6.5 C
Koprivnica
Četvrtak, 25. travnja 2024.
No menu items!
- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Zeleni morski puž fotosintetizira kao biljka
Z

Ne propustite

Nakon članka objavljenog 2011. godine o zelenom morskom pužu na „solarno napajanje” (pogledajte link na kraju ovog članka), nedavno su prezentirana nova otkrića na koji način živi i funkcionira spomenuta vrsta Elysia chlorotica. Znanstvenici su iznijeli prvi direktni dokaz da se u puževom kromosomu nalaze geni koji dolaze iz alge kojom se hrani, a studija je objavljena u časopisu The Biological Bulletin.

Ovi geni pužu pomažu održati fotosintetske procese koji mu pružaju svu potrebnu hranu. Radi se o zasad jednom od rijetkih poznatih primjera funkcionalnog prijenosa gena s jedne višestanične vrste na drugu, što može biti važna spoznaja i za gensku terapiju kod ljudi gdje je cilj izliječiti genski uvjetovane bolesti.

„Je li morski puž dobar biološki model za primjenu terapije kod ljudi? Vjerojatno nije. Ali shvatiti kako funkcionira mehanizam prirodnog prijenosa gena može biti vrlo poučno za buduća medicinska istraživanja”, rekao je koautor studije Sidney K. Pierce, profesor emeritus na Sveučilištu South Florida i Sveučilištu Maryland.

Istraživački tim je koristio napredne tehnike kartiranja da bi potvrdio prisustvo gena iz alge vrste Vaucheria litorea unutar puževog kromosoma. Ovi geni su odgovorani za sintezu enzima ključnog za funkcioniranje kloroplasta koji se obično nalaze u biljkama i algama.

Još je od 1970-ih poznato da E. chlorotica „krade” kloroplaste iz V. litorea te ih ugrađuje u svoje probavne stanice. Nakon što budu ugrađeni u pužev organizam, kloroplasti nastavljaju fotosintetizirati i do 9 mjeseci, što je mnogo dulje nego u algama. Procesom fotosinteze se proizvode ugljikohidrati kojima se puž hrani.

Razlog brojnih intenzivnih proučavanja bilo je uspijevanje puža da tako dugo održi kloroplaste aktivnima. „Ova studija potvrđuje da je potreban jedan od nekoliko gena iz alge unutar puževog kromosoma da bi se popravili oštećeni kloroplasti te dalje nastavili funkcionirati. Jednom ugrađeni geni u pužev kromosom prenose se i na buduće generacije puževa koje „samo” trebaju ugraditi kloroplaste iz alge jer već imaju ugrađen gen za njihovo funkcioniranje unutar genoma”, kaže Pierce.

„Ne postoji ni jedan način na ovom planetu da se geni iz alge ugrade u životinjsku stanicu, pa ipak to se u ovom slučaju događa. Oni omogućavaju životinji da se osloni na sunčevu svjetlost, pogotovo u slučaju nedostatka hrane kada na ovaj način mogu preživjeti gladovanje dok ne pronađu nove alge kao izvor hrane. Ova biološka adaptacija ujedno je mehanizam ubrzanog procesa evolucije. Kod uspješnog transfera gena između dvije vrste, evolucija se može odviti s jedne generacije na drugu za razliku od inače kad je potrebno tisuće godina na evolucijskoj skali za taj proces”, rekao je Pierce.

izvor: biologija.com.hr (http://www.biologynews.net/archives/2015/02/03/sea_slug_has_taken_genes_from_algae_it_eats_allowing_it_to_photosynthesize_like_a_plant.html)

 

Facebook komentari / dostupni ukoliko ste prijavljeni na svoj FB profil (Komentiranjem prihvaćate naše uvjete korištenja).

Ne propustite

- Oglasni prostor -
- Oglasni prostor -

Najnovije

Užas

TEŠKA NESREĆA Vlak naletio na automobil na pružnom prijelazu, tri osobe bile u vozilu

Vlak koji prometuje između Zagreba i Virovitice jučer navečer je naletio na osobni automobil u kojemu su bile tri...
- Oglasni prostor -

Vezane vijesti

×