Značajna pobjeda za izlazak iz krize // Slaven Belupo prekinuo post i srušio Osijek
Z

Drugu pobjedu u ovom prvenstvu upisao je Slaven Belupo u nedjelju protiv Osijeka. Farmaceuti su se nalazili u situaciji u kojoj su jednostavno morali pobijediti, ili bi bili prikovani na dno ljestvice. Pokazali su koprivnički nogometaši karakter, odigrali čvrstu i borbenu utakmicu i na kraju zasluženo slavili.

Elvis Scoria promijenio je momčad u odnosu na Zadar. Na vratima je ostao Kardum, a obrana je bila sa četvoricom, iz momčadi je ispao Fuštar. Nakon odrađene klupske suspenzije u vezni red vratio se Crepulja, do njega je bio Brlek, a na bočnim veznim pozicijama Ozobić desno i Delić lijevo. Istureni napadač bio je Cesarec, a slobodu je iza njega dobio Mirić.

Gosti iz Gradskog vrta bolje su otvorili utakmicu, osjetio se kod Farmaceuta strah od pogreške, pa u njihovoj igri na samom početku nije bilo dovoljno odlučnosti, pogotovo kad su u pitanju ofenzivne akcije. Bilo je dosta pogrešaka, pa i nervoze, što je i razumljivo jer se znalo kakav je ulog u igri.

Nakon uvodnog razdoblja u kojem se bolje snašao Osijek, u 24. minuti zatresla se mreža gostiju, ali Cesarec nije mogao proslaviti pogodak jer se našao u zaleđu. U prvom dijelu igralo se bez većih uzbuđenja pred jednim ili drugim vratima, bitka se uglavnom vodila na sredini terena.

U 36. minuti nakon ubačaja Ozobića Cesarec je tukao ‘škaricama’, pritom je srušio i Delića, a lopta je na kraju ipak bila lak plijen za Osijekovog vratara Lončarića. Prema kraju prvog dijela domaći su se igrači počeli buditi, ali izostale su tečne akcije i konretne prijetnje pred suparničkim vratima.

Međutim, pogodak Farmaceuta stigao je u pravi trenutak, na isteku 43. minute zatresla se mreža vratara Lončarića. Purić je na desnoj strani pronašao Mirića koji je vratio sjajnu povratnu loptu za Filipa Ozobića, koji je bio precizan za 1:0. Do tog trenutka Slaven je bio bez pogotka dugih 465 minuta, još od utakmice s Istrom kad je u 28. minuti strijelac za 1:1 bio Grgić.

Slavlje Slavonih igrača nakon vodećeg pogotka // Foto: Koprivnica.net

Rukavina je odmah na početku drugog dijela u igru umjesto Barabana poslao Josipa Barišića koji je zauzeo poziciju u vrhu napada, a Mešanović je preselio na lijevu stranu.

U 48. minuti Melnjak je pogodio mrežu, ali prije toga je Ozobić bio u zaleđu. Uzvratio je Šorša glavom, no Kardum je bio siguran. U 52. minuti domaći su navijači tražili jedanaesterac zbog navodnog igračnja rukom nekog od Osijekovih igrača, Strahonja se nije oglasio.

Ubrzo je i Scoria napravio prvu zamjenu kako bi učvrstio vezni red, umjesto ofenzivno orijentiranog Delića je u igru ušao defenzivni veznjak Paracki.

Krasno je u 55. minuti po lijevoj strani prošao Ozobić, ali je njegova lopta otišla paralelno s gol-crtom, na drugoj vratnici nije bilo nikog tko bi je pospremio u mrežu. Crepulja se nakon dodavanja Mirića u 59. minuti našao u dobro prilici, ali je njegov udarac blokirala Osijekova obrana. Minutu kasnije Mirić je s ruba kaznenog prostora tukao iznad grede, a na drugoj strani je Mešanović opasno tukao u 61. minuti, lopta je prohujala pokraj gola. Mogli su nakon toga rezultat izjednačiti Mišić i Perošević, ali nisu uspjeli.

U 70. minuti u igri je kod domaćih ušao i legendarni Davor Vugrinec, koji se oporavio od ozljede. Nakon samo tri minute upravo je Vuga bio najzaslužniji za konačnih 2:0, prošao je po lijevoj strani i s korner linije uputio loptu koja se odbila od Jonjića i završila u mreži. Osijekovom stoperu službeno je pripisan autogol, pa će Vugrinec morati pričekati za svoj 145. gol u HNL-u.

Do kraja su Farmaceuti kontrolirali igru i rezultat i ostvarili toliko važnu pobjedu, drugu u ovom prvenstvu, te pokazali da nisu zaboravili igrati nogomet, zabijati golove i pobjeđivati. Osijek je bio i ostao ‘mušterija’ u Koprivnici, a sljedeće subote na Gradski stadion dolazi Dinamo. Prije toga u srijedu će koprivnički prvoligaš gostovati kod Zrinskog iz Jurjevca u 1/16 finala Kupa.

Slaven je na ljestvici i dalje posljednji, ali se približio momčadima koje se nalaze ispred njega i koje nisu previše odmaknule.

Nakon ove pobjede definitivno će se stišati i raznorazne priče o smjeni trenera Elvisa Scorije, koji je sad dobio mir za nastavak sezone.

– Pošteno radim svoj posao. Ozljeda Vuge stajala nas je najmanje tri boda. Vidjeli ste koliko nam on znači. U prvom poluvremenu igrali smo 25 minuta neprepoznatljivo i nesigurno. U drugom poluvremenu smo se dosta digli, a veseli me da nakon dugo vremena nismo primili gol. Čeka nas teška borba za ostanak u ligi.
Neke momčadi osvojile su više bodova nego što im se predviđalo, i to nam ne ide na ruku – rekao je nakon utakmice Elvis Scoria.

Trener Osijeka Tomislav Rukavina je izjavio:

– Nismo bili dovoljno odlučni i hrabri. Nakon prvog gola, Slaven je igrao rutinski. Ovo će sigurno ostaviti traga na mojim igračima. Imamo dva poraza u nizu, no vjerujem da će opet doći serija u kojoj ćemo osvajati bodove.

MAXTV PRVA LIGA, 9. KOLO

SLAVEN BELUPO – OSIJEK 2:0 (1:0)

KOPRIVNICA – Gradski stadion. Gledatelja 1300. Sudac: Strahonja (Zagreb).

SLAVEN BELUPO (4-4-1-1): Kardum – Purić, Grgić, Edson, Melnjak – Ozobić, Brlek, Crepulja, Delić (od 53. Paracki) – Mirić (od 86. Glavina) – Cesarec (od 70. Vugrinec). TRENER: Elvis Scoria.

OSIJEK (4-1-4-1): Lončarić – Škorić, Jonjić, Novaković, B. Barišić -Kurtović – Škorić, Jamak (od 81. Ugarković), Mišić, Baraban (od 46. J. Barišić) – Mešanović (od 63. Perošević). TRENER: Tomislav Rukavina.

STRIJELCI: 1:0 Ozobić (43), 2:0 Jonjić (73-ag).

ŽUTI KARTONI: Edson, Cesarec (Slaven Belupo), Škorić, Kurtović, Perošević, Jonjić (Osijek).

IGRAČ UTAKMICE: Filip Ozobić (Slaven Belupo).

REZULTATI 9. KOLA: Lokomotiva – Zadar 0:1, Split – Hajduk 1:1, Istra 1961 – Zadar 1:2, Rijeka – Dinamo (nedjelja, 19.00)