6.5 C
Koprivnica
Četvrtak, 25. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Učenici od ponedjeljka ponovno u školskim klupama
U

Ne propustite

Dugo se nagađalo hoće li školska godina 2010/11 početi 6. rujna kako je nastavnim kalendarom bilo i predviđeno ili nešto kasnije. No ovoga puta razlog nedoumica nije bilo odgađanje zbog produljivanja turističke sezone kao ranijih godina, nego su nastavnici i profesori prijetili štrajkom.

Naime, Vlada RH najavljivala je kako će u javnom i državnom sektoru dodatno smanjivati plaće za 10 posto. No iako je bilo rezova na sve strane, plaće spomenutih nisu dirane, što je dočekano sa zadovoljstvom među sindikalnim čelnicima s područja znanosti, osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Tako razloga za štrajk nema, a školska će godina za sve osnovno i srednjoškolce početi kako je i bilo planirano. A za njen je početak, koliko doznajemo, u koprivničkim školama sve spremno.

– Mislim da smo uspjeli sve na vrijeme pripremiti. Počevši od uređenja prostora, obnove, naručivanja novih stvari i pomagala pa do popunjavanja stručnoga kadra.Čak je i raspored dovršen, koji će odmah biti stalan, komentirala je Marija Puhalo, ravnateljica OŠ Braće Radić.

O cijenam udžbenika, koje su učenici i njihovi roditelji do sada već i pribavili, nije željela govoriti, samo je napomenula kako su oni po tom pitanju nemoćni jer se vrlo dobro zna tko ih određuje. No, kako bi se roditeljima koliko toliko olakšalo te smanjilo troškove vezane uz početak nove školske godine, u školi su još krajem prošle školske godine učenici razmjenjivali knjige.

Kako za komplet udžbenika đaka koji kreće u prvi razred osnovne škole već treba izdvojiti 700 kuna, dok se oni ostalih osnovnoškolaca penju i na 1.000 kuna, a da ne spomenjemo komplete udžbenika za srednje škole za koje se mora izdvajati od 1.300 kuna pa naviše, taj je način nabavljanja knjiga postao vrlo popularan.

Naime, većina učenika već zna kome će darivati ili pak u pola cijene prodati svoje udžbenike koji im više nisu potrebni, a isto tako pronalaze starije kolege od kojih će povoljno nabaviti rabljene knjige. Upravo zato u ovo doba postaju sve popularniji antikvarijati, organizirane zamjene, ali i tržnice knjiga kojih je u Koprivnici ovoga ljeta bilo mnogo.

Plan školske godine 2010/11

Mnogi od učenika teško očekuju ponedjeljak, jer im školske obveze i nisu baš najmilije. Za one koji već sada s nestrpljenjem dozivaju nove praznike, donosimo kalendar ove školske godine po kojem se već vrlo dobro zna kada ih ponovno očekuje odmor.

– Nastava počinje 6. rujna 2010., a završava 15. lipnja 2011. godine. Ona je ustrojena kao i do sada u dva polugodišta, a prvo će trajati do 23. prosinca, dok će drugo početi 10. siječnja i trajati sve do kraja školske godine, stoji u školskom kalendaru, baš kao i da će učenici završnih razreda srednje škole do 17. svibnja završiti svoje srednjoškolsko obrazovanje.

Zimski će praznici tako za sve početi 24. prosinca te će završiti 7. siječnja. Proljetni odmor će pak trajati od 21. do 29. travnja, a ljeto većini učenika počinje završetkom nastave – 16. lipnja.

Vozači, oprez! Djeca u prometu!

Ove godine prvi put će samostalno u prometu sudjelovati oko 1 200 učenika prvih razreda osnovnih škola. Kako bi se oni zaštitili važno je educirati sve sudionike u prometu, a posebice njihove roditelje, kako bi se mogli prilagoditi novonastaloj situaciji u cestovnom prometu i kako ne bi došlo do stradavanja djece.

Djeca (uzrasta o kojem govorimo) još su uvijek na razini psihofizičkih osobina koje ih čine izuzetno ugroženom kategorijom sudionika u prometu iz više razloga:

– još im nije u potpunosti razvijena sposobnost usmjeravanja pozornosti na samo jedno zbivanje iz okružja;

– djeca nisu svjesna opasnosti u prometu, a nemaju niti razvijen osjećaj straha od stradavanja;

– kod djece je smanjena sposobnost približno točne procjene udaljenosti i brzine kojom se kreću vozila, pa teško mogu odrediti je li približavanje vozila za njih opasno ili ne;

– djeca pretpostavljaju da ukoliko ona vide automobile da i vozači vide njih,

– još uvijek su u fazi razvoja vještina odgovornog i opreznog ponašanja u prometu, a i roditelji često precjenjuju sposobnost njihove djece u snalaženju u prometu;

– djeca, u velikom postotku, pogrešno procjenjuju i ocjenjuju sigurnost prelaska ceste;

– bez obzira na usvojena znanja o prometu stečena u vrtiću, na razini igre – djeca ne poznaju temeljne prometne propise i znakove;

– djeca ne mogu brzo odrediti smjer iz kojeg dolazi zvuk,

– djeca su zaigrana, nestrpljiva, nepažljiva, često reagiraju spontano, neočekivano, nepredvidivo ili impulzivno. Pažnju im brzo „odvuče” nešto (ne)važno (pas, mobitel, lopta …);

– teško se koncentriraju i brzo (pogotovo u igri) zaborave dobronamjerne savjete i upozorenja odraslih;

