VIDEO Slaven Belupo pružio hrabar otpor moćnom Athleticu
V

Hrabro je Slaven Belupo odigrao u Bilbau u prvoj utakmici 3. pretkola Europske lige. Prošlosezonski finalist Athletic iskoristio je razliku u kvaliteti i pobijedio s 3:1, a pogodak nade za Farmaceute postigao je Mateas Delić.

Uzvrat je u četvrtak u Koprivnici.

Pred popunjenim stadionom, na kojeg je došlo 28 tisuća gledatelja, Slaven Belupo odigrao je hrabru utakmicu protiv apsolutnog favorita, Athletic Bilbaa. O tome koliku je potporu baskijski klub imao u trećem pretkolu Europske lige govori i podatak da je u prodaju pušteno svega četiri tisuće ulaznica, jer su sva ostala mjesta bila rezervirana za one s godišnjim ulaznicama.

SAŽETAK UTAKMICE

Unatoč takvoj atmosferi i gromoglasnoj podršci za domaće nogometaše, koprivnički sastav u utakmicu je ušao bez straha, no rezultat se mijenja na strani Athletica, kad je pogodio Bilbaov debitant Lopez. No, tri minute kasnije, u 19. minuti, Delić je iznenadio sve i izjednačio na 1:1, međutim, slavlje igrača u plavim dresovima potrajalo je svega jednu minutu, kad je za 2:1 precizan bio Susaeta. Posao su Baski dovršili u drugom dijelu, još jednim golom Lopeza.

Koliko god to zvučalo nevjerojatno, na San Mamesu su Koprivničani mogli i do boljeg rezultata. Već spomenuti hrabri ulazak Koprivničana u utakmicu malo je poremetio baskijske nogometaše, među kojima su bila samo petorica iz Bielsine uobičajene prve postave pa je Delić već u devetoj minuti mogao složiti priliku, no obrana Athletica ga jespriječila u tome.

Kad su počeli igrati kako znaju, domaćini su odmah počeli bilježiti šanse pred gostujućim golom, a vrijedi spomenuti 14. minutu i udarac De Marcosa s dvadesetak metara, kojeg je kao pantera obranio Koprivničanin Rodić.

Slavenov golman nije uspio mrežu sačuvati praznom dvije minute kasnije, kad Sauseta puca, Rodić odbija loptu, a obrana Slavena je ne izbacuje iz opasne zone, već je prepušta Lopezu, koji zabija za1:0.

Veliko slavlje tribina utihnulo je međutim u 19. minuti, kad je Delić, 24-godišnji povratnik uredove Slaven Belupa, izigrao Iriolu i izjednačio na 1:1.

Gledalište je bilo u nevjerici, ali ne i domaći nogometaši, koji su brzo povratili obraz. U prvoj idućoj akciji je López odigrao za Toquera, a on je poslužio Sasuetu te su domaćini ponovno vratili prednost na svoju stranu u 20. minuti.

Do kraja poluvremena bez pogodaka, ali je poluprilika bilo na obje strane, Maras i Delić imali su slobodne udarce, a Gomez korner.

120802-rodic-bilbaoU drugo poluvrijeme opet se ulazi bez ikakve bojazni, a Roy Ferenčina demonstrira svoj naum za napadačku igru uvođenjem Šabana i Glavice, dok su na tuširanje poslani Delić i Bušić. Domaći trener pak u igru uvodi Llorentea i Ramalha.

Rak ima korner a Bubnjić izvodi slobodni udarac, no rezultat se i opet mijenja nastrani Athletica. U 68. minuti je naime Perez pogodio vratnicu koprivničkog kola, a odbijanac je u mrežu pospremio Lopez za 3:1.

U završnici susreta istaknuo se vratar Rodić, koji je dobio pljesak 28 tisuća Baska kad je Perez opalio prema njegovom golu, a jednako je efektna bila i obrana u 87.minuti, kad je Iraola pokušao loptu zavući u lijeve rašlje gola, no Rodić to nije dopustio.

Minutu prije toga još jedan veliki događaj,Glavica se sam našao pred baskijskim golom i s desetak metara mogao je odabrati kamo želi zabiti pogodak, no njegova lopta promašuje cilj.

Iako bi se s 3:2 Koprivničani imali čemu nadatiu uzvratu na gradskom stadionu nesumnjivo je da su se hrvatski nogometaši pokazali Europi u dobrom svjetlu i da su još jednom pokazali da se marljivim radom i pametnim odabirom može doći do lijepog nogometa.

Europska liga, 3. pretkolo, 1. utakmica

Athletic Bilbao – Slaven Belupo 3:1 (2:1)

BILBAO – San Mames. Gledatelja 28.000. Sudac: Serhij Bojko. Pomoćnici: Kornijko i Volodin. Četvrti: Kuzmin (svi iz Ukrajine).

STRIJELCI: 1:0 Isma Lopez (16), 1:1 Delić (19), 2:1 Susaeta (20), 3:1 Isma Lopez (68).

ATHLETIC BILBAO (4-2-3-1): Iraizoz – Iraola, Gurpegi, Ramalho (od 46. Ekiza), Inigo Perez – Iturraspe, De Marcos – Ibai Gomez  (od 46. Llorente), Toquero (od 67. Galarreta -), Isma Lopez – Susaeta.

TRENER: Marcelo Bielsa.

SLAVEN BELUPO (3-4-1-2): Rodić – Kokalović, Grgić, Bubnjić – Purić Čanađija, Batarelo, Maras – Rak(od 81. Pilipović) – Bušić (od 53. Šaban), Delić (od 59. Glavica).

TRENER: Roy Ferenčina.

ŽUTI KARTON: Maras (39 – preoštar start).

IGRAČ UTAKMICE: Isma Lopez (Athletic Bilbao).