11.5 C
Koprivnica
Petak, 19. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -
ANALIZA MATIJE HLEBARA

Matija Hlebar: “Za vrat nam svima puše nesaglediva klimatska i ekološka kriza”
M

Jesmo li spremni prestati negirati što se događa s klimom koja je neophodna za život i opstanak svih nas na jedinom nam planetu Zemlji, a napose za život naše djece?

Ne propustite

Moguće ste već negdje čuli ili pročitali da je Europski parlament kao vrhovno tijelo Europske unije još tamo 28. studenog 2019. proglasio klimatsku krizu u Europi i svijetu! Ako i niste, ovom prigodom vam želim približiti razloge za tako veliku odluku Europskog parlamenta i zašto nam svima “za vrat puše nesaglediva klimatska i ekološka kriza”.

Temperature na našem planetu su posljednjih godina počele ludovati i to u punom značenju te riječi. Sve brže nestaje i iščezava stotinama tisuća i milijunima godina poznata klimatska stabilnost jedinstvenog Zemljinog eko sustava. I to upravo ona klimatska stabilnost koja je kroz sva dosadašnja razdoblja omogućavala jedinstvenu ravnotežu života na planetu Zemlji, bujanje biljnog i životinjskog svijeta, bogatstvo bioraznolikosti i nevjerojatan napredak čovječanstva kroz stoljeća.

Grafikon 1 Stupanj povećanja lokalnih temperatura u 2019. u odnosu na prosječnu temperaturu od 1951. do 1980.

Izvor: Berkeley Earth, Global Temperature Report for 2019 http://berkeleyearth.org/archive/2019-temperatures/

Na žalost, promjene klime i različite klimatske anomalije danas su postale vidljive golim okom svakom zainteresiranom promatraču i to na svim krajevima našeg plavog planeta. Zastrašujuća je činjenica da znanstvenicima više nije potrebno kroz dulja vremenska razdoblja pratiti, mjeriti i promatrati promjene prosječnih temperatura na Zemlji, kako bi sa sigurnošću mogli tvrditi i znanstvenim argumentima potkrijepiti da klimatske promjene sve više ubrzavaju. Baš naprotiv, klimatske promjene su izraženije i vidljivije u svakoj idućoj godini i u sve kraćim vremenskim razdobljima.

Grafikon 2 Razlike lokalnih temperatura u 2019. u odnosu na povijesni prosjek, s uključenim klimatskim varijabilnostima na svakom mjestu.

U stabilnoj klimi samo bi 2,5 % lokacija na Zemlji moglo imati “Vrlo visoke” ili “Više” temperature u bilo kojoj godini. U 2019. godini čak 52 % lokacija na Zemlji je imalo godišnje prosjeke temperature koji se ocjenjuju kao “Vrlo visoki” u usporedbi s povijesnom klimom, uključujući i velike dijelove tropskog pojasa.

Izvor: Berkeley Earth, Global Temperature Report for 2019 http://berkeleyearth.org/archive/2019-temperatures/

Temeljem prije navedenog, više ne iznenađuje činjenica što posljednjih godina klimatske promjene imaju brojne, manje ili više razorne učinke u različitim dijelovima svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Njihovi najpoznatiji pratioci su sve učestaliji i snažniji uragani, iznenadna nevremena i oluje, jake tuče, izrazito pljuskovite oborine, poplave, valovi vrućine i hladnoće, velike suše i požari.

Pored toga, još neke od očitih posljedica klimatskih promjena o kojima govori klimatska znanost i s kojima se danas sve češće susrećemo jesu:

  • Porast broja dana s ekstremnim dnevnim temperaturama zraka (tzv. “vrućih dana”)
  • Povećanje broja i duljine sušnih razdoblja
  • Smanjenje količina oborina, uz promjene njihovog razdoblja i rasporeda tijekom godine
  • Blaže i kraće zime, s malo ili u potpunosti bez snijega
  • Raniji dolazak proljeća
  • Raniji početak vegetacije i cvatnje biljaka
  • Kasnije nastupanje jeseni
  • Višestruka cvatnja nekih voćaka tijekom godine koja smanjuje njihov sljedeći urod
  • Otapanje ledenjaka, planinskih glečera i permafrosta (stalno zaleđenog tla)
  • Porast razine, temperature i kiselosti oceana i mora
  • Smanjivanje količina vode u jezerima, rijekama i vodotocima općenito
  • Zbunjenost životinja, promjene razdoblja i područja njihovih migracija
  • Izumiranje brojnih biljnih i životinjskih vrsta
  • Nestajanje koraljnih grebena
  • Gubitak bioraznolikosti
  • Širenje nekih bolesti izvan uobičajenih granica, na potpuno nova područja i nositelje
  • Nestašice vode i hrane
  • Migracije ljudi, životinjskih i biljnih vrsta
  • Promjena ponašanja ljudi i životinja itd.

Zaključno, htjeli mi to priznati ili ne, suočeni smo s klimatskom katastrofom neviđenih razmjera. Ona je već tu, svuda oko nas. Stoga se neizbježno i čim prije moramo zapitati:

Jesmo li spremni otvoriti oči?

Jesmo li spremni s dubokim razumijevanjem promatrati i shvatiti velike klimatske promjene oko sebe?

Jesmo li spremni prestati negirati što se događa s klimom koja je neophodna za život i opstanak svih nas na jedinom nam planetu Zemlji, a napose za život naše djece?

Jednostavno moramo, po uzoru na Europski parlament, neodgodivo donijeti odluku i početi djelovati odmah jer nikada više neće biti najbolje vrijeme postati ratnicima za klimu i očuvanje svega onog do čega nam je stalo!

Naša generacija neizbježno mora preuzeti odgovornost za ublažavanje i prilagodbu klimatskim promjenama jer smo mi posljednja generacija koja to može učiniti!

Autor: Matija Hlebar, stručnjak za održivi razvoj i nefinancijsko izvještavanje

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Rezime izbora

Županijski SDP analizirao izbore, Golubić: Veseli nas trend porasta naših glasova uoči sljedećih, pogotovo lokalnih izbora

SDP-ova koalicija Rijeke pravde, ako se gledaju glasovi iz Koprivničko-križevačke županije, pobjednik je s nešto više od 19.200 glasova....
- Oglasni prostor -
Vnuk Produkt - PVC stolarija Prelog - Salamander

Vezane vijesti

×