4 C
Koprivnica
Utorak, 10. prosinca 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
Savjeti

Suši vam se tuja? Pogledajte zašto, gdje griješite i kako to spriječiti
S

Tuja preferira blago kiselo tlo. Iako može živjeti u većoj posudi, puno se bolje osjeća na otvorenom.

Ne propustite

Tuje, lijepa zimzelena drvca traže brigu, inače od prizora koji vas može obradovati lako možete doći do prizora koji je za “plakati”. Portal agroklub često daje vrlo dobre savjete kako se brinuti o bilju, a tako je i u ovom slučaju – ovaj put prenijeli su informacije s mađarskog prijateljskog weba Agroinform.

Tuje, to većina zna, sade se uz ogradu, a vole vlažne, kišne uvjete te ako ih posadite tamo gdje je previše suho i osunčano, vrlo teško će to podnijeti. Stabla su im visoka, a korijeni relativno plitku. Ne odgovara im ako je blizu prometna cesta, a ni zemlja slabije kvalitete. Stoga, ne čudi da u mnogim vrtovima vidite suhe, smeđe tuje.

– Smeđe iglice ukazuju na čestu bolest Didymascella thujina, čiji se simptomi mogu uočiti vrlo brzo, jer mladi izdanci počnu dobivati smeđu boju u proljeće. Obično se bolest prvo pojavi u donjem dijelu biljke, a zatim, nažalost, s vremenom može odumrijeti cijela – navodi se na blogu Szabolcsa Megyerija.

Bolest se, navodi portal, može izbjeći ako se redovno zalijevaju i opskrbljuju dovoljnom količinom hranjiva. Zaražene dijelove treba ukloniti što je prije moguće. Uz štete od mraza, blizina prometnica i visoka koncentracija zagađivača u zraku također može biti razlog njenog lošeg izgleda. Ako je u pitanju suša, izbojci se brzo osuše. Međutim, ako je razlog nedostatak svjetla ili gust prostor, tada unutarnji dijelovi tuje počinju odumirati i sušiti se, kao i oni dijelovi biljke koji su imali malo svjetla. Ako je problem loš zrak ili blizina prometnih cesta, mladica postaje smeđa i odumire. U slučaju viška vode, vrhovi izdanaka tuje počinju se sušiti, a kasnije ta mrljasta odumiranja postaju sve veća.

tuja
Tuja voli da se o njoj brinete // Foto: Depositphotos.com

Tuja preferira blago kiselo tlo. Iako može živjeti u većoj posudi, puno se bolje osjeća na otvorenom. Važno je da prilikom sadnje u tlo dodate organsko gnojivo ili kompost, a hranjiva treba nadomještati svaki mjesec. Vrlo je važno zalijevati je nakon sadnje. No treba znati da ona ostaje zdrava samo ako je od proljeća tjedno zalijevamo, no ljeti, kad su vrućine, to treba raditi svakodnevno. Otopina bakra štiti je od gljivičnih oboljenja, ali potpunu zaštitu pruža kombinacija preparata koji sadrže bakar i sumpor te insekticide. U jesen treba provesti i prskanje kako bismo ju zaštitili od štetočinja koje bi mogle prezimiti.

– Ako tuja ne može ostati i preživjeti u vašem vrtu, neke od alternativa su: tisa, vatreni trn (Pyracantha coccinea), pitomi šimšir ili zelenika (Buxus sempervirens) i bazga – navode.

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Potpora

Novigradska općina mladim obiteljima uplatila 27.500 eura za stambeno pitanje

Stambeno pitanje jedan je od najvećih problema s kojima se susreću mlade obitelji, svjesni su toga i u Općini...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×