– ako se igraju pokraj ceste ili na nogostupu, promet je za njih sporedna stvar;

– u žurbi gube iz vida sve drugo, za njihovu sigurnost možda puno važnije;

– trčeći gube iz vida elemente cestovnog prometa, jer je vidno polje djece uže od vidnog polja odraslih (djeca imaju otprilike 1/3 vidnog polja odraslih);

– u pravilu su nižega rasta što im, s jedne strane, otežava ili onemogućuje potrebnu preglednost prometne situacije, a s druge strane, upravo su zbog toga teže uočljiva vozačima kao i drugim sudionicima u prometu;

– djeca slijede primjere roditelja, te stoga čine one prekršaje u prometu koje čine i njihovi roditelji (kao što su prelazak ceste dok je na semaforu upaljeno crveno svjetlo, nekorištenje nogostupa i sl.);

– korištenje mobitela, koje su im roditelji u želji da uvijek budu s njima u kontaktu kupili, odvlači pažnju djece te stoga ne obraćaju pažnju na ono što se događa na cesti.

Savjeti roditeljima i ostalim sudionicima u prometu

Na roditeljima djece polaznika prvih razreda osnovnih škola leži velika odgovornost. Roditelji su dužni optimalno pripremiti svoje dijete za sigurno snalaženje u prometu, a kako bi to mogli nudimo im nekoliko slijedećih savjeta:

– Sami odaberite najsigurniji, ne nužno i najkraći, put od kuće do škole i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje. Ukazujte mu na opasna mjesta na putu, na koje detalje treba obratiti pozornost, objasnite svrhu pješačkog prijelaza, nogostupa, pješačko-biciklističkih staza, semaforskih uređaja ili ulogu policajca. Vodite dijete u školu i iz škole dok niste posve sigurni da je naučilo najbolji put;

– Pazite kako se ponašate u prometu, jer djeca oponašaju vaše postupke! Vaše ponašanje u prometu izravno utječe na buduće stavove vaše djece – zato poštujte prometne propise i sigurnosna pravila!

– Na putu ne požurujte dijete, jer će tada dijete imati jedan cilj, što brži dolazak u školu odnosno dolazak k
ući iz škole, a to može smanjiti njegovu pažnju i oprez u prometu.

– Izbjegavajte dočekivanje djeteta na drugoj strani ceste, zvanje i mahanje, jer bi pri izlasku iz škole moglo neoprezno potrčati prema vama!

– U slučaju kiše ili snijega najbolje je da dijete nosi kabanicu, jer kišobran smanjuje i ograničava preglednost, što može biti opasno!

– Ako se dijete kreće u prometu po noći ili u uvjetima smanjene vidljivosti, odjenite mu svjetliju odjeću, kako bi ga ostali sudionici u prometu lakše primijetili. Kabanica i jakna može imati korisne reflektirajuće trake!

– Djetetu kupite torbu s reflektirajućim trakama ili stakalcima (mačjim očima) koje su po noći uočljivije. Ukoliko posjedujete reflektirajuće savitljive (snap) trake, djeca ih mogu nositi na odjeći na rukama ili nogama.

– Ne puštajte djecu mlađu od 14 g. samu na biciklu na prometnice, osim ukoliko su u pratnji vas ili osobe starije od 16. g. Korištenje zaštitne biciklističke kacige je obavezno!

– Djecu u automobilima prevozite na stražnjim sjedalima uz obvezno korištenje sigurnosnih pojaseva! Koristite sigurnosni pojas makar vožnja trajala svega nekoliko minuta.

– Iz automobila zaustavljenog uz rub kolnika, osigurajte da djeca izlaze iz vozila na onu stranu na kojoj je nogostup.

Svi sudionici cestovnog prometa, svojim odgovornim, korektnim i sigurnim sudjelovanjem u prometu pridonose velikoj sigurnosti djece u prometu. Stoga sve sudionike u prometu, a posebice vozače osobnih i teretnih vozila, savjetujemo da:

– poštuju prometne znakove, propise i pridržavaju se sigurnosnih pravila;

– slijede pravilo „pazite – usporite – propustite„ kada se približavaju pješačkim prijelazima,

– kako se djeca na pješačkom prijelazu osjećaju potpuno sigurno, vozači bi trebali uspostaviti vizualni kontakt s djetetom koje namjerava prijeći ulicu, dati mu jasne znakove i čekati dok dijete ne prijeđe cestu,

– paze na djecu koja hodaju uz cestu,

– se poštuju ograničenja brzina na 40 km/h u zonama škola. U slučaju opasnosti i potrebe intenzivnog kočenja svaki kilometar prebrzo može značiti nekoliko centimetara! Djeca su rastom niža, pa nalet na njih i malom brzinom zadaje velike, najčešće fatalne ozljede!

– vode računa na mogućnost istrčavanja djece između parkiranih automobila na cestu, posebno u blizini škola,

– u slučaju opasnosti upozorite zvučnim signalom (trubom) na svoju prisutnost!

– ne parkiraju vozila na nogostupima jer time smetate pješacima. Djeca će najprije potrčati na cestu da zaobiđu vaše ostavljeno vozilo. Ne provjere li mogu li to sigurno obaviti, naći će se u vrlo opasnoj situaciji!

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Prijateljski susret

FOTO Monsinjor Bože Radoš posjetio koprivničku Gradsku upravu, sastao se s Jakšićem

Varaždinski biskup monsinjor Bože Radoš posjetio je koprivničku Gradsku upravu. Tamo je boravio na prijateljskom sastanku s gradonačelnikom Mišelom Jakšićem,...
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×