Uzvrat 2. pretkola Eurolige: Portadown – Slaven Belupo 2:4
U

Sjevernoirski Portadown i Slaven Belupo pred 500 gledatelja odigrali su uzvratnu utakmicu 2. pretkola Europske nogometne lige. Konačni rezultat je 2:4 za Slaven Belupo

Prva utakmica završila je pobjedom Slavena Belupa sa 6:0, pa Framaceuti u idućem pretkolu igraju dvije utakmice sa španjolskim Athleticom Bilbao.

Prvi gol za Koprivničance dao je u 9. minuti iz slobodnog udarca Igor Bubnjić, nakon prekršaja domaćih na Filipu Takaču. Brlek je loptu precizno smjestio u donji lijevi kut.

Na 0:2 povisio je svojim prvijencem za Slaven Belupo Petar Brlek. Akciju je poveo po lijevoj strani napada Delić, pucao, a odbijenu loptu Brlek je s 10-ak metara smjestio također u donji lijevi kut.

Foto www.portadownfc.co.ukTrener Slavena Belupa Roy Ferenčina izveo je kombiniranu momčad, puno je utakmica, ritam njihova odigravanja je ubrzan (prvenstvo-Europa), pa su Davor Vugrinec i Nikola Rak ostali u Koprivnici.

Utakmicu smo pratili prema Hrvatskom radiju.

Slaven Belupo imao je prigodu i ranije nakon kombinacije Delića, Brleka i Šabana, koji je pucao u vanjski dio mreže.

Portadown3Portadown nije pao zbog primljenih pogodaka. Napadali su. U 12. minuti Rodić je padom u noge spasio mrežu ispred McNeilla, a oko 25. minute upućen je udarac prema golu Slavena Belupa, ali je lopta otišla visoko preko gola.U 35. minuti Delić je opet prodro po lijevoj strani, uposlio Šabana, kojemu je udarac obranio vratar. U 37. minuti niski udarac uputio je i Brlek, ali je vratar uhvatio loptu.

Pri kraju poluvremena Portadown je zabio svoj prvi gol u dvije utakmice, a strijelac Lecky svoj peti europski, i stanje je bilo 1:2, vodstvo Slavena Belupa. No, za gol je kriva indolentna obrana, jer gol je pao nakon slobodnog udarca sa centra igrališta i u 45+2-oj minuti.. Obrana je zaspala, iako je u Portadawnu u 22 sata bio još dan, sunce je tek zalazilo: gledatelji na istoku teško su gledali utakmicu i zaklanjali rukom oči.

2. POLUVRIJEME, ZA VODSTVO  1:4 ZABIO DVA PUTA ŠABAN

Portadown4Roy Ferenčina prvu je izmjenu napravio u 46. minuti: zadnjeg veznog, Batarela, odmijenio je 18-godišnji Dario Čanađija: osam igrača Slavenove nogometne škole je bilo u tom trenutku  na terenu u Sjevernoj Irskoj! Od toga trojica prvi puta u sastavu: Šestak, Kuprešak i Takač. Prosjek igrača 23,1 godine.

U 52. i 53. minuti Portadown je imao prigode koje zahvaljujući obranama golmana Rodića nisu realizirane.

A onda tri gola za redom, dva u domaću, jedan u gostujuću mrežu. U 62. minuti Martina Šaban sam je izbio pred domaćeg golmana nakon asistencije Brelka i povisio vodstvo na 1:3.

Dvije minute kasnije, u 64. minuti, Maras je počeo akciju sa sredine terena, poslao loptu lijevo Deliću, on je došao do domaće korner crte, vratio loptu u peterac, Šaban je već bio u padu, zahvatio loptu i pospremio u mrežu za 1:4.

DOMAĆI IZ JEDANAESTERCA SMANJIILI NA 2:4 I TO JE KONAČNI REZULTAT

Portadown5U 67. minuti Šestak je u kaznenom prostoru gostiju igrao rukom, sudac je svirao jedanesterac, a McCafferty poslao je loptu u mrežu za 2:4.

To je i konačni rezultat. Slaven Belupo ispratio je Portadown iz Europe s gol-razlikom 10:4. U 3. pretkolu Europske lige u prvoj utakmici Slaven Belupo gostuje kod finaliste tog natjecanja prošle sezone: Athletic Bilbao je domaćin u prvoj, a uzvrat je u Koprivnici.

Nakon što su u Koprivnici u Intertoto kupu i drugim natjecanjima gostovali veliki europski klubovi, eto još jedne poslastice. Na kraju, Osijek je ispao iz natjecanja, Hajduk je u društvu sa Slavenom Belupom u 3. pretkolu i igra s talijanskim Interom.

Portadown6UZVRATNA UTAKMICA 2. PRETKOLA EUROPSKE NOGOMETNE LIGE

PORTADOWN – SLAVEN BELUPO 2:4 (1:2)

PORTADOWN – Shamrock Park. Gledatelja: 500. Sudac: Jan Valašek. Pomoćnici: Chladek i Kubacka. Četvrti: Samotny (svi iz Slovačke). Delegat: Rotam Kamer (Izrael).

PORTADOWN (4-5-1): Miskelly – Casement, Breen, Gartland, Redman – O’Hara, Mackle, McCafferty, McNeill, Lecky (od 81. Murray) – Braniff. TRENER: Ronnie McFall 6.

SLAVEN BELUPO (4-2-3-1): Rodić – Šestak, Grgić, Bubnjić (od 63. Kokalović), Maras – Takač, Batarelo (od 46. Čanađija) – Kuprešak, Brlek, Delić (od 68. Bušić) – Šaban. TRENER: Roy Ferenčina.

STRIJELCI: 0:1 Bubnjić (9), 0:2 Brlek (14), 1:2 Lecky (45), 1:3 Šaban (62), 1:4 Šaban (64), 2:4 McCafferty (67-11 m).

ŽUTI KARTONI: Bubnjić i Breen (54 – nesportsko ponašanje), McNeill (58 – preoštar start), O’Hara (76 – preoštar start), Braniff (90 – preoštar start).

IGRAČ UTAKMICE: Martin Šaban.