Morais, Almeida 4, Guialo. Fernandes, L. Kiala 7, Andre, Bernardo 2, Carlos 7, Barbosa, M. Kiala, Quitongo. IZBORNIK: Vivaldo Francisco Eduardo.

HRVATSKA: Grubišić (13+1), Žderić (-), Jelčić (1+-), Tatari 4, Jovetić, Šerić, Petković, Gaće 5, Pušić-Koroljević, Horvat, Franić 5, Penezić 3, Lovrić, Zebić 11(2), Milanović Litre 4, Ježić. IZBORNIK: Vladimir Canjuga.

SEDMERCI: Angola 1(0), Hrvatska 2(2).
ISKLJUČENJA: Angola 4 minute (Barros, Fernandes po 2), Hrvatska 6 minuta (Tatari, Šerić, Franić po 2).

IGRAČICA UTAKMICE: Maja Zebić (Hrvatska).

Za 1. mjesto Francuska – Norveška 24:32 (13:19)

Za 3. mjesto: Danska Španjolska 18:24 (9:9)

Za 5. mjesto Rusija – Brazil 20:36 (11:18